Martina Kratochvílová a Janez Svoljšak mistry světa juniorů

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 09. 02. 2014

Zlato z Champany

Martina Kratochvílová splnila úlohu favoritky ve své kategorii do 22 let, Slovinec Janez Svoljšak topoval všechno a vyhrál zcela jasně nad svými soupeři.

V pátek a sobotu se ve francouzském Champany e Vanoise konal závod Mistrovství světa juniorů. Zúčastnilo se 32 chlapců a 13 děvčat z Ruska, Švýcarska, Česka a Veké Británie, paletu zemí u chlapců rozšířil ještě Francouzi, jeden Rumun a jeden Uzbek. Závodilo se v kategoriích 13-15 let, 16-18 let a 19-21 let. U chlapců byla nejobsazenější kategorie 19-21 let se 13 účastníky. Byla to také jediná, ve které nepostupovali do finále všichni. Zcela chyběli Korejci, Rakušané,. Němci, Italové, Ukrajinci. Pro UIAA je MS juniorů položkou, kterou je třeba splnit ve snaze o zařazení ledolezení na olympiádu, ale zatím se nedaří jej naplnit obsazením závodníků, blížícím se Světovým pohárům.

 

Martina Kratochvílová
Martina Kratochvílová, foto: Libor Hroza st.

 

Martina Kratochvílová vyhrála ve své kategorii nad Ruskou Kočšejevou, která měla shodný finálový výsledek 11.18, ale netopovala jednu kvalifikační cestu. V kvalifikaci topovaly v nejstarší kategorii obě cesty tři závodnice, dvě topovaly jednu. Martina Kratochvílová i přes nachlazení splila úlohu papírové favoritky. V závodech Světového poháru již všechny letos porazila. Stalo se tak i teď.

I když je MS juniorů svým obsazením za úrovní Světových pohárů, najdou se zde jména, která je třeba už teď brát vážně a neztrácí se ani v dospělých výsledkových listinách. Slovinec Janez Svoljšak (19-21 let) je úžasný talent, finálový účastník na SP v Saas Fee i Champany, v Koreji ho do finále nepustil zlomený cepín. Jistě uslyšíme i o Radomíru Proščenkovi (16-18 let), který i přes své mládí porazil Svoljšaka v SP v Champany i Busteni a v Saas Fee jen těsně nepostoupil do finále. A to má ještě mladšího bráchu v kategorii 13 až 15 let. Bylo by fajn, kdybychom ještě slyšeli i o Martině. 10. a 12. místo je na jejích prvních závodech Světového poháru úspěchem a slibem do budoucna. Mohla by následovat příkladu loňské mistryně juniorů Petry Klingler, která za ten rok velmi našlápla, překonala příkop, dělící absolutní špičku od středu závodního pole a letos honila ty nejlepší.

Výsledky:

kategorie

poč.

záv.

hoši

poč.

záv.

dívky
13-15 let 6 Lukas Goetz (SUI) 5 Sina Goetz (SUI)
16-18 let 9 Radomir Proščenko (RUS) 3 Vivien Labarile (SUI)
19-21 let 13 Janez Svoljšak (SLO) 5 Martina Kratochvílová (CZE)

 Kompletní výsledky jsou zde.