IM HIMALAYA IST VIELES ANDERS

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír Chroust Procházka II, Vydáno dne: 15. 01. 2013

Kniha Pita Schuberta

To je titul nejnovější knihy Pita Schuberta, který je u nás znám v posledním desetiletí především bestsellerem-trilogií „Sicherheit und Risiko in Fels und Eis“ a českými vydáními pod názvem „Bezpečnost a riziko na skále a ledu“, díly I., II. a III. Toto zásadní dílo je výslednicí více než třicetiletého působení Pita Schuberta v Bezpečnostních komisích DAV a UIAA a dalších roků pilného bádání nad horo-&-lezeckými nehodami.

Méně je však známo (hlavně mladší generaci), že Pit Schubert býval extrémním horolezecem – a už skoro vůbec „se neví“, že nejen v Alpách, ale mnohokrát působil také v Himálaji, kam poprvé zavítal koncem šedesátých let minulého století, v sedmdesátém šestém silně omrzl na Annapúrně IV a přišel o prsty na nohou....

Protože Pit Schubert měl mysl, oči i foťák otevřené, s každou další himálajskou výpravou se pak z něj stále více stával také poutník mezi kulturami. Během více než sedmdesáti (!) cest do všech koutů nejvyšších hor světa nasbíral až neuvěřitelnou spoustu poznatků a zajímavostí o lidech Himálaje, jejich způsobu života a obživy, o kultuře a náboženství. Jeho pozornosti však – pochopitelně - neunikly ani nejrůznější aspekty himálajského horolezectví. Tuto pestrou sbírku promítl do drobných postřehů, esejí, z nichž sestavil svoji novou knihu IM HIMALAYA IST VIELES ANDERS.

Je to kniha poněkud netypická, jaksi nezapadá do pomyslného hlavního proudu námi nejsledovanější horolezecké literatury – a (nejen) podle mého názoru je o to je zajímavější. Kromě čtiva je nadita spoustou ilustrací, s textem tak půl na půl. Velkou část fotografií pořídil sám Pit Schubert, ostatní jsou od jeho souputníků. Při pročítání a prohlížení zajímavých a mnohdy až šokujících fotek si uvědomíme, jak rozdílné jsou naše světy, jak mnoho toho v Himálaji bývalo a stále ještě je jinak. Název knihy skutečně „štimuje“ k jejímu obsahu.

Pro představu o tématické pestrosti přikládáme obsah a na ukázku grafické úpravy skeny několika stránek knihy.

 


foto: repro Chroust

 


foto: repro Chroust

 

 

Obsah
Obsah, foto: repro Chroust

 


foto: repro Chroust

 

 


foto: repro Chroust

 

 


foto: repro Chroust

 

 

Rüdiger Steurer nese omrzlého Pita Schuberta na Frankfurtském letišti
Rüdiger Steurer nese omrzlého Pita Schuberta na Frankfurtském letišti, foto: repro Chroust
 

Pit Schubert: Im Himalaya ist vieles anders, 1. vydání 2013, edice Rother Bildband, Bergverlag Rother.

Rozměry 22 x 28 cm, tuhá plátěná vazba s plnobarevným přebalem, 224 stránek s více než 500 barevnými obrázky, prvotřídní tisk na hermelínově matném kříďáku.

ISBN 978-3-7633-7032-0, cena (D) 39,90 EUR, www.rother.de

Připravil Vladimír „Chroust“ Procházka II.