Caldwell a Honnold v Patagonii

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle supertopo.com, Vydáno dne: 22. 02. 2014

Tommy a AlexTommy Caldwell a Alex Honnold podnikli prvovýstup „Fitz Traversu“.

Stalo se tak ve dnech 12.-16. února 2014.

Traverz vede přes ikonický hřeben Fitz Roye a dále pak přes Aguja Guillaumet, Aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy, Aguja Poincenot, Aguja Rafael Juárez, Aguja Saint-Exúpery and Aguja de l'S.Celkem se jedná o pět kilometrů s přibližně 4000 metry převýšení a s obtížností až 7a (5.11d) C1, 65 stupňů. Lezení probíhalo většinou simultánně, dvacetidélkovou sekci Pilar Goretta dali například v pouhých třech délkách.Fitz Traverse
Fitz Traverse, foto: Rolando Garibotti


Akci odstartovali 12. února v 9.45 ráno, když vylezli cestu Brenner-Moschioni a dvěma délkami dosáhli vrcholu Aguja Guillaument ve 12.15. Poté pokračovali na jih, po hřebeni Cresta Sur, aby stanuli na Aguja Mermoz, kam vystoupili Argentinskou cestou v 5 odpoledne. O čtyři hodiny později se rozhodli zabivakovat na hřebeni vedoucímu k Aguja Val Biois.

13. února vyrazili v 8.30. Přelezli Aguja Val Biois, aby se dostali do sedla u Pilar Goretta půl hodiny před polednem. Třemi délkami postoupili cestou Casarotto variantou Kearney-Knight na vrchol pillíře a do hlavní stěny se vrhli v 7.45 večer. V horní části na ně čekaly mizerné podmínky. Skála byla namrzlá, ve spárách se zabydlel led, museli tedy zpomalit. Na Fitz Royi byli ve 2.30 ráno.Tommy a Alex
Tommy a Alex, foto: Rolando Garibotti


14. února po krátké noci těsně pod vrcholem, slanili Franco-Argentina a ve 12.45 byli na La Silla. Proplétali se mezi četnými vrcholky Aguja Kakito až se v 6 večer probojovali na začátek cesty Potter-Davis na Aguja Poincenot. Rychlým výstupem se dostali nahoru v 9.15.

15. února slanili Judgment Day do Col Susat v 11.30. V poledne nastoupili do cesty Piola-Anker na Aguja Rafael Juárez. Vylezli ji ve dvou délkách za dvě a čtvrt hodiny. V půl páté za sebou měli traverz hřebenu k Aguja Sain-Exupéry a v 6.20,po dvou délkách, už stanuli na jejím vrcholu.

Jelikož se jejich lano zredukovalo na 38 metrů, museli v cestě Austríaca provést spoustu slanění, aby se dostali ke Col de los Austríacos, kde založili tábor. Byla noc a nacházeli se na úpatí finálního úseku lezení, severního hřebene Aguja de l´S.

Ráno 16. února vylezli tuto poslední část. Jedinou délkou vystoupili na vrchol v 8.50 ráno. Sestoupili na východ a v deset ráno stanuli na ledovci.

Úspěchu dosáhli za velmi špatných podmínek. Ve spárách bylo mnoho sněhu a ledu a na hřebenech vládlo jedno z nejvlhčích letních období za několik posledních roků.

Caldwell a Honnold vylezli vše v botách, jediný úsek, na který obuli lezečky, byl Pilar Goretta a severní stěna Aguja Poincenost.

Toto dobrodružství byla Honnoldova první zkušenost s lezením v Patagonii...Caldwell v oblasti podnikl několik působivých výstupů, především první free a onsight výstup Linea de Eleganza na Cerro Fitz Roy.