Úspěšná záchranka v Yosemitech

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle nps.gov, Vydáno dne: 24. 10. 2012

Kilometr kolmé žuly je El Capitan. Muir Wall vede v levé části a posléze se po sérii traverzů dostane na Nos.Podchlazený na El Capu

Webové stránky Yosemitského národního parku www.nps.gov přinesly zprávu o riskantní záchranné akci na nejznámějším a největším žulovém monolitu světa, El Capitanu.

V pondělí, 22. října dokončili rangeři a záchranný tým záchranu kanadského horolezce ohroženého podchlazením.

El Capitan a Cathedral Rocks v mrakovém obalu
El Capitan a Cathedral Rocks v mrakovém obalu, foto: Petr Jandík

V pondělí 14. října nastoupili dva lezci do cesty Muir Wall (VI, 5.10, A3). Cesta má 32 délek. Vrchol měli dosáhnout večer v neděli 21. října, těsně předtím, než měla dorazit předpovězená sněhová bouře s očekávaným sněžením kolem 10 centimetrů. Vyvaděč, 24letý Kanaďan z Ontaria, dosáhl vrcholu v neděli těsně před půlnocí. Druholezec, 40letý muž z Britské Kolumbie byl nucen strávit noc os 70 m níž pod vrcholem kvůli příchodu špatného počasí a zaseklému lezeckému lanu.

 

Muir Wall vylezli v roce 1956 Yvon Chouinard a TM |Herbert za 7 dní
Muir Wall vylezli v roce 1965 Yvon Chouinard a TM Herbert za 7 dní, foto: zdroj: National Geographic

 

Terén pod vrcholem El Capa 
Terén pod vrcholem El Capa, foto: Petr Jandík

V pondělí zhruba ve 2 hodiny v noci se 40letý muž pokusil nasadit přes závěsnou postel tropiko aby měl úkryt před deštěm a sněhem. Během tohoto pokusu ale ze závěsné postele vyklouzl a spadl skalní stěnou cca 4,5 metru. Byl sice schopen vylézt zpátky do portaledge a zajistit se tam, ale nepodařilo se mu upevnit tropiko. V oblasti napadlo přes noc 10 až 15 cm sněhu s nočními teplotami kolem -7 stupňů.

 

Hnusné počasí v říjnu v Yosemitech 
Hnusné počasí v říjnu v Yosemitech, foto: Petr Jandík
 

Nebezpečí podchlazení bylo strážcům parku hlášeno v poledne 22. října. Kvůli špatnému počasí nemohl vzlétnout vrtulník a tak vyrazil pozemní tým. Rangeři Aaron Smith a Ben Doyle se členem záchranného týmu Mattem Othmerem se hned vydali na vrchol El Capitana lezce zachránit. Sníh, vítr a led zpomalovaly jejich postup a na vrchol se dostali někdy ve 4 hodiny odpoledne. Tým udělal kotvení a začal spouštět Smithe 70 m k lezci. Na místě našel Smith 40letého lezce vyčerpaného a středně podchlazeného. Přivázal ho na lana a vylezl po lanech zpátky na vrchol. Pomocí kladkostroje pak vytáhli podchlazeného lezce na vrchol.

Poté, co lezce zahřáli, sestoupil celý tým chůzí a slaněním a do údolí dorazili někdy v 10 večer. Podchlazený byl odvezen do místní nemocnice a je v dobrém stavu.

Kilometr kolmé žuly je El Capitan. Muir Wall vede v levé části a posléze se po sérii traverzů dostane na Nos.
Kilometr kolmé žuly je El Capitan. Muir Wall vede v levé části a posléze se po sérii traverzů dostane na Nos, foto: Jiří Binder