Dodo Kopold vyloučen z Jamesu

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 08. 04. 2014

Trango Dodo KopoldaPorušení etických principů Jamesu

Výkonný výbor Jamesu na svém zasedání 28. 3. 2014 vyloučil Josefa "Dodo" Kopolda kvůli závažnému porušení článku 2 týkajícího se dodržování sportovních a etických principů horolezecké činnosti.


Dodo Kopold
Dodo Kopold, foto: Libor Hroza

Své rozhodnutí poté předložil k potvrzení Valné hromadě Jamesu, která vahou 860 hlasů rozhodnutí schválila, zdrželi se delegáti s vahou 222 hlasů a nikdo nebyl proti. V podrobném stanovisku se píše, že nepřesné a zavádějící informace o Kopoldových výstupech řeší JAMES již od roku 2007 a poslední kapkou bylo nepravdivé informování a průběhu 72hodinového přechodu Tater, kdy kromě jím uvedených úseků vynechal ještě podle svědectví Jana Kořínka a Tadeusze Grzegorzewského další důležité úseky, přičemž na zahraničních webech climbing.com a lasportiva.com vydal zprávu, že přešel celý tatranský hřeben se všemi 130 vrcholy a věžemi, a vynechaných úsecích se tam nezmínil. Totéž platí pro Facebookové profily Marmotu a Black Diamondu.

Jaké bude mít toto vyloučení pro Kopolda následky s ohledem na jeho plány na Everestu a na podporu jeho sponzorů budeme asi brzy vidět. O proklamovaném přechodu Tater jsme referovali zde. Celé stanovisko Jamesu je zde. Popis přechodu na stránkách Dodo Kopolda je zde

 

Trango Dodo Kopolda 
Dodo Kopold, foto: Petr Jandík