Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii

Autor: Jana Nekvindová <(at)>, Zdroj: Jana Nekvindová, Vydáno dne: 20. 02. 2013

Pelvoux – Vallouise

Druhý únorový týden patřil ve francouzském údolí Pelvoux – Vallouise závodnímu skialpinismu. Od 9. do 15. února se zde konalo Mistrovství světa ve skialpinismu. Čtyřčlenná výprava z Čech, v čele s největší nadějí českého teamu Dominikem Sádlem, odjela v pátek 8. února bojovat a měřit síly se světovou špičkou.

Stejně jako loňský rok hostilo francouzské údolí Pelvoux – Vallouise skialpinisty z celého světa. Závodilo se ve střediscích  Puy Saint Vincent a Pays des Ecrins. Z českých zástupců si účast na světovém šampionátu vybojovali Radoslav Groh, Jan Hepnar, dále Petra Volfová, pro kterou bylo letošní mistrovství světa premiérou v kategorii žen, a loňský stříbrný medailista z kategorie kadetů Dominik Sádlo, který letos po přestupu mezi starší juniory pravidelně objíždí závody světového poháru. Proto byl bezpochyby největší nadějí české výpravy.
Na programu světového šampionátu byl závod dvojic, sprint, závod jednotlivců, časovka a štafety. Naši reprezentanti se nepostavili pouze na start štafet.

Šampionát zahájil v neděli závod dvojic neboli Team Race. V českých barvách se na trať vydala dvojice Groh a Hepnar. Závod odstartoval v údolí Vallouise a závodníci měli před sebou trať s více než dvoukilometrovým převýšením, nejvyšším vrcholem La Pendine (2.750 m), výstupem na mačkách a závěrečným dlouhým a náročným sjezdem ve volném terénu. Závod jim znepříjemňoval velký mráz. V době a místě startu bylo – 19˚ C. S náročnou tratí se čeští reprezentanti poprali výborně a dojeli si pro 18. místo. Týmový závod ovládli domácí Francouzi. Titul mistrů světa si odvezla dvojice William Bon Mardion, Matheo Jacquemoud a v ženách Laetitia Roux s Axelle Mollaret.

Team race, Hepnar a Groh
Team race, Hepnar a Groh, foto: Štěpán Pleskač

Team race, Jan Hepnar
Team race, Jan Hepnar, foto: Štěpán Pleskač

Team race
Team race, foto: Štěpán Pleskač

Následoval pondělní sprint, kterého se zúčastnili všichni čeští reprezentanti. Sprint je pro skialpinisty nejen rychlostní disciplínou, ale také závodem, který ověří jejich technické dovednosti. Krátký atraktivní okruh je prověřil ve výstupu v takzvaných „cikcakách“, výstupu na botách, technice nandávání a sundávání pásů a slalomu. Úplně na závěr se do cíle bruslilo do kratšího kopce. Nejlépe se dařilo Radkovi Grohovi, který postoupil z kvalifikace jako osmnáctý a v semifinále pak dojel na čtvrté nepostupové pozici. Nakonec obsadil celkové 19. místo. Jan Hepnar skončil 43. V ženách si Petra Volfová dojela pro 22. příčku. Juniorské kategorie měly stejnou trať jako dospělí. Necelá vteřina dělila juniora Dominika Sádla od postupového 12. místa do semifinálové rozjížďky. V kvalifikaci tak obsadil 14. pozici. Se sprintovou tratí se nejlépe poprali Němec Josef Rottmoser a Švýcarka Mireille Richard v kategorii seniorů. V juniorech pak francouzský závodník Corentin Cerutti.

Sprint, Dominik Sádlo
Sprint, Dominik Sádlo, foto: Štěpán Pleskač

Sprint, Radek Groh
Sprint, Radek Groh, foto: Štěpán Pleskač

Nadcházející dva dny patřily na šampionátu individuálním závodům. První den startovaly kadetské a juniorské kategorie, a mezi nimi Dominik Sádlo. Mladým závodníkům ztížilo podmínky velké množství čerstvě napadaného sněhu. Proto sjezdy byly velmi náročné a závodníci si tak neměli šanci odpočinout. Zkušený sedmnáctiletý Dominik se tím nenechal rozhodit a trať s pěti výstupy zvládl na jedničku. Bohužel mu opět, stejně jako na loňském mistrovství světa nepřálo štěstí a rozhodčí mu udělili minutovou penalizaci při sundávání stoupacích pásů za předčasné zvednutí holí, která ho posunula na celkovou 10. pozici. Suverénním vítězem se stal Němec Anton Palzer. Druhý den závodili senioři. Skialpinisté měli před sebou trať s více než 1.700 metry převýšením pro muže a 1400 metry převýšením pro ženy. Na start se z české výpravy postavil Jan Hepnar, který vybojoval 53. příčku. Jediná česká žena Petra Volfová si doběhla pro 9. místo v kategorii do 23 let. Zlaté medaile opět připadly francouzským reprezentantům Williamuý Bon Mardionovi a v ženách Laetitii Roux.

Individual race, Petra Volfová, foto: Štěpán Pleskač

Předposlední disciplínou, a pro českou výpravu závěrečným závodem, se ve čtvrtek stal na světovém šampionátu ve francouzském Pelvoux stal Vertical Race - závod do vrchu. Na závodníky čekal výstup s 610 metrovým převýšením. Závěr se nejlépe vydařil juniorovi Dominikovi Sádlovi, který vybojoval 9. místo a svým časem 00:30:07 by tak mohl konkurovat seniorské kategorii. Nabitá kategorie seniorů se vydala na stejnou trať jako junioři. Z našich se nejlépe dařilo Radkovi Grohovi, který obsadil 47. místo, Jan Hepnar pak 64. pozici. Nejrychlejší závodník Kilian Jornet Burgada zvládl vertical v čase 00:25:33 a náleží mu tak titul Mistra světa. V ženách svou formu opět potvrdila Francouzska Laetitie Roux a v juniorech Němec Anton Palzer.

Vertical Race - start
Vertical Race - start, foto: Štěpán Pleskač

Vertical Race - výstup
Vertical Race - výstup, foto: Štěpán Pleskač

V nejbližší době čeká nejlepší závodníky závod světového poháru v Itálii, který se koná 2.- 3. března, dalším kolem pak pokračuje 9. a 10. března v Andoře. Na programu je v prvním případě Sprint + Individual Race, v druhém případě Vertical + Individual. Z českých závodníků se na Světový pohár chystá pouze Dominik Sádlo. Držme mu palce!