Fesťák den druhý

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 24. 08. 2013

Sháníte velkého kamaráda?Všechno nelze stihnout

Chroustovo horolezecké vetešnictví, filmy konečné i nekonečné, spárový workshop, soft drytooling, závody v lajnování, ani se to nedá všechno stihnout.

Pátek jsme začali návštěvou Chroustrova horolezeckého vetešnictví. Je tam všechno možné a stojí za shlédnutí. Zejména s výkladem autora nad překližkovým modelem Chroustova vynálezu - jumaru s palcem zatěžovaným vahou lezce podle principu Gibsu, které mu opajcoval postupně Kong a Black Diamond a pochopitelně mu za to nic nedali.

Pozoruhodné jsou předchůdce Friendů se zatěžovaným palcem, které nezávisí na síle pružin roztahujících segmenty. Uvidíte tu kladivocepín Jirky Nováka, cepín Karla Cermana i okované boty Chrousta staršího. Škoda, že nevyšla myšlenka mít toto muzeum v přízemí jeho domku v Turnově jako stálou expozici.

Pátek přinesl další porci filmů, z nichž mne nejvíce zaujala Rocking Cuba s velmi silným spojením špičkového lezení v podání Enzo Odda, NIny Caprez, Melissy Le Nevé nebo Cédrica Lachata a více komentujícího než lezoucího Mickaela Fusseliera, se skvělou kubánkou hudbou. Skvělý střih, vtip a švih, můj kandidát č. 1 na celkové vítězství. Jeden z té menšiny filmů, u kterých si v půlce neříkám, že by to už mohlo skončit.

Velmi pěkný byl také slovenský film Příťažlivosť, basejumnperská záležitost s poetickou kamerou, buhužel poškozená zasekávající se projekcí, to by se v kině stávat nemělo. Sekající se projekce poškozovala i padesátiminutový film Schwarze Madonna o Ines Pappert, tentokát ne tolik na ledu, ale na jejím projektu ve stěně Berchtesgadener Hochthronu i na padáku při společném lezecko paraglajdistickém lezopřeletu z Untersbergu na Hoher Göll a do Berchtesgadenu. Nejprve přelétli mistr v padákování s novickou Ines pod Hoher Göll, pak vytáhla Ines mistra padáků s padáky na zádech a sviní na laně klasickou málo jištěnou šestkou před Velký trychtýř tisícimetrovou stěnou a hřebenem na Hoher Göll a poté na poslední možnou chvíli večer odstartovali z vrcholu a letěli dolů na pivo. Na konci pak Ines konečně přelezla svou deset mínusku Schwarze Madonna, podle které je film pojmenován. Není to film s Wow-efektem, ale dá se na něj koukat až do konce.

Osvědčenou kvaliotou jsou věci z GigUp Production - Wide Boyz a Honnold 3.0, které už byly k vidění na Sherpafestu vloni napodzim. Petrohradské PADání mělo vtip, ale kazí ho v některých případech roztřesená kamera. Karim Non stop je pokus jak z nepříliš povedeného materiálu uplést bič a zapráskat, příliš neoslovil. Večer byl na hřišti ne znamení osvědčeného Wabiho Daňka, piva a pokecu s přáteli.

 

Sháníte velkého kamaráda?
Sháníte velkého kamaráda?, foto: Petr Jandík

 

Bobřice na lajně
Bobřice na lajně, foto: Petr Jandík

 

 

Vysokohorká latrína
Vysokohorká latrína, foto: Petr Jandík

 

Překližková maketa šplhadla s palcem zatěžovaným vahou lezce
Překližková maketa šplhadla s palcem zatěžovaným vahou lezce, foto: Petr Jandík

 

Chroustovo horolezecké vetešnictví, předchůdce Jumarů používané v Tatrách aneb Ray Jardine nebyl první, koho to napadlo
Chroustovo horolezecké vetešnictví, předchůdce Friandů používané v Tatrách aneb Ray Jardine nebyl první, koho to napadlo, foto: Petr Jandík

 

 

Cermanův cepín a boty starého Chrousta
Cermanův cepín a boty starého Chrousta, foto: Petr Jandík

 

Nejmenší z UFOnů se rychle vyprodaly
Nejmenší z UFOnů se rychle vyprodaly, foto: Petr Jandík

 

Bobr leze fiktivní širočinu na svém spárovém workshopu
Bobr leze fiktivní širočinu na svém spárovém workshopu, foto: Petr Jandík

 

Soft drytooling
Soft drytooling, foto: Petr Jandík

 

Výuková žáma - nosit spáry do ádrum není to jako dříví do lesa?
Výuková žába - nosit spáry do Ádru, není to jako dříví do lesa?, foto: Petr Jandík

 

 

Martina Kratochvílová asistuje u výuky paragánů
Martina Kratochvílová asistuje u výuky paragánů, foto: Petr Jandík