Black Diamond Drytool cup 2013

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Tisková zpráva, redakčně upraveno, Vydáno dne: 10. 12. 2013

Lucie HrozováSvátek cepínů v Brně

V sobotu 7. 12. 2013 se na lezecké stěně u brněnské Olympie uskutečnil 4. ročník BLACK DIAMOND Drytool cupu, Mezinárodního mistrovství České republiky v drytoolingu. Vítězem kategorie mužů se stal Janez Svolšak ze Slovinska a v kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová.

Sobotního závodu se zúčastnilo více než 50 lezců z celkem šesti zemí. Zastoupena byla Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Polsko a Rakousko. Závod se konal pod záštitou primátora města Brno Bc. Romana Onderky, MBA a za finančního přispění města Brna.

Již po čtvrté se mezinárodní mistrovství České republiky organizované Českým horolezeckým svazem konalo v Brně pod pořadatelství horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno, horolezeckého centra KLAJDA a nákupního a zábavního centra Olympia Brno. Pro závodníky bylo připraveno celkem devět kvalifikačních cest (5 mužských a 4 ženské) pro lezení na obtížnost, plus byly připraveny dvě identické cesty na doprovodný závod v lezení na rychlost.
V průběhu dne proběhla kvalifikace jak pro večerní finále závodu v rychlosti, do něhož postupovali čtyři nejrychlejší muži a čtyři nejrychlejší ženy, tak kvalifikace hlavního závodu v lezení na obtížnost.

Finálový program byl za bouřlivé divácké atmosféry zahájem finálovými rozlezy rychlosti. V kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová, na druhém místě Martina Kratochvílová, na třetím místě Linda Synaková . V kategorii mužů byl nejrychleší Jozef Leško ze Slovenska, na druhém místě skončil Milan Dvořáček a třetí Anton Suchý, také ze Slovenska.

Bezprostředně po finále rychlosti bylo zahájeno finále žen v lezení na obtížnost. Do finále se probojovalo 7 žen z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Finálová cesta nesla název “Síla něžnosti”, její délka byla přibližně 25 m a obtížnost M8+. Klíčovým pro medailové umístění se ukázal přechod příčné struktury za polovinou cesty.

Martina Kratochvílová
Martina Kratochvílová, foto: Pavel NESVADBA photonesvadba.com


Jako první se do pokračování za strukturou dostala Martina Kratochvílová a diváci viděli první finálový TOP. Jako poslední nastoupila naše aktuálně nejzkušenější závodnice Lucie Hrozová. Pro první ženu světa, která kdy přelezla obtížnost M14, nebyla cesta za M8+ překážkou. Dolezla si pro další TOP a protože cestu zvládla o více než dvě minuty rychleji než Martina Kratochvílová, stala se zaslouženě mezinárodní mistryní České republiky v drytoolingu na obtížnost 2013.

  

Lucie Hrozová
Lucie Hrozová, foto: Pavel NESVADBA photonesvadba.com

 

Mužů se do večerního finále probojovalo devět. Finálová cesta nesla jméno “End of darkness” a byla věnována památce Jano Šofranka, Dina Kuráně, Jakuba Macka a Zdeňka Hrubého, kteří bohužel v uplynulé sezóně zahynuli v horách. Po připomenutí památky těchto lezeckých přátel se muži pustili do souboje s téměř 30 m dlouhou cestou obtížnosti M10.

Krok v polovině cesty na příčné struktuře jako první překonal domácí Pavel Vrtík, ale vrcholová pasáž cesty již byla nad jeho síly. Z průběžně šestého místa nastoupil další zástupce pořádajícího oddílu Jan Straka a naprosto suverénním a nekompromisním stylem si řekl o průběžné vedení dolezením do TOPu ve velmi dobrém čase. Tento výkon se nepodařilo překonat ani Alexandaru Matarugovi, který si třetí vítězství v řadě neodvezl, tak Antonu Suchému.

 

Jan Straka
Jan Straka, foto: Pavel NESVADBA photonesvadba.com

 

Z třetího místa nastupoval další český závodník Mirek Matějec, bezkonkurenčně nejlepší drytooliosta na skalách. Po mírně nervózním začátku se velmi pěkně srovnal v těžké střední pasáži, ale spadl těsně pod nejvyšším bodem Alexandara Matarugy. Juraj Švingál, úřadující Mistr Slovenska 2013 lezl perfektně, ale u posledního jištění přehlédl topový chyt a nechal se spustit aniž by ho dosáhl. Průběžně se tak zařadil na druhé místo za stále vedoucího Jana Straku. Jako poslední nastoupil slovinský závodník Janez Svolšjak, který v uplynulém světovém poháru vytěžil ze čtyř absolvovaných závodů 25. místo. Jeho lezení byl koncert. Suverénně nejrychleji dolezl do TOPu a stal se mezinárodním mistrem České rupubliky v drytoolingu na obtížnost.

 

Janez Svolšak
Janez Svolšak, foto: Pavel NESVADBA photonesvadba.com

 

Je zřejmé, že na rozdíl od závodů Světového pohátu byly cesty lehčí a o výsledku rozhodla rychlost. Má-li si na závodech zalézt široká škála závodníků z různou výkonosti, nelze to ale dělat jinak. Markantní to bylo u žen, kde vítězná Lucie Hrozová je jedinou ženou u nás, která kdy vyhrála závod Světového poháru v lezecké disciplíně a ve Světovém poháru byla vloni čtvrtá, zatímco žádná další z finalistek ve Světovém poháru žádné body nezískala. Podle ohlasů závodníků se akce vydařila a organizátorům je třeba poděkovat.

Vítězné ženy
Vítězné ženy, foto: Pavel NESVADBA photonesvadba.com

 

Výsledky

Finále obtížnost ženy:
1. Lucie Hrozová (CZE) TOP 8:00
2. Martina Kratochvílová (CZE) TOP 10:12
3. Olga Kosek (POL) 60
4.Linda Synaková (CZE) 40 
5. Maria Šoltésová (SVK) 36 12:54
6. Nicole Wegmair (AUT) 36 13:09
7. Lozáková Lenka (SVK) 16

 

 Vitězní muži
Vitězní muži, foto: Pavel NESVADBA photonesvadba.com

 

Finále obtížnost muži:
1. Janez Svolšjak (SLO) TOP 6:32
2. Jan Straka (CZE) TOP 7:33
3. Juraj Švingál (SVK) 88,5
4. Alexandar Mataruga (CRO) 86
5. Matějec Mirek (CZE) 84
6. Pavel Vrtík (CZE) 70,5
7. Damir Behlic (SVK) 52,5
8. Anton Suchý (SVK) 52 5:00
9. Adrian Zvara (SVK) 52 6:00

Finále rychlost muži:
1. Jozef Leško (SVK)
2. Milan Dvořáček (CZE)
3. Anton Suchý (SVK)
4. Martin Grajciar (SVK)

Finále rychlost ženy:
1. Lucie Hrozová (CZE)
2. Martina Kratochvílová (CZE)
3. Linda Synaková (CZE)
4. Olga Kosek (POL)

Záznam na ČT Sport zde