SP v boulderingu Innsbruck: Ondra stříbrný

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Redakce, Vydáno dne: 17. 05. 2014

Adam s bromzen a ilianem v zádechDruhé kolo bouderu

V pátek a sobotu proběhne závod Světového poháru v boulderu v rakouském Innsbrucku. Páteční kvalifikace se bude týkat pěti našich a protože je jedním z nich Adam Ondra, mělo by se nás týkat i sobotní semifinále a finále. Aktuálně:Videozáznam finále.

Finále: V dramatickém finále vedl po třetím boulderu Adam Ondra. Čtvrtý boulder byl vyvažovák, který dalu Rusové na první pokus. Piccolruaz si na něm neškrtl. Adam do něj rychle nastoupil, ale byl rozhočím zastaven hned na začátku, zřejmě kvůli tomu, že podle jejich názoru neměl jednu nohu na startovním stupu, což ho viditelně nepotěšilo,

Chyba na 4. boulderu, která stála Adama vítězství
Chyba na 4. boulderu, která stála Adama vítězství, foto: IFSC.tv

 

Podle pravidel musí mít lezec před začátkem pokusu, tedy před prvním pohybem ze startovní pozice ruce na startovních chytech a nohy na označených stupech. Tady to Adam vzal trochu rychle. Jak je vidno na následujících snímku z videa, má již sice obě nohy na startovním stupu, ale levá ruka už je o chyt dále.

 

Druhá noha se dostala na startovní stup až když Adam zahájil pohyb
Druhá noha se dostala na startovní stup až když Adam zahájil pohyb, foto: IFSC.tv

 

Naprdnutý Adam vystřihl tento boulder na první skutečný pokus, ale počítal se i ten první zastavený, takže dva. Ohrozit jeho prvenstní mohl už jen fenomenální Kilian Fischhuber. Čtyřku dal se štěstím na flash, rozhodně ne tak elegantně, jako Adam, ale co naplat, platí čísla. Kdyby Adama rozhodčí nezastavili a dal čtyřku na flash, měl by stejný počet topů a pokusů jako Fischhuber, ale lepší bonusy a získal by zlato. Štěstěna si zřejmě vybrala zpět to, co mu dala v kvalifikaci, kdy prošel do semifinále jen s odřenýma ušima.

Adamův komentář k celé věci na 8a.nu:

"Chytil jsem startovní chyt, dal levou nohu na startovací stup a kopnul pravou nohou někam, kdeš jsem očekával stup. Cítil jsem dotyk, myslel jsem si, že to musí být stup a šel jsem na další krok. Jenže mne rozhodčí upozornila, že start nebyl platný, protože jsem se podle ní nedotl startovního stupu.

I když se mi zudálo, že jsem se ho dotkl, jak to taky vypadalo podle veideozáznamu, muvil jsem s více svědky, kteří docela dobře viděli, že jsem sse nedotkl. Nestala se mi žádná nespravedlnost, prostě jsem jen udělal hloupou chybu."

 

 

Adam s bromzen a ilianem v zádech
Adam se stříbrem a Kilianem v zádech, foto: IFSC.tv

 

 

Adam Ondra, Kilian Fischhuber, Rustam Gelmanov
Adam Ondra, Kilian Fischhuber, Rustam Gelmanov, foto: IFSC.tv

 

1. Kilian Fischhuber, (Aut) 4t7 4b6
2. Adam Ondra (CZE) 4t8 4b6
3. Rustam Gelmanov (RUS) 4t14 4b14
 

... 

22. Stěpán Stráník
23. Petr Handlíř

Dramatické finále žen vyhrála Shauna Coxsey, i když nedala brutální boulový čtvrtý boulder se dvěma "záchodovými mušlemi" na levou ruku a nohu. Tenhle boulder nedal nikdo, nejvýše se dostala Fnacouzka Melissa Le Nevé, kterou známe z pražských závodů Adidas v loňském roce. Chyběly jí ale jinéí topy a skončila čtvrtá.

1. Shauna Coxsey (GBR) 3t11 3b10
2. Anna Stöhr (AUT) 2t6 3b5
3. Akijo Noguči (JPN) 1t1 2b4

...

26. Petra Růžičková
33. Silva Rajfová

Podívejte se na záznam finále. Adam leze v časech 0:25:45, 1:00:09, 1:28:23 a 1:58:50. První dva bouldery vysmahl velmi rychle, takže se to hůř hledá.

 

 


Semifinále: Vyhrál Francouz Glairon Mondet výkonem 4t5 4b5, o dva pokusy více měl Rakušan Kilian Fischbuber (4t7, 4b7), třetí místo Adama Ondry (4t8, 4b5) jistí finále, kam se ještě probojovali Helmutant Michael Piccolruaz (4t8, 4b7) a Rusové Dmitrij Šarafutdinov (4t9, 4b9) a Rustam Gelmanov (3t5, 4b6).

Semifinále žen je kořistí Japonky Akijo Noguči (4t9 4b8), před Annou Stöhr (3t5 3b3), Melissou Le Nevé (3t5, 3b4), Shaunou Coxsey (3t7 3b5), do finále postupují ještě Japonka Miho Nonaka a Francouzka Marine Thévenet


Kvalifikace mužů: Adam Ondra si neškrtl na druhém boulderu, dva dal na flash, po kvalifikaci 10. místo ve skupině, 19. celkově a těsný postup do semifinále. Štěpán Stráník, který ve světových soutěžích naposledy závodil v juniorské kategorii v roce 2006, vydobyl 44. místo. Petr Handlíř, který dosud nemá ve Světovém poháru evidovaný čádný výsledek z dřívějška, debutuje na celkem slušném 45. místě z 81 závodníků.

Kvalifikace žen: Petra Růžičková 51., Silva Rajfová 65. z celkem 70 startujících.


České barvy budou v Innsbrucku hájit Adam Ondra, o postup do semifinále bude usilovat Stěpán Stráník a zkušenosti sbírat Petr Handlíř. Do ženského semifinále se pokusí postoupit Silvy Rajfová a Petre Růžičková. Chybí Martin Stráník, kterému při minulém závodě křuplo v prstu.
 
IFSC Live
Pro fandy, kteří nemohou přijet do Innsbrucku se bude přenášet semifinále a finále živě na  stránce IFSC a na YouTube. Finále bude přenášet také  Red Bull na jejich mikrostránce IFSC a opět finále pojede na stránkách IFSC.
Zprávy najdete také na Twitteru pod hashtagem  #IFSCwc! Kvalifikace se bohužel tentokrát nepřenáší, takže výkony většiny našich nejspíš neuvidíme.
 
Program
 
Pátek, 16.5.
10h30 – Bouldering kvalifikace muži 
16h00 – Bouldering kvalifikace ženy
Saturday, May 17
12h30 – Bouldering semifinále muži, ženy (přímý přenos)
19h30 – Bouldering finále muži, ženy (přímý přenos)