iRCC Tarvisio (ITA)

Autor: p.z. <petr(zavináč)zitek.eu>, Zdroj: Petr Zitek, Vydáno dne: 26. 03. 2014


České děti úspěšné

Stručné i rozvleklé shrnutí dalších dětských mezinárodních závodů v lezení na obtížnost s českou účastí

Na základě ohlasu z diskuze od minulého článku jsem tento článek rozdělil na tři části.

Část první pro ty, které sportovní lezení a lezení dětí nezajímá a přesto to tu čtou a pak mají potřebu to komentovat:
Nečtěte to, nic pro vás tu není. Díky a hezký den.


Část druhá pro ty, kteří upřednostňují strohé výsledky:
Dne 23.3. proběhly v italském Tarvisiu další dětské závody v lezení na obtížnost spadající do seriálu InterRegional Climbing Cup 2014. Závodů se účastnilo celkem 200 dětí z Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Itálie, Maďarska, Německa a Česka.
Z Česka se na vlastní náklady účastnilo celkem 7 závodníků, přivezli dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, a ani závodníci bez medaile neskončili na žádné trapné pozici.
 
Stěna v Tarvisiu


Výsledky:
U10 Holky:
1. místo: Zítková Bára (BigWall Praha, TR walls)
2. místo: Šikulová Hana (HO Adrenalin Prostějov)
….
U10 Kluci:
1. místo: Zítek Jáchym (BigWall Praha, TR walls)
2. místo: Šikula Jaroslav (HO Adrenalin Prostějov)
….
U12 Holky:
….
4. místo: Janošová Markéta (HK Orlová HO Baník Karviná)
….
U14 Holky:
….
3. místo: Adamovská Eliška (HK Orlová HO Baník Karviná)
….
U14 Kluci:
….
6. místo: Hejdušek Radim (HO Adrenalin Prostějov)
….
Kompletní výsledková listina:
http://www.wettklettern.org/index.php?Mode=Ergebnis&BewerbId=211&KlassenID=0
Díky za pozornost a hezký den.

 
Část třetí pro ty, které zajímá subjektivní popis od rodičů našich závodníků:
Asi největším překvapením těchto závodů pro mne byly cesty. Na první pohled vypadaly dost jednoduše. Spousta chytů, dobré nohy, prostě jednoduché cesty. O to větší pak bylo moje překvapení, když jsem viděl, jak to děti lezou. Ty zdánlivě lehké cesty byly ve skutečnosti zatraceně těžké a většina dětí na nich padala už někde v půlce. Například první kvalifikace holek byl rajbas a o jistotě se v této cestě nedalo mluvit ani u jedné závodnice. Podle organizátorů byly holčičí cesty 6a a 6a a finále 6c, u kluků pak 6a a 6b+ a finále 6c.
České děti v U10 rozhodně ostudu neudělaly. V holkách byly Bára s Hankou jediné, které topovaly obě kvalifikace, u kluků byl opět jediným, kdo topoval obě kvalifikace, Jáchym. To bylo sice potěšující, ale nic ke slavení, protože takto to u Jáchyma bylo i v Hermagoru, kde pak finále nesmyslně pokazil a skončil bez medaile.
 
Jáchym ve finále - foto autor
 
Finálová cesta byla hodnocená jako 6c. První lezly holky a před Bárou, která lezla poslední, byly dva topy. Pro dobré místo tedy Bára musela topovat také. A povedlo se, Bára zalezla moc hezky, žádné váhání, žádná chybka, top padl v čase 2:03. Topy tedy byly tři, Sara Čopar ze Slovinska však nedala jednu kvaldu, takže se opět rozhodovalo mezi Bárou a Hankou. Hanka bohužel v jednom místě trochu zaváhala, když hledala vhodnou polohu nohy na šikmém stupu, a to ji stálo pár sekund, které pak rozhodly v její neprospěch. S časem 2:19 byla druhá. V každém případě byl i Hančin výkon super, protože Sara měla v topu čas 3:35.
 
Bára v druhé kvalifikační cestě - foto autor
 
Jáchym opět postupoval z prvního místa. I u kluků před ním byly dva topy, ale nikdo nedal obě kvaldy, takže Jáchymovi stačilo jen topovat. Tentokrát byla izolace řešena trochu jinak, takže Jáchym byl v pohodě a do cesty nastupoval celkem vysmátý. A projevilo se to i na výkonu. Cestu přehopsal v klidu a v pohodě, ani jednou nezaváhal, lezl na jistotu a lezení si vyloženě užíval. V topu byl za 1:29. Se třemi topy a ještě nejrychlejším finálovým časem měl tedy zlato jisté. 
 
Boj o druhé místo byl trochu těžší, tam soupeřili náš Jára Šikula s Janem Ulčarem ze Slovinska. Oba měli stejný počet topů, ale Jára byl rychlejší a s časem 3:02 získal druhé české stříbro. 
 
Mé hodnocení U10
 
Oficiálním vítězem kategorie U10M byl sice Jáchym, udělal mi radost ani ne tak zlatem, jako bezchybným způsobem, kterým přelezl finálové 6c, ale za nejlepšího lezce U10 s nejlepším výkonem stejně považuji Járu Šikulu. Byl tam nejmladší, ale strčil do kapsy i mnohem starší a zkušenější kluky. Morálním vítězem kategorie U10M je pro mne tedy Jára Šikula a myslím, že pokud s lezením nepřestane, bude z něj jeden z našich velmi velmi dobrých a nadějných lezců.
 
Jára Šikula ve finále - autor Jarek Šikula
 
Hanka Šikulová - autor Jarek Šikula
 
Kategorie U12
 
V kategorii U12 lezla Markétka Janošová. Je v našlapané kategorii jedna z nejmenších, pravidelně předvádí výkony na vysoké úrovni. Starší a větší soupeřky s přehledem poráží. S jistotou topovala obě kvalifikační cesty (i když je potřeba napsat, že ty se organizátorům moc nepovedly, topovalo a do finále šlo celkově 18 závodnic) a ve finále však byla cesta už v pohodě a Markétka zalezla třetí nejlepší výkon. Finálovka byla označená jako 6c, ale musela být těžší. Netopoval (20) totiž nikdo, první závodnice měly 17+, 16+ a 15+. Výkon 16+ tam ale byl dvakrát, dokonce se stejným časem, takže k Markétčině smůle z toho bylo opět čtvrté místo.
 
Kategorie U14
 
V kategorii U14 lezli z Česka závodníci dva. Radim Hejdůšek a Eliška Adamovská. Zejména Eliška zalezla velmi dobře. Konkurence byla v holkách velmi vyrovnaná, na medaili bylo potřeba topovat jak kvalifikační cesty, tak cestu finálovou. Obtížnost cest byla 7a, 7a+ a 7b+. Elišce se sice opravdu povedlo topovat vše, ale povedlo se to i dvěma dalším závodnicím a na řadu tedy přišly časy. Hodnota 4:11 stačila bohužel jen na třetí místo, ale i tak je bronzová medaile velmi dobrá, holek bylo ve skupině 24 ze čtyř zemí, takže super výkon.
 
Radim Hejdůšek - foto Martin Hejdůšek
 
Radimovi se dařilo trochu hůře, ale i on zalezl celkově dobře a v konkurenci devátenácti závodníků bez problémů postoupil do finále (z pátého místa) a nakonec s výkonem 26+ skončil celkově šestý.
 
Celkové shrnutí závodů
 
Jednoduše a stručně - bylo to fajn.
 
Vyhlášení U10 holky
 
Vyhlášení U10 kluci

 
Petr