Černá sobota na Königspitze

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 25. 06. 2013

Šest mrtvých za jeden den

Jihotyrolský štít Königspitze, patřící do skupiny Ortleru, se stal osudným pro dvě lanová družstva, která téměř na stejném místě utrpěla smrtelný pád. Výsledkem bylo šest zmařených životů.

Podle zprávy serveru stol.it se stejný den a téměř na stejném místě stala jen několik hodin po sobě dvě tragická neštěstí. Dějištěm byl štít Königsspitze vysoký 3851 m.n.m. První neštěstí se stalo ve výšce kolem 3500 metrů brzy ráno. Na "Horním rameni" Königsspitze se zřítila trojice italských alpinistů do hloubky 500 metrů.

Pět horolezců nocovalo na chatě Pizzini-Hütte a brzy ráno vyrazili na vrchol Königsspitze ve trojčlenném a dvoučlenném družstvu. V 8:30 rtáno se trojice zřítila, dvojice přivolala pomoc. Třem spadlým však již nebylo pomoci. Pád kolmou skalní stěnou nikdo z nich nepřežil. Vrtulník převezl jejich ostatky do doliny.

Ještě tentýž den spadlo další tříčlenné družstvo. Poplach spustil chatař z chaty Casati (3269 m). Tři horolezci, kteří vyrazili ráno na vrchol, se ještě nevrátili z túry. Chtěli vystoupit na Königsspitze normálkou a podle chatařova mínění měli již být dávno zpátky. Krátce na to nalezli záchranáři všechny tři mrtvé ve stěně. Podle nalezených stop se zřítili 50 metrů pod místem první nehody toho dne. I tyto tři mrtvé převezl vrtulník do márnice.