Nové povolení na Pět kostelů

Autor: Božena Valentová, tajemnice ČHS <info/zavináč)horosvaz.cz>, Zdroj: Božena Valentová, tajemnice ČHS, komentář horyinfo., Vydáno dne: 11. 07. 2013

<!-- ČHS logo 200-->Pulčín - Hradisko

Správa CHKO Beskydy vydala na základě žádosti ČHS výjimku, díky které je i nadále možno provozovat horolezectví v lokalitě Pět kostelů, která se nachází na území NPR Pulčín - Hradisko.

Výjimka platí na dalších 5 let, do roku 2017, a vztahuje se na členy ČHS a další organizované horolezce (členy jiných horolezeckých organizací), kteří se před návštěvou této oblasti zaregistrují na webu http://www.moravskeskaly.cz/.

V lokalitě Pět kostelů je povoleno lézt vždy od 1.7. do 31.10. kalendářního roku, a to od 9 do 18 hod. během prázdnin a od 10 do 17 hod. v září a v říjnu.

Při lezení je nutno dodržovat návštěvní řád, který je součástí vydané výjimky. K nejdůležitějším zásadám patří, kromě šetrného chování v přírodě a dodržování obvyklých pravidel lezení, přístup jen po značených cestách, zákaz používání vklíněnců, zákaz lezení na mokré skály a zákaz prvovýstupů; sestup ze skal je možný pouze slaněním.
Prosíme všechny lezce, aby tyto podmínky respektovali.

 

 

Registrace
Registrace, foto: repro horyinfo
 
Komentář horyinfo.cz: Vždycky je dobře, když se podaří povolit nějaké pěkné skály. Podle vyjádření Vladimíra Wolfa, jednoho ze spoluautorů průvodce Moravské skály, stojí Pulčínské skály za to. Toto povolení, dohodnuté místní OVK s místní CHKO oplývá různými nestandardnostmi. První z nich je povinná registrace, která však neprobíhá na webu orgánu ochrany přírody, jak by se dalo očekávat, jako je tomu například u ledopádu v Labském dole, ani na webu ČHS, nebo Skalní oblasti, ale na soukromém webu určeném pro komerční propagaci průvodce Moravské skály. Možná to lze omluvit tím, že registrovaný zájemce o lezení si může stáhnout výňatek tohoto průvodce, týkající se Pulčínských skal.
 
Další podivností je, že na registrační stránce dotyčný dušuje, že je členem ČHS, přičemž na sebe může přihlásit libovolný počet osob bez uvedení jmen a povolení si musí vytisknout a vzít s sebou do terénu, aby se jím mohl prokazovat strážcům OP. Čili jména jsou irelevantní, jde jen o počet. Pak ale nerozumíme podmínce, že je lezení povoleno jen členům ČHS a jiných organizací. Bude zajímavé, jakou praxi bude v reálu OP provozovat.

Podle advokáta není povolení v souladu s platným a účinným zákonem o ochraně přírody. Nicméně tu je a vyvolávat o něm spory by patrně vedlo k vymyšlení nesporných důvodů, proč se tam lézt nesmí, či zrušení výjimky a tak zůstaňme při konstatování, že to povolení je další z obdivuhodných výtvorů naší Ochrany přírody a buďme za něj rádi, přinejmenším ti, kteří bydlí a lezou kolem Vsetína.