Sasíci schválili UFO

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: SBB, překlad a komentář Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 03. 2013

Největší z Ufonů. Budou se kvůli Vorlovi přepisovat pravidla.

Jisticí prostředek UFO, umně poskládaný z popruhů a smyček si razí cestu do světa. Pro jeho výrobce Obrworks je asi hodně zajímavý trh v Sasku, kde je vlastně nejvíce pískovcových lezců, kteří by UFO mohli chtít a potřebovat. Saská komunita je ale strážcem a udržovatelem přísné tradice a nyní je ve stádiu rozhodování, zda UFO pustit do svého hájemství, nebo jej zamítnout jako prostředek odporující saské pískovcové etice. Aktualizace: Těsně schváleno

Tak je to zelené na bílém, SBB na doporučení komise KER schválil UFO jako jisticí prostředek do saských pískovců. Oznámení je zde.

Roger Schäli se zajímal o UFO
Firemní lezec SALEWy Roger Schäli se zajímal o UFO, foto: Petr Jandík

 

Saský horolezecký spolek SBB, v současnosti jedna ze sekcí německého alpského spolku DAV, má své pracovní skupiny zabývající se různými otázkami lezení. Pracovní skupina skalního lezení, AG Felsklettern, zorganizovala v Drážďanech veřejnou diskuzi k používání UFO v saských pískovcích.. Z této diskuze vydala následující shrnutí:

UFO 01/28/13

Akce v posluchárně technické univerzity Drážďany se zúčastnilo asi 45 horolezců a horolezkyň. Zúčastnili hlavně ti, kdo se zajímali o diskutovaný problém. Byli to tudíž většinou příznivci spárového lezení, kteří se přičinili o věcnou a zajímavou diskuzi se stávajícími i novými argumenty.
Velmi rychle se ukázalo, že ochrana skály proti ošoupání nehraje v tomto kontextu rozhodující roli, ale že klíčové jsou etické otázky.
Zajímavé je přání některých účastníků stanovit rámec pro amatérské samodomo výrobky, který by umožnil vytváření vlastních kreací bez nutnosti formálního schvalovacího procesu.

 

 

 

Ufoní sada, vzorky k testování
Ufoní sada, vzorky k testování, foto: Petr Jandík

 

 

Argumenty odpůrců povolení UFO:

 

 

Největší z Ufonů.
Největší z Ufonů. , foto: Petr Jandík

 

UFO ve spáře na Vajoletkách
UFO ve spáře na Vajoletkách, foto: Petr Jandík

 

 

UFO - toto umístění je hraniční, přesto vydrželo odsednutí
UFO - toto umístění je hraniční, přesto vydrželo odsednutí, foto: Petr Jandík

 

 

Argumenty zastánců jsou:

 

UFO při zatížení správným směrem drží i v hodně divných místech
UFO při zatížení správným směrem drží i v hodně divných místech, foto: Petr Jandík

 

 

 

 

UFO v Jurském vápenci, Frankenjura
UFO v Jurském vápenci, Frankenjura, foto: Petr Jandík

 

 

 

Schéma UFO
Schéma UFO, foto: Obrworks

 

 

Vrcholem byl příspěvek vzácného hosta, ženy, která si chtěla jen poslechnout diskusi. Řekla, že sice nevyvádí, ale se svým partnerem si užívá lezení na druhém konci lana. Světová pověst saského lezení je důležitější než snížení úrovně dolů. Nemusí přece být každý schopen vyvádět. Sklidila aplaus.

V sále byly oba tábory asi stejně silné (16 příznivců, 13 odpůrci), což mnoho neznamená. Zajímavější byly argumenty. Mnozí si dokázali představit povolení UFO s tím omezením, že se snižuje sportovní hodnotu výstupu. Zda to může přinést požadované vyjasnění, je přinejmenším otázkou.

KER se bude zabývat nyní otázkou do hloubky a v závislosti na výsledku buď změní pravidla, nebo UFO odmítne. Takže se zatím nijak nerozhodlo a uvidíme, jak to celá nakonec dopadne. Původní dokument SBB v němčině naleznete zde

Aktuálně: KER těsnou většinou používání UFO schválil, jak hlásil jeden z účastníků diskuze na teufelsturm.de