Záchranka z cesty Szczepańských

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík n podle tipu Markéty Syllové, Vydáno dne: 17. 01. 2013

Před klíčovým místemVrtulník v akci

. Dne 29.12. 2012 zavolali lezci se severní stěny Malého Kežmarského štítu o pomoc pro svého prvolezce, který vypadl a zranil se. Podívejte na průřez záchrannou akcí.

Podle zprávy HZS šlo o výpadek v populární a často lezené cestě Sczepańských (cesta číslo 16 v průvodci), která vede diagonálně šikmo vlevo stěnou na Německý žebřík. Klíčovým místem této čtyřkové cesty je křižování Bocekova ledopádu, obtížnost závisí na podmínkách, stavu a množství ledu. Obrázek je na tatry.nfo.sk. V tomto místě vypadl litevský horolezec a pádem si způsobil vícečetná poranění hlavy a vnitřní zranění. Na videu lze vidět způsob záchrany. Záchranář v podvěsu na ocelovém laně je spuštěn k postiženému. Toho si za jeho ůvaz připne k sobě, odřízne jeho lana a vrtulník odlétá do doliny, kde je postižený umístěn do nafukovacích nosítek a po případné první pomoci odvezen do Popradské nemocnice.

 

Před klíčovým místem
Před klíčovým místem, foto: Petr Jandík

 

 

Pokud by se vám toto někdy stalo, počítejte s tím, že se lana řežou a dbejte na to, aby nebyl postižený navázán jednoduchou dračí smyčkou, která se při obvodovém zatížení rozvazuje a právě toto obvodové zatížení nastává při transportu v podvěsu pod vrtulníkem. Bylo by velmi zajímavé vědět, proč litevský horolezec vypadl. Cesta Szczepaňských je poměrně lehká a podle záběrů se zdá, že podmínky v cestě nevypadaly špatně. Možná, že se na výpadku podepsala malá zkušenost litevského lezce v zimních podmínách Tater.