Goretexovka a 400 EUR navrch? Maličkost!

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 23. 09. 2013

Adidas outdoor PragueStačí vyhrát

Do autdóru nastoupil Adidas a myslí to vážně. Kromě toho že koupil slavnou botařskou firmu Five Ten a spozoruje Hůbry, vydává interaktivní parádně udělaný časopis Outdoor, pořádá aj závody, na kterých si alespoň trochu zaleze i softmůver, ale vyhraje jen opravdová špička.

A porotože jsou tři proužky světová firma, vzali si na to taky světový stavěče. Cesty u vodáckýho kanálu v Práglu v Tróji staví mezinárodní celá brita stavěčů Adam Pustelnik. Glejt mezinárodního šéfstavěče IFSC má od roku 2006, stavěl spoustu svěťáků, naposled třeba MS v Paříži a je koordinátor stavěčů IFSC, to je ta závodnická mezinárodní federace.

Na bouldru vylez 8C+, na skále třeba Action Directe 9a a nedávno poprvé zopakoval horskou sportovní vícedýlku Orbayu 8c+. Pak tam vyletěl při dělání prvovýstupu a přežil jen tak tak.

S ním cesty staví Honzík Zbrankojc, jedinej Čech, co má taky glejt šéfstavěče cest IFSC. Von si to teda udělal v Austrálii, co tam pár let bydlel, ale teďka je zase chvíli tady. Ten glejt má vod roku 2008, takže ve srovnání s Pustelnikem je tak půlbrita. Naposled stavěl letos svěťák v Briançonu. Tak cesty budou určitě kvalitní. Pomáhá mu eště Raúl Torres. No snad to finále nepostavěj těžký jako na svěťák, to by bylo dost rychle po závodech.

Taky se bude bouldrovat, tam staví cesty Vilda Chejn a Jirous Přibil, dozírá Pustelnik. Závodit může každej, kdo se zvedne vod země. Kvalifikace na flash, finále OS už bude tvrdý. Závod je vodevřenej aj pro cizince.

Jak se bude závodit

Na obtížnost - závodit může každej, co vyleze aspoň pětku. A nebojte se, Honzík umí stavět pěkný pětky. Když stavej ještě v Mammutu, měl jsem je rád. To je takovej vzácnej úkaz, aby takovej lezec uměl postavit správnou lehkou i těžkou cestu a vobě byly akorát. Jo, takže kvalifikace na flash, cesty budou za 5, 6, 7, až do devítky. Jak to je přesně si můžete přečíst v propozicích. Prvních deset postupuje do finále a tam se poperou vo ty ceny. Závod je otevřejnej i pro cizince. Jo a klidně si to přijďte zkusit. Slubuju, že budu závodit a tak poslední nebudete. Kdyby se chtěl někdo hádat vo výsledky, tak to bych moc nedoporučoval. Hlavní rozhodčí je JIndra Pražák, co bejval tajemník ČHS, ale taky závodí v dřevorubectví a má figuru podle toho.

Bouldering - kvalifikace flash na pěti boulderech za 60 minut, finále podel pravidel ČHS. Propozice jou zde.

Adidas slibuje ještě ledolezení (v září v Praze?) Že by mysleli drajtůlink, fošny s šutrama a špalíkama? To by bylo realistický. Nojó, ale fakt! Má přijet pojízdná vertikální lednička z Francie a exhibovat prej bude Libor Uher. Proč nepozvali Hrozovku, ta je hezčí a na ledu to taky umí líp.

Jak to tak na těchhle akcích chodí, budou tam lajny nízko, vysoko, aj nad vodou a na kanálu se bude raftovat. Ten kanál je na raftu celkem mejdlíčko, ale někoho to třeba bude bavit. Na doplnění kapely, filmy Expediční kamery a vůbec mumraj.

 

Adidas outdoor Prague
Adidas outdoor Prague

 

Tak kdy a kde:

28. září, Praha Trója na pravým břehu Vltavy naproti Stromovce. Nejlíp se tam dostanete pěšky nebo na kole od mostu Barikádníků (to je ten, co přes něj vede výjezdovka na Teplice a Ústí), u něj je taky velký parkoviště P+R.

Lezení na obtížnost kvalifikace 9:45 až 15:45, finále od 20 hodin.

Bouldering kvalifikace 9:00 až 14:45, finále 15:45 ženy, 18:15 finále muži.

Více informací na www.adidasoutdoorprague.cz