Světový pohár v ledolezení Saas Fee od zítřka

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 23. 01. 2014

Vlevo Lucčin cepín, vpravo o dost delší cepín konkurence.Pátek a sobota v garáži

Od pátka ráno probíhá v kulaté podzemní garáži ve švýcarském Saas Fee již třetí zastávka Světového poháru v ledolezení. Vzhledem k relativně dobré dojezdnosti autem a lákavým venkovním lezeckým terénům po cestě i v okolí, je na start přihlášena česká výprava čítající 5 lidí.

Jmenovitě jde kromě hlavní hvězdy Lucky Hrozové o naši korunní princeznu Martinu Kratochvílovou a z mužů náš nejlepší venkovní drytoolový lezec Mirek Matějec, nová naděje Jan Stračes Straka a samojediný představitel drytoolové komise ČHS Radek Lienerth známý spíše pod přezdívkou Zoban.

Zatímco většina z našich reprezentantů si bude moci již po kvalifikaci užít večírek a ráno vyrazit do okolních kopců, předpokládáme, že alespoň Lucku bude čekat semifinále a finále. Doufejme, že se z nachlazení, se kterým včera odjížděla dostane, a že to nebude mít vliv na její výkon. Aktuální obrázek na Facebooku říká něco o teplotě 37,7. Potěškoště.

V minulosti zde Lucka získala pěkná umístění. Vloni to byl bronz, v roce 2011 stříbro, v letech 2010 a 2012 čtvrté místo, v roce 2009 zde byla sedmá.

Souboj o medaile se pro Lucku stává stále více bojem Davida s Goliášem. Pro letošek má řada závodníků z finančně silných zemí delší a lehčí cepíny, které se konstruktérům podařilo šikovným kroucením rukojetí dostat do schvalovací krabice. Další vychytávka je tvarování rukojeti, kde jsou již tři možnosti úchopu a čudlík mezi ukazovák a prsteník, šetřící něco síly při visení.

 

Vlevo Lucčin cepín, vpravo o dost delší cepín konkurence.
Vlevo Lucčin cepín, vpravo o dost delší cepín konkurence., foto: Lucie Hrozová

 

Cepín vpravo má nahoře čudlík, který vytváří jednat tři úchopová místa, jednak jej lze vzít mezi ukazovák a prostředník a ušetřit tak něco sil při paragánech (šukách, čtyřkách). Na větší ohyb rukojeti si lze při paragánu trochu opřít nohu.  

 

Vlevo Lucčin cepín Rebel research Labs, vpravo letošní výkřik, prodloužený Petzl Nomic.
Vlevo Lucčin cepín Rebel research Labs, vpravo letošní výkřik, prodloužený Petzl Nomic., foto: Lucie Hrozová

 

I tento cepín má nad spodní rukojetí výběžek, kam lze trochu opřít nohu. A je také delší. UIAA používá dole nakreslenou krabici na kontrolu příustnosti cepínů. Ty nové jsou tak pěkně zakroucené, že se tam vejdou, i když jsou lehčí. Velmi zajímavý článek o tom napsal vítěz světového poháru před lety Will Gadd.

 

Kontrolní bedna na cepíny a mačky
Kontrolní bedna na cepíny a mačky, foto: UIAA

 


Vývoj zaznamenala také týmová taktika - navigování závodníků prostřednictvím dohodnutých způsobů povzbuzování, které má vliv zejména právě v Saas Fee, kdy se mohou navigátoři rozmístit po všech patrech a málem šuškat závodníkovi do ouška. Týmová spolupráce je už při prohlížení cest, kdy si závodníci z jedné země rozdělí cestu na ússeky, které zakreslí a pak to dají v izolaci dohromady. Protože Rusové, Korejci, ale i další mají nakoupené veškeré na závodech používané plastové chyty, a trénují na nich, není pro ně problém už v izolaci vytvořit pohybové schéma cesta, kterou polezou. Má-li s nimi Lucka držet krok, musí být o stupeň lepší. Platilo to zejména pro závody v Koreji a Busteni, kde byla sama a za těchto podmínek odvedla velmi dobrou práci.

Bude zajímavé sledovat, jak si povedou ostatní. Martina Kratochvílová bude zkoušet Světový pohár poprvé, zatím se zúčastnila jen prvního ročníku MS juniorů, kde v nepříliš silné konkurenci obsadila druhé místo. Historicky nejlepšího umístění z našich reprezantantů se podařio v loňském roce Radku Lienerthovi 15 místo, předtím byl Lukáš Pálka 44. Mirek Matějec v Saas Fee ještě body do Světového poháru nezískal a Jan Straka bude startovat poprvé. V roce 2008 byl Stanislav Kvak Hovanec na 30. místě, 2007 Jirka Pelikán na 19. místě.  

Na startovní listině je na obtížnost 27 žen, Martina Kratochvílová startuje první s číslem 2, Lucka startuje 20. s číslem 38. Mužů je na startovní listině 64 ve dvou skupinách. Ve skupině 1 leze Radek Lienerth 11. s číslem 73, Mirek Matějec 32. s číslem 119, ve skupině 2 je 14. Jan Straka č. 77 hned po Ďuro Švingálovi (SVK, 74).

 

Přímý přenos: zde

Program:

Pátek 24. 1. 2014

8:30 - 13:00 kvalifikace žen obtížnost
14:15 - 18:45 kvalifikace mužů obtížnost

Sobota 25. 1. 2014

8:45 - 11:45 Semifinále žen
13:00 - 16:00 Semifinále mužů
17:45 - 19:15 Finále žen
21:00 - 22:15 Finále mužů