Agostino Da Polenza k incidentu na Everestu

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Explorersweb.com, překlad Martina Hadey Hrozová podle , Vydáno dne: 02. 06. 2013

Mount Everest od západu, jižní sedlo, LhoceRozhovor Agostino Da Polenzy

Do mozaiky názorů na konflikt Šerpů se třemi horolezci přinášíme další kamínek, stanovisko Agostina Da Poleznzy, známého ze společného působení s Joskou Rakoncajem.

Montagna TV přinesla rozhovor a italským horolezcem Agostino Da Polenzou, který patří mezi elitní italské horolezce. Mimo své jiné výstupy realizoval Polenza v roce 1983 první italský výstup na K2 severní stěnou, kde musel několik hodin bivakovat na vrcholu před tím, než sestoupil, v expedici byl tehdy také Joska Rakoncaj. Po zranění kolene se stal Agostino Da Polenza, jeden z nejznámějších horolezců v Itálii, největším organizátorem himálajských expedic v zemi. Vybavil tucty expedic ať už pro vědecké nebo výzkumné účely, jako například první výstup na Gasherbrum II severní stěnou, uskutečněný Danielem Bernasconim a  Karlem Unterkircherem v roce 2007.


  
Procesí k Everestu 
Procesí k Everestu

 
Navzdory svým zkušenostem Polenza nikdy neorganizoval komerční expedice. Celých 20 let  pracoval jako předseda komise EvK2Cnr, organizace, která řídí laboratoř „Pyramid Laboratory“ v Nepálu. Tato laboratoř se věnuje nejdůležitějším mezinárodním výzkumným projektům v oblasti klimatických změn ve vysokých nadmořských výškách.
  
60 let po prvním výstupu na Mount Everest, došlo k významné proměně zasahující do kultury v jeho dobývání. Tento rok napadl velký dav šerpů, které si najaly komerční expedice k zajištění cesty na vrchol, tři samostatné horolezce, kteří se pokoušeli o prvovýstup. Jedním z těchto horolezců byl i náš kamarád, Ital Simone Moro, a tady je Polenzův pohled na tuto událost.
 
 
Da Polenza: Omezte množství expedic 
  
"Věřím, že ostré diskuze týkající se Everestu a následující skutečnosti jsou dostačující k tomu, abychom se zamysleli nad diamantovým výročím jako takovým. Neznamená jen příležitost, ale především hrozbu, nebezpečí. V současné době je Everest každý rok atakován stovkami horolezců a šerpů. Je to, jako bychom se pokusili dostat 30 lidí do loďky pro 10: vzniku zuřivých hádek se nevyhneme. Měli bychom se vrátit ke stanovení maximálního počtu expedic, jinak bude docházet k nešťastným událostem, jako byla tahle."
  
"Díky své schopnosti lézt ve vysokých nadmořských výškách, byli šerpové vždycky najímáni mezinárodními expedicemi ke spolupráci. Jejich technické dovednosti se začaly zlepšovat v 50 letech a problémy se dostavily o 15 let později. Znepokojivým prvkem byly komerční expedice: každému, kdo si přál vylézt na Everest, to bylo umožněno, dokonce i bez přípravy, zcela odkázán na agenturu, která se o něj starala při výstupu. Situace se stala neúnosnou. U příležitosti diamantového výročí byl základní tábor obývaný téměř 1000 lidmi. Jen minulý týden, během pár dní, stanulo na vrcholu Everestu téměř 500 horolezců a šerpů. Tam se snad ani nedalo dýchat.“
 
 
Sirdar Naga Dorje Sherpa a výškový Šerpa Nima Kanchha s bannerem Xpress Money na vrcholu Mt.Everestu 19. 5. 2012. 
Sirdar Naga Dorje Sherpa a výškový Šerpa Nima Kanchha s bannerem Xpress Money na vrcholu Mt.Everestu 19. 5. 2012., foto: Asian Trekking

 
 
Everest za $80.000 a Everest za $8.000
 
„Vzhledem k situaci na Everestu vypadá zásada Alberta Mummeryho z roku 1880 ohledně lezení stylem "fair-play" v dnešní době jako z jiného světa. Až na posledním místě zůstalo skutečné horolezectví. Soutěživost zde byla pořád, a to ne vždycky čestná. Ale jednou za čas si uvědomíte svého soupeře, přírodu i sami sebe.
  
„V dnešní době už nevíte vlastně nic. Všechno je pod narkózou, okysličeno, hnáno jako stádo a pod dohledem - dokonce i nejniternější potřeby a pocity. Je to rychlé postrkování bez pravidel a časté švindlování (jen pár lidí vyleze každoročně na Everest bez použití kyslíku), vše končí se sklenkou Martini v ruce v exkluzivním obývákem na Manhattanu, náměstí Piccadilly nebo Milano Brera."
  
"Ano, je to druh luxusního cestovního ruchu. Když máte peníze, můžete na Everest " byznys třídou": privátní ubytování 4m x 4m v základním táboře s párem sluhů jsoucích k dispozici 24h, elektřinou, WiFi, snídaní do stanu, obsluhou jako v restauraci, lékařem a lékárnou, nosiči, sirdary, kuchaři vařícími ve vysokých nadmořských výškách, kyslíkem. Existuje Everest za $80.000 a Everest za $8.000."
 
"Mám za to, že omezení expedic na osmitisícovkách je jediným řešením. Tak, jako to bylo několik let zpátky. Musíme se vrátit k přesně určeným pravidlům. Myslím, že by se na Everest nemělo povolit více jak tucet expedic každou sezónu. Mezinárodní komise tvořená horolezci, organizacemi, šerpy, experty a místními lidmi by měla být připravena pomocí Nepálu vypracovat směrnice budoucího himálajského horolezectví."
  
"Everest není jednoduchý. Ale z úcty k těm, kdo byli a jsou horolezci, nemůžeme déle hovořit o horolezectví na jeho svazích. Je třeba se zastavit a zamyslet se nad tím."

 

Mount Everest od západu, jižní sedlo, Lhoce
Mount Everest od západu, jižní sedlo, Lhoce

 

Zdroje: Montana.tv, explorersweb.com.