Výstupy roku 2013 - soutěž vyhlášena

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 07. 2013

Pavel BohuněkSoutěž ČHS vyhlášena

Českýz horolezecký svaz vyhlásil každoroční soutěž o Výstup roku, jejíž výsledky budou vyhlášeny na festivalu horolezeckých filmů v Teplicích na Metují koncem srpna.

 

Adam Ondra v cestě Jungle Boogle 9a+
Adam Ondra v cestě Jungle Boogle 9a+, foto: Vojtěch Vrzba

 

Přihlašované výkony musí být z období 1. 8. 2012 až 31. 7. 2013, takže pokud ještě nemáte výkon světového, nebo alespoň republikového charaketru, vyražte, ještě měsíc máte čas. Výkony se hodnotí v kategoriích:

Vyhlášení dále upřesňuje, že Výstup roku může být v každé kategorii jen jeden a je určen pro výkony, které lze považovat za výjimečné v mezinárodní úrovni. Dále mohou být udělena čestná uznání výkonům významným v rámci České republiky a do výběru mohou být zařezeny pouze výstupy členů ČHS. Pokud tedy chcete svůj výstup přihlásit, najdete přesné podmínky na stránkách ČHS. Můžete přihlásit i výkon někoho jiného, v takovém případě s tím musí dotyčný souhlasit.

Soutěž o Výstupy roku vymyslel Ivan Dieška a poprvé se Výstupy roku udělovaly v roce 1972. Základním motivem bylo vymyslet nějakou soutěž, která by mohla napasovat nezávodní sport, jakým je horolezectvcí, na systémy hodnocení tehdejšího ČSTV, kdy základem všeho byly závody. Tehdejší Výstupy roku měly ocenění Výstup roku s hvězdičkou, který měl odpovídat světovému, nebo evropskému rekordu, nebo vítězštví na Mistrovství světa či Evropy, Výstup roku, který byl ekvivalentní vítězství na Mistrovství ČR nebo českému rekordu a čestné uznání oceňující špičkové výkony, nedosahující ale kritérií pro některý titul Výstup roku. Součástí vyhášení bývalo také poměrně obsáhlé hodnocení sezóny, vyzdvihující další dobré výkony, které na ocenění nedosáhly, ale které by neměly být zapomenuty. Takovýto souhrm už byl poměrně dobrým vodítkem pro výkonné lezce, co frčí a jak na tom jsou ve srovnání se špičkou.

V průběhu let se kritéria postupně měnila a kolísala. V nedávném období například nebylo podmínkou, aby byly oceněny výkony pouze členů ČHS, protože ČHS chtěl být garantem za všecny horolezce. Dneší omezení jen na členy nepochybně souvisí s finančním oceněním nejlepších výkonů, protože jde z rozpočtu svazu a těžko dávat odměny nečlenovi. Na druhou stranu ale pak může dojít k tomu, že nemusí být opravdu špičkový výkon oceněn, pokud se jej dopustí nečlen ČHS, stejně tak výkon členů ČHS, který nikdo nepřihlásí.

 

Lucka ve Spidermanovi
Lucka ve Spidermanovi, foto: Libor Hroza

 

Jisté trable si také ČHS možná přivodil definicí, že Výstup roku by měl být výjimečný na mezinárodní úrovni, což původně odpovídalo Výstupu roku s hvězdičkou. Z tohoto hlediska by mohl dostat Výstup roku Adam Ondra, jehož všechny výkony jsou výjimečné na mezinárodní úrovni, je jen otázka který z nich vybrat, jestli Dura Dura, nebo raději Change.

Další nezpochybnitelný výjimečný výkon na mezinárodní úrovni je první ženský přelez drytoolové cesty Ironman klasifikace M14 Luckou Hrozovou. Byl to vůbec první ženský přelez cesty klasifikace M14 a zpráva o něm proběhla všemi hlavními horoleckými médi celou Evropoui, počínaje Palentmoutain, přes UK Climbing až po španělský Desnivel a Lucka se tak již trvale zapsala do historie. I u ní je Výstup roku jasný.


Zdeněk Hrubý na Talungu, foto: Marek Holeček

 

Problematičtější je rozhodnout o dalších výstupech, které by mohly kandidovat na ocenění. Prvovýstup na Talung je jistě nejlepším vysokohorským výstupem poslední doby, v pěkném stylu s minimem vynaložených prostředků. Mezinárodního ohlasu ale zatím příliš nevzbudil. Psalo o něm v zahranicí obšírněji BMC, stručnější zmínka se našla v CLIMBING a velestručná v UP-CLIMBING. Jestli je to dost na výjimečnost v mezinárodním měřítku není moc jisté. Výjimečnost by jasně potvrdila třeba nominace na Piolet d' Or nebo Golden Piton. Vy však budou později, než Výstupy roku a o jejich hodnocení se tedy nelze opřít.

Dalším výstupem, který asi udělá hodnotitelům vrásky, je loňská K2 momentálně veřejností neoblíbeného Pavla Béma, který by si čistě horolezcky hodnoceno čestné uznání také zasloužil. Možná ale Pavel není členem ČHS a tím by se svaz nutnosti jej ocenit vyhnul.

Bača ve výlezu do horní části kuloáru
Bača ve výlezu do horní části severního kuloáru Drus, foto: Pavel NESVADBA photonesvadba.com

 

Dalším kandidátem, nejspíš opět na ČU, je prvovýstup Checos Banditos Ondry Beneše a Pavla Bohuňka na Esfinge v Peruánských Andách. Posoudit jej jako mezinárodně výjimečný bych si asi netroufl. Nějakou úroveň ocenění by patrně měl dostat také Pavel "Bača" Vrtík za Severní kuloár DRU za 20 hodin nahoru a dolů a ČU by se možná mohl dočkat i Mirek Matějec za druhýh český přelez Ironmana po Lucce Hrozové. Uvidíme, jaké návrhy ještě soutěž přinese.

 

Pavel Bohuněk
Pavel Bohuněk na La Esfinge, foto: Ondra Beneš

 

Hodnocení výstupů je velmi obtížná záležistost. Čím vyšší a odlehlejší hory, tím více záleží na způsbu podání od aktérů, protože objektivní hodnocení není možné. Veškeré posuzování je spíše literární soutěží uvěřitelných příběhů. I kdyby někdo šel přelézt třeba prvovýstup na Talung, nejspíš bude mít odlišné podmínky a tím pádem i hodnocení. Jedině ve sportovním lezení platí, že prvovýstupce navrhuje a opakovatelé korigují. I zde se ovšem stávají úchylky, jak ukázala nedávná historie v Red River Gorge, kde inflační klasifikaci srovnal teprve Adam Ondra.

Dalším problémem soutěže o výstup roku je udržení kontinuity s předchozími roky. Již samotná změna zásad hodnocení tu diskontiunuitu nutně vygeneruje a pak se stávají lapsy, jako když Radek Jaroš nedostal za normálku na Nangá Parbat žádné ocenění a Marek Holeček se Zdeňkem Hrubým po několika letech za tentýž výstup ano.

Přehled Výstupů roku na horyinfo

Archiv Výstupů roku na ČHS