Tommy Caldwell na SmíchOFFě

Autor: Jan Zbranek <(at)>, Zdroj: Jan Zbranek, Vydáno dne: 03. 04. 2014

Tommy Caldwell v PatagoniiJeden z nejlepších alpinistů světa v Praze

Lezecké centrum SmíchOFF Vás zve na přednášku Tommyho Caldwella: Velké sny - Hledání výjimečných cest ve čtvrtek 10. 4. 2014 od 19:30.

Tommy Caldwell patří do generace špičkových moderních Yosemitských bigwallových lezců. Ke sportu se dostal už jako malý, když se po vzoru svého táty pustil do posilování a lezení na skalkách. Jeho kariéra sportovního lezce stoupala závratně a přelezení některých z nejtěžších skalkařských milníků na americkém kontinentu včetně Kryptonite (5.14c / d) a Flex Luthor (pravděpodobně 5.15) na sebe nenechalo dlouho čekat. 

 

Tommy Caldwell v Patagonii
Tommy Caldwell v Patagonii

 

Posledních 10 let se Tommy pohybuje zejména v domovských Yosemitech a v zimě v Patagonii. V roce 2004 se mu podařilo první volné přelezení Dihedral Wall (5.14). Následujícího roku vylezl volně s tehdejší manželkou Beth Rodden legendární Nose (5.14 / b). O dva dny později Tommy cestu zopakoval za pouhých 12 hodin! A hned za další dva týdny vylezl Nose za 11 hodin, slezl East Ledges a vylezl Freerider za 12 hodin – což bylo první volné přelezení 2 velkých cest na El Capu za den (23 hodin a 23 minut!). Skončil doslova za sedm minut dvanáct. Tato Tommyho cvičná sezóna by normálnímu smrtelníkovi vystačila více než na celý život.

Tommy Caldwell pri nočním výstupu v Yosemitech
Tommy Caldwell pri nočním výstupu v Yosemitech

 

 

Tommy Caldwell na El Capu
Tommy Caldwell na El Capu

 

Letos v únoru se Tommymu s Alexem Honnoldem podařil další z neuvěřitelných kousků, o který se léta bezúspěšně pokoušeli nejlepší alpinisté z celého světa - hlavní hřeben masivu Fitz Roy v Patagonii.Tento traverz vede přes všechny hlavní vrcholky, věže, Cerro a aguja rozervaného masivu - aguja Guillaumet, aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy, aguja Poincenot, aguja Rafael Juárez, aguja Saint - Exupéry, aguja Saint - Koller a aguja de l' S. Pětikilometrový hřeben ostrý jako nůž, na němž na oba lezce čekalo více než 4 km převýšení o obtížnosti do 5.11d, C1 65°.

 

Tommy Caldwell a Alex Honnold v Patagonii
Tommy Caldwell a Alex Honnold v Patagonii

 

 Čtyři bivaky v jednom spacáku a ultra lehkém stanu. Dvojice lezla téměř vše nalehko v approachových botách, kromě úseku pilíře Goretti v severní stěně aguja Poincenot, na který si obuli lezečky. Velkou většinu lezli kvůli rychlosti současně. 20 - délkový úsek na pilíři Goretti vylezli ve třech délkách, ve kterých se jistili regulérně. Je třeba také poznamenat, že tento úspěch se jim podařil navzdory velmi nepříznivým podmínkám s velkým množstvím sněhu a ledu ve spárách i na hřebeni a během léta, které bylo jedno z nejdeštivějších za poslední roky. Pro Tommyho spolulezce Alexe Honnolda to byla prakticky první cesta v Patagonii – což byl velmi působivý křest ohněm!

Přednášku bude uvádět Mára Holeček a můžete se těšit na kvalitní překlad od Honzy Zbranka.

Vstupné v předprodeji 99,- Kč (předprodej probíhá od 3. 4. 2014 do 9. 4. 2014 v Lezeckém centru smíchOFF)

na místě 145,- Kč