Talung: Prvovýstup v alpském stylu

Autor: Marek Holeček <maraholecku(at)atlas.cz>, Zdroj: Marek Holeček, Vydáno dne: 28. 05. 2013

Talung, alpský prvovýstup Máry HolečkaSundaný pytel? Ne, úplně nová cesta.

Šuškanda se potvrdila. Mára Holeček a Zdeněk Hrubý dosáhli svého životního úspěchu, prvovýstup ve dvou alpským stylem na Talung.

Mára nám píše:

Posíláme Vám pozdrav z Nepálu, z místa, které by se bez nadsázky dalo označit, jako horoucí řiť medvěda. Právě již čekáme na letadlo, jež nás posune přes Kathmandu blíže k domovu. Ve stínu je 40 stupňů a i vzduch se líně tetelí. Snad jedině vychlazený Carlsberg padající do našich vyprahlých volátek, se dá označit přívlastkem civilizační vymoženost, jinak hotový středověk.

Ale k věci, naše první expedice Never Stop Exploring - Nepál, se dá již označit za exklusivně úspěšnou. Z českého horolezeckého úhlu se jedná o nejlepší výstup od pádu bolšána v Himálajích a to prosím bez toho, že bychom ztratili soudnost. Ze světového pohledu bude patřit mezi nejvýznamnější podniky ve velehorách letošního roku.

Shrnuto a potrženo: Prvovýstup alpským stylem severozápadním pilířem na vrchol Talungu 7349m, za sedm dní lezení ve stěně a šest přetrpěných bivaků, ve dvou lidech bez další cizí podpory. Délka výstupu 2500m, obtížnost M6+,WI6. Oblast Kangchenjunga, východní Himálaj – Nepál.

 

Talung, alpský prvovýstup Máry Holečka
Talung, alpský prvovýstup Máry Holečka se Zdeňkem Hrubým, foto: Marek Holeček

Poznámka redakce: Myšlenku na prvovýstup pilířem Talungu přinesl poprvé Jiří Novák. První pokusy byly expedice pod vedením martina Otty v roce 2002 a v roce 2004, po různých pokusech se na vrchol se dostal jen Petr Kolouch roku 2002. Prvovýstup, jak byl nakonec realizován znamená, že pilíř dosud nepadl, protože tato cesta se pilíře jen dotýká a vede stěnou vlevo od něj.

Původně plánovaná trasa, jak byla prezentována na tiskové konferenci před expedicí měla vést přímo pilířem. Proč vede realizovaná cesta jinudy se dozvíme na tiskovce 31. května a budeme o ní samozřemě informovat. To, že cesta vede jinudy, než se původně předpokládalo, nijak nesnižuje fakt, že se jedná o první český významný prvovýstup na vysoký Himálajský kopec po mnoha letech a navíc ve vynikajícím stylu. Jistě to bude horké želízko i v soutěži o Zlatý cepín. 

 

Talung, trasa plánovaného prvovýstupu
Talung, plánovaná trasa prvovýstupu