Nové věže a cesty v Ostrově

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 04. 09. 2013


Kareta a Vrátnice

Když se projdete Himmelrajchem, vidíte kolem spoustu nových kruhů, o kterých není v průvodci ani slovo. Některé z těch novinek jsme si vyzkoušeli a dávám k dispozici pár tipů.

Po cestě od kempu Pod císařem dojdete k Továrním věžím. Hned za věží Káně, která je po levé straně hned u cesty, je nová nízká věž Kareta, vsazená mezi podstatně vyšší Stínovec a Zkušební stěnu. Poskytne celkem deset cest. My jsme vyzkoušeli Šedý hloubky se dvěma kroužky a mohu jen doporučit. Hezká pětka odpovídající klasifikace. Ostatní si můžete zkusit sami. Vrátnice je sice v průvodci vydaném v roce 2002 uvedena, ale bez popisu cest. Není divu, knížka tam byla vložena až v roce 2010, většina cest vylezena v roce 2009. 

Celková mapka kolem Továrních věží 
Celková mapka kolem Továrních věží

 

Kareta byla objevena v roce 2006, kdy si T. Čepek Dolenský a Petr Waller uvědomili, že se dá plochý kámen mezi Stínovcem a Zkušební stěnou prohlásit za věž. Během jednoho dne tam udělali šest cest, časem přibyla jedna od Němců.  GPS souřadnice jsou 50.795421N, 14.043966E

 

Kareta z Káněte
Kareta z Káněte, foto: Stanislav Vaněk

 

Kareta, mapka 
Kareta, mapka, foto: Petr Jandík

 

 

Knížka na Karetě 
Knížka na Karetě, foto: Petr Jandík

 

Knížka na Karetě 
Knížka na Karetě, foto: Petr Jandík

 

Dva kroužky cesty Šedý hlubiny jsou vidět již od cesty k Malé tovární věži vpravo vedle Káněte. K prvnímu smyčku nedáte, ale ani to není potřeba. Převísek nad kruhem pětku nepřekračuje a závěr s druhým kroužkem už patří vlastně ke čtyřce přicházející zleva. 

Šedý hloubky na Karetu
Šedý hloubky na Karetu, Eva nad převisem, foto: Petr Jandík

 

 

Šedý hloubky na Karetu
Šedý hloubky na Karetu, foto: Petr Jandík

 

Vrátnice stojí od cesty zcela vpravo, narazil jsem na ni cestou do observatoře. Dvě cesty údolní stěnou vypadají sympaticky a protože Dut s rodinou obsadili tu pravou, pustil jsem se do levé. 

Vrátnice, vlevo Zostřený dozor VIIb, vpravo Klíč B.24.
Vrátnice, vlevo Zostřený dozor VIIb, vpravo Klíč B.24., foto: Sára Chvojková

 

Dolez k prvnímu kruhu je technický, stejně jako jeho oblez. Dál v sokolíku jde popruhová smyčka a ke druhému krruhu to už je v pohodě.

Závěrečný převis cesty Zostřený dozor
Závěrečný převis cesty Zostřený dozor, foto: Sára Chvojková
 
Zodstřený dozor, pod 2. kruhem 
Zodstřený dozor, pod 2. kruhem, foto: Petr Jandík


V závěrečném silovém převisu je v hodinách protažená erární lanovice, která potěší. Pohledem do knížky se zjistilo, že to je Zostřený dozor, VIIb. Potom se uvolnila pravá cesta. Na ní je trošku obtížný dolez k prvnímu kruhu. Dál následují dunivé a křehké sokolíčky, které chce brát jemně. Vzhledem k tomu, že od druhého kruhu už by to bylo dva metry pod zem, je fajn, že se dají dát hodinky. Ty vlevo se mi skoro ani nechtělo do toho dobrého, ale dunivého sokolíku dávat,. Jedny digitálky jsou ještě vpravo, tak ty jsem si dal. 

Klíč B. 24., sokolík mezi kruhy
Klíč B. 24., sokolík mezi kruhy, foto: Petr Jandík

 

Dolez ke druhému kruhu je po velkých ale trochu křehkých chytech v pohodě. No a jak od něj si najděte sami. Vrátnice poskytne ještě další cesty, ty ale už nevypadají tak pěkně. GPS souřadnice 50.795636 N,14.043902 E.

Vrátnice, kniha
Vrátnice, kniha, foto: Petr Jandík

 

Vrátnice, kniha
Vrátnice, kniha, foto: Petr Jandík

 

Vrátnice, kniha
Vrátnice, kniha, foto: Petr Jandík

 

Vrátnice, kniha
Vrátnice, kniha, foto: Petr Jandík

 

Když narazíte na pěkné nové cesty, podělte se o zážitek a pošlete nám fotky knížky a popisy cest.