Druhé housle pro Paľo Rajčana

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Redakce, Vydáno dne: 19. 02. 2014


První opakování Leichtfriedovy cesty

Apoštol horského ledolezení Albert Leichtfried, objevitel cest jako Illuminati, nedávno udělal s Benediktem Purnerem ve Val Lunga v Dolomitech cestu Zweite Geige, další ze svých odvážných tradičně jištěných cest.

Zweite Geige jsou jištěny pouze vklíněnci a i když technická obtížnost není na maximu, kvůli tenkému a málo stabilnímu ledu je velmi morálová a psychicky náročná. Nedouho po prvovýstupu v lednu tohoto roku se do cesty pustil slovenský lezec Pavol Rajčan a se svým partnerem Wolfgangem Hellem a dali ji na OS s výhradně vlastním jištěním.

Cesta Zweite Geige, WI7/ M7, 140 metů, je v dolomitské dolině Vallunga. Je to nenápadná, ale o to hodnotnější linie. O co méně potrápí bicepsy, o to více provětrá psychiku. Jak prvovýstupci, tak Rajčan s Hellem vylezli cestu výhradně s vlastním jištěním vklíněnci a opakování bylo ve stylu OS. Jde o jeden z nějtěžších ledů v Evropě. Podívejte se na video od Paľo Rajčana. Je to pět minut adrenalínu. Lézt po něčem takovém a bez nýtů chce opravdu pevné nervy a vytříbenou techniku.