Pád v Komíně návratů

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 03. 2014

Výlez do sedla není jednoduchý, zapadající slunce nutí ke spěchuZasahovala HZS

O víkendu došlo v severních stěnách Javorového hřebenu k výpadku horolezce ve třetí délce cesty Komín návratů. Následkem desetimetrového pádu byly zlomeniny obou nohou.

Webová stránka HSZ uvádí, že zraněný český horolezec požádal 2.3. 2014 v odpoledních hodinách o pomoc. Ke zranění došlo v důsleku pádu ve třetí délce cesty Komín návratů. Pád byl zhruba desetimetrový a dá se předpokládat, že ke zlomeninám mohlo dojít v důsledku kontaktu maček se skálou v průběhu pádu. Ve třetí délce Komína návratů je nepříjemný, nepříznivě vrstvený terén.

Protože bylo dobré letové počasí, doletěl do Javorové doliny vrtulník, který vysadil na dně doliny lékaře, doletěl se záchranářem na místo nehody. Tam nabral zraněného, vysadil ho u lékaře a vrátil se ještě pro záchranáře a nezraněného horolezce. Zraněného, který byl při vědomí a komunikoval, odvězl vrtulník do nemocnice do Popradu. Doufejme, že se postižený uzdraví bez následků.


Ve horní části Komína návratů, foto Petr Jandík
 

Cesta Komín návratů vede do Horního Rígľového sedla v Rohovém hřebeni a patří mezi vážné zimní túry. Jejím autory jsou Peter Dieška, Ján Hazucha a Leopold Páleníček, cesta je z roku 1972 a k její klasifikaci je třeba vědět, že v té době lezl VI v Tatrách jen pánbůh a Polda Páleníček a ostatní z té doby znali klasifikaci jen do V+. 

Pokud by nebylo letové počasí, byla by záchrana zraněného podstatně delší a problematičtější. Do Javorové doliny se musí z jihu přes Sedielko, přístup ze severu je podstatně delší a složitější.

Lepší představu o terénu si můžete udělat ze článku Komín návratů aneb rallye čtyř dolin.

 


View Vysoké Tatry in a larger map