Malá zpráva z velkých stěn

Autor: Libor Hroza <(at)>, Zdroj: Libor Rebel Hroza, Vydáno dne: 24. 06. 2013


Lucka razí do hor

Je třináctého, přímo ideální datum na horské lezení :-). Lucka již před nějakou dobou avizovala, že se chce věnovat také větším horským stěnám. Je to sice disciplína, ve které má zatím nejméně zkušeností, ale snad o to víc ji to láká.

Do rukou se mi dostal nový průvodce po Berchtesgadenských Alpách, a tak volba kam jet, byla jasná. Plán celkem taky. Nejde nám o to, přelézt co nejtěžší cesty, ale seznámit se s novou oblastí a naučit Lucku těm věcem, v kterých si doposud není jistá. Žádný učený z nebe nespadl. 

Cesta přes Budějovice na Salzburg sice není tak moc dlouhá, ale zato pomalá. První den jdeme na průzkum terénu. Bohužel nás obklopuje mlha, a tak se po celodenním bloudění pod stěnami, které jsme ani nespatřili, vracíme dolů na parkoviště, kde přespíme v autě. 

Na tříhodinové procházce pod stěnu
Na tříhodinové procházce pod stěnu, foto: Libor Hroza

 

V sobotu ráno vyrážíme na Berchtesgadener Hochthron. Máme v plánu cestu Direkte Westwand “Renoth“ 7+/8-. Tentokrát se počasí vydařilo, a tak Lucka přehopsává cestu bez jediného zaváhání. Vždy jen s nejistotou, co řeknu na její jištění a štand. Ale ani v tomhle nejsem nespokojen.

Pěkný traverz
Pěkný traverz, foto: Libor Hroza

 

Neděli opět věnujeme objevování oblasti a nástupů k cestám. To už ale začíná být dost teplo a předpověď, že bude až 35 stupňů, není nějak příjemná. Poslední den lezení vstáváme raději dřív a upalujeme cca tři hodiny do kopce pod nástup. Cesta se jmenuje Eiskalt a je za 9-, ale v takovém horku nás ani její název nezchladí. Je to boj. Ani ne tak s cestou, jako s vedrem. Lucce se nepodařil díky drobnému pádu OS, ale i tak tu cestu měla celou pod kontrolou. 
 

Lucka se blíží na štand
Lucka se blíží na štand, jestli pak bude pochválena?, foto: Libor Hroza

 

 

Trochu do kopce
Trochu do kopce, foto: Libor Hroza

 

I to je jedna z nových zkušeností pro Lucku. Ve vícedélkových cestách s vysokou klasifikací prostě jen stačí nalézt k expresce z jiné strany… a o tom, že by to mohlo být na OS, si můžete nechat jen zdát. 

 

Lucka spokojená na vrcholu
Lucka spokojená na vrcholu. Štand za svázané větve kosodřeviny byl shledán vyhovující, foto: Libor Hroza

 

Pro mě, a zvlášť v traverzech, to byl boj. :-( O co Lucka lezla rychleji, o to já pomaleji :-). Lucka už dříve nějaké vícedélky lezla, ale těmito dvěma tak trochu symbolicky odstartovala své plány, lézt ve velkých stěnách těžké cesty. 

Taťka trenér, unavený ale spokojený
Taťka trenér, unavený ale spokojený, foto: Lucie Hrozová