Lavinová nehoda v Tatrách

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Redakce, Vydáno dne: 19. 03. 2014

Kupola, Vesterov štít, PrielomPostižený nepřežil

O víkendu spadla na dva ze skupiny českých skialpinistů při přechodu z Popradského plesa na Zbojnickou chatu pod sedlem Prielom lavina. Jeden byl zasypaný částečně a vyhrabal se, druhého zcela zasypaného našli kolegové za 10 minut. Aktualizace.

Skupina byla vedená horským vůdcem. Mohlo by se jednat o akci skupiny alphaguide. Stránka s nabídkou akce itinerářem odpovídajícím události byla po neštěstí smazána a je nadále částečně dostupná ve webovém archivu. Mohla to ale být i jiná skupina. Konkrétní údaje HZS neuvádí.

Skupina šla pravděpodobně Zlomiskovou dolinou do Východné Železné brány, sjezd do Kačí doliny, výstup na Prielom a sjezd do Velké Studené doliny s noclehem na Zbojnické chatě.

 

Kupola, Vesterov štít, Prielom
Kupola, Vesterov štít, Prielom, foto: Petr Jandík

 

Pod Prielomem při sestupu do Velké studené doliny spadla lavina, která zasypala první dva členy skupiny. Jednoho úplně, jednoho částečně. Částečně zasypaný se vyprostil sám. Úplně zasypaného se podařilo najít lavinovým vyhledávačem za 10 minut, ale byl kritické zdravotním stavu. Skupina, která zřejmě celý den bojovala s vichrem dosahujícím v nárazech až 140 km/h a sněžením, zavolala o pomoc Horskou službu, která vyrazila na pomoc ve dvou šestičlenných skupinách. Dále se podařilo na žádost HZS zorganizovat záchrannou skupinu z horolezců nacházejících se na Zbojnické chatě, aby se záchrana urychlila. Ti si vzali saně, které má HZS uložené na chatě a šli převézt postiženého na chatu. Kvůli špatnému počasí a tmě však i s ním zabloudili a v nočních hodinách postižený zemřel. Záchranná skupina nechala mrtvého na místě a v obavě o vlastní zdraví a životy se probojovávala na chatu. Zpráva HZS uvádí, že se vůdce dostal do chaty sám a zbylé členy skupiny našli členové HZS, popradksý Korzár naopak tvrdí, že vůdce došel do chaty se zbytky své skupiny. K nešťastnému průběhu záchrany přispěl nepřehledný trerén v okolí Zbojnické chaty, ve kterém za špatné viditelnosti zabloudí i znalec terénu.

Po ostatcích začala v neděli pátrat HZS, ale kvůli velkému množství napadlého sněhu neůspěšně. Mrtvého našli až v pondělí.

Túra byla uskutečněna navzdory varování před silným větrerm a sněžením, které bylo vydáváno už od středy. Vítr se začal zvedat již od čtvrté hodny ranní, stejně tak podle hlášení AMS Ľadové pleso začínaly srážky. Dosud není jasné, co přimělo horského vůdce túru nezrušit a pokračovat v ní i přes předpovídaný a zřetelně nastávající zvrat počasí. V tuto chvíli lze jen litovat zraceného života.

Podrobnosti viz zpráva HZS, podrobnější líčení, v některých deailech odlišné přináší Popradský Korzár, jsou zde i videa. Rozbor příčin nehody najdete v blogu HZS

 

 


Zobrazit místo Vysoké Tatry na větší mapě