Zdeněk Hrubý spadl na sestupu

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 11. 08. 2013

Zdeněk HrubýTragédie na Gasherbrumu

Aktualizováno. Podle posledních zpráv se Marku Holečkovi a Zdeňkovi Hrubému nepodařilo dokončit prvovýstup na Gasherbrum I. Na sestupu se Zdeněk Hrubý zřítil.

Zatím je známo pouze to, že Mára Holeček a Zdeněk Hrubý vrcholu plánovaným směrem nedosáhli, zastavil je nelezitelný terén. Zdeněk se při sestupu zřítil cca 1000 metrů. Marek Holeček řekl Lidovým novinám, že šlo o chvilkovou nepozornost. Podle zprávy v iDnes.cz nebylo Zdeňkovi fyzicky dobře, museli zabivakovat a z různých důvodů - nevhodné podmínky, tvrdý led, málo sněhu se druhý den rozhodli sestoupit. Sestupovali podobně, jako při předchozím pokusu. Zdeněk slaňoval. Mára slézal. Příčinu tragédie spatřuje Mára v tom, že se Zdeněk chybně cvakl do slanění, šlo o technickou chybu, jak uvádí.

Mára Holeček a Zdeněk Hrubý se o prvovýstup na osmitisícový vrchol Gasherbrumu I pokoušeli poprvé v roce 2009. Tenkrát se výstup nepodařil kvůli Zdeňkově prasklému žaludečnímu vředu. Po dramatickém návratu z výšky přes 7000 metrů byl Zdeněk úspěšně dopraven vrtulníkem do nemocnice. Ještě předtím se Marek pokouel o prvovýstup na Gasherbrum III s Janem Doudlebským. Tento prvovýstup nevyšel kvůli silnému sněžení a lavinéznímu terénu.

Zpráva České televize

 

Zdeněk na expedici

 

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Archiv expedice

 

Zdeněk předseda

 

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík

 

Zdeněk před expedicí

 

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík

 

Zdeněk na tiskovce

 

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík

Rozhovor se Zdeňkem Hrubým:

Tiskovka po návratu z Talungu: