Hrozová a Matějec: Pray for Power

Autor: Lucie Hrozová <(at)>, Zdroj: Lucie Hrozová, úprava redakce, Vydáno dne: 27. 02. 2014

První opakování a první ženský výstup

Lucka Hrozová a Mirek Matějec, naši nejlepší ledolezci a drytoolisti, probudili nenápadnou spící krasavici, cestu Michiho Wohllebena Pray for Power v Allgäu. Pro Lucku je to první ženský přelez a první opakování 5 let po prvovýstupu. Druhé opakování se podařilo i Mírovi Matějcovi. Přečtěte si Lucčin report o dalším drytoolovém úspěchu.

 


foto: Mirek Matějec

 

Starzlachklamm není klam, jde jen z něho trochu strach:)

Vracím se z krásné klasiky Hängende Gärten WI6, 140 m ledu v Rakousku, když mi přijde zpráva od Míry jestli se nevydáme směr Německo-Starzlachklamm. Rychlá odpověď, že teda asi jo a jedem, zatímco si moje zapomenutá karimatka hoví u nás doma na gauči.

Vystýlám pod sebe péřovku, ponožky a vše co mi přijde pod ruku. Míra se chvíli škodolibě kouká a pak mi se slovy tadáá podává svou náhradní. Tak tu máme už jen jeden „problém“...


Pray for power

Míry: 13-35-80
Ohodnocena M13 - dle slov jejího autora Michiho Wohllebena: těžký, těžký, těžký a po více než pěti letech dosud bez opakování. 
35 metrů vytrvalostního óbr dachu
80 paragánů - tolik jich prý její autor v přelezu udělal

 


foto: Mirek Matějec

 

Jsem na cestu natěšená. Míra zkoušel „Pray“ už minulý rok a první průlez nám tedy celkem odsejpá. Linie je parádní, mísí se tu vytrvalost s technickým páčením cepínů do stran a dlouhé silové kroky po špatných chytech. Je to jedna z nejtěžších věcí co jsme lezli. Mírův první ostrý pokus vypadá nadějně, ale dlouhý krok v půlce stropu bere příliš sil.

Navazuju se, funím jak lokomotiva. Pár posledních těžkých kroků v traverzu, poslední expreska a zbývá cvaknout karabinu ve slaňáku, čtyřicet čísel ode mne… Najednou se mi celé drny, ve kterých mám cepíny, řítí do obličeje a padám. Chce se mi řvát, ale jen krčím rameny a nahodím smutný výraz štěněte.

 

Po vypadnutí s bahnitým drnem tesně pod štandem
Po vypadnutí s bahnitým drnem tesně pod štandem, foto: Mirek Matějec

 

Polámaní jak mravenčci se druhý den probouzíme v promrzlém autě. Začíná to velmi „příjemně“, Míra vytrhne nýt hned v úvodu rozlézací cesty…

 
Vedlejší cesta M12 Big city life
Vedlejší cesta M12 Big city life, foto: Jan Zahula

 

Jdu na věc já. Bočák, paragán, spoďák… Odpočítávám si v duchu kroky do konce. A zase ta nervozita. Jakto, že cítím nervozitu i ve skalách?! Snažím se ji potlačit a cestu si hlavně užít. Stojí totiž za to! Blížím se k závěrečným drnům a hloubám, že jestli tady zase vypadnu, asi mne raní mrtvice;). Drny jsou, ale více zmrzlé a tak si oddechnu a cvakám. Je to domáá! Huráá, hurá, hurá.:)

Míra má zase problém v podobném kroku jako včera. Spouštím ho a povzbuzuju, že to půjde! Během Mírovy odpočinkové pauzy lezu znovu já kvůli fotkám.

 

 
foto: Mirek Matějec

A opět leze Míra… Boj!! O co větší, o to krásnější. Super napínavá podívaná, lepší jak akčňák v kině. Poslední drny..na chvilku přivírám oči a už Míra řve : Mám to! Dobéér!:)

Oba máme velkou radost (a protože Michi je fakt sympaťák, tak když mi gratuluje, ji mám já možná o kousíček větší ;).

Jestli si některá cesta zaslouží jméno Pray for power, je to právě tahle.
A ještě jednou hurá a díky za tu půjčenou karimatku!:)

 

Info:

 
Pray for Power

Autor: Michi Wohlleben, 2009. První opakování a první ženský výstup Lucie Hrozová, druhé opakování Mirek Matějec, obě 2014.

Klasifikace navržená autorem: M13. Michi ale dělal cestu ve svých 18 letech, kdy měl přelezeno předtím jen M12, neměl moc zkušeností s hodnocením cest a neexistovala cesta hodnocená více, než M13. Podle Lucky a Mirka je cesta obtížností mezi Ironmanem a Bafometem, těžší než všechny M13+, které lezli, tedy odpovídá M14.

topo oblasti
topo oblasti ->klikni pro větší

 

Report z prvovýstupu: Bergsteigen.com

O Lucčině a Mírově přelezu Michi napsal na svém profilu: Wow! "Pray for Power" byla zopakována po pěti letech spánku. Lucku Hrozovou jsem potkal v Eptingenu, když jsem zkoušel "Ironmana". Mluvili jsme o Pray for Power. No a teď ćestu zopakovala - šílené! Pro mne je to neuvěřitelná radost, když čtu její hodnocení. Při prvovýstupu mi bylo 18 neměl jsou moc zkušeností s hodnocením obtížnosti - měl jsem vylezenou jednu M12 a protoře byly tehdy nejtěžší cesty M13, dal jsem tohole hodnocení taky. Že má mít Pray for Power ještě vyšší obtížnost mně dělá ještě šťastnějším. Lucko, klobouk dolů!

Cesta je v jeskyni v rokli Starzachklamm u obce Sonthofen v oblasti Allgäu, nedaleko od Bodamského jezera.


Zvětšit mapu