Už jste byli na Velké?

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 11. 06. 2014


Vltavská žula

To není impertinentní dotaz na vaši peristaltiku, jak by se snad mohlo na první pohled zdát, ale jde o to, jestli jste už navštívili skály spadající přímo do vod slapského přehradního jezera kousek po proudu od malé obce Velká, naproti Rovišti.

 

 7
foto: Petr Jandík

 

Tyhle skály, které za normálního stavu hladiny orlické nádrže spadají mnohde až do vody, mají docela pěknou výšku až 45 metrů a rozhodně stojí za návštěvu všem, kdo lezou od pětek do osmiček. Díky náročnějšímu přístupu na nich nebývají davy, jako na nedalekém Rovišti a leckdy tam můžete být úplně sami. Nejlepší doba k návštěvě je za nízkého stavu vody, kdy jdou jednak lézt cesty s jinak zatopenými nástupy, jednak se otevirají pohodlnější přístupy do oblasti po obnaženém dně u břehu z obce Velká, nebo od mostu přes Vltavu na trase Příbram - Sedlčany.

 

Když vypadá břeh takhle, můžete po něm dojít až tam, foto: Eva Jandíková

 

Celou oblast půlí rokle, kterou se sestupuje ke skalám za vysokého stavu vody, když se nedá přijít po břehu. Při pohledu od vody jsou v levé polovině zleva ve spodní řadě skály Letohrádek, Dubový masiv, Sing Sing, Pevnost, Hláska, Bašta, Hradby a Strážce. Nad Strážcem je Zvěd, neboli Komín a výše ve svahu Bastila. Vpravo od rokle jsou dole Hrad, doprava výše se od něj táhne Cimbuří. Nad Hradem a Cimbuřím je Kniha šotků a ve svahu vpravo od ní Vyhlídka. Přímo od hladiny pak dále vpravo stojí Zvonice, jejíž levý bok má samostatný název Španělská bota. Dále vpravo od Zvonice je vysokým koutem oddělený Nový svět, jeho levá polovina vystupuje přímo od vody, pravá polovina je výše ve svahu. O několik set metrů dále vpravo je pak Kouzelná stěna a Kouzelný lom. Podívejte se na panorama. přesunutím kurzoru k levému okraji se dá posunovat doprava, k pravému okraji doleva a když necháte myš vprostředku, přestane se to hýbat. K zobrazení je třeba Flash.

 foto Petr Jandík, flash panoráma Veronika Jandíková

Pevnost, Hláska a spodní část Nového světa jsou za normálního stavu vody špatně přístupné. Spodní část Nového světa a některé cesty na Zvonici mají zatopené nástupy. Hláska sice nemá zatopené nástupy, ale nejspíš si tam za normální výšky hladiny namočíte lano. Proto je vhodné sledovat výšku hladiny na stránkách Povodí Vltavy  a zvolit VD Slapy. Hladina zásobního prostoru je 270,8 m n.m., takže je-li současná výše hladiny alespoň o tři metry nižší, můžete vyrazit. Co nabízejí nejvýznamnější skály?

Hláska
Nejhodnotnější skála oblasti. Vysoká, exponovaná, s pěkným výhledem. Výška cest je tu kolem 45 metrů. Nalézá se vpravo od Pevnosti a vlevo od Bašty. 

 

Hláska 
Hláska za nízkého stavu vody. Tmavá čára nad bílou vymytou základnou ukazuje, kam sahá voda obvykle, 

 

Vlevo od markantního hlavního pilíře, po jehož levé hraně vede asi nejkrásnější cesta Voko bere (6), je vhloubením oddělený menší pilíř, po kterém vedou dvě cesty. Pilíř končí na velké polici s druhým slaňákem, na které stojí vrcholová hlava. Bobake (6-) má nástup označený nápisem na skále a hlavní problém má až na vrcholové hlavě. Ztracený šíp hned vedle vpravo je i přes klasifikaci 5+ v průvodci ve skutečnosti možná o kousek těžší. 

 

Dolez na polici pod vrcholovou stěnou
Voko bere: Dolez na polici pod vrcholovou stěnou, foto: Petr Jandík

 

 

Poslední výšvih
Tanec s vlkem, poslední výšvih, foto: Petr Jandík

 

Levou boční stěnou hlavního pilíře vedou tři sedmičky, Rub a líc, Prima sezóna a Od hradu dále, Následuje na hraně lahůdka  Voko bere, o které už byla řeč, a vpravo je Žabí vřesk 7+. Koutem a z něj vycházejícím komínem vede ne úplně pěkný Komín (5+). V koutě vpravo od něj je Regulátor, jehož skutečná obtížnost zdaleka není uváděných 6, ale tak kolem 5-.
 2
Regulátor, foto: Eva Jandíková

Krásná cesta s pěknými pozitivními chyty, v jeskyňce ve dvou třetinách výšky má druhý slaňák, kde je nejlepší přesednout při slanění ze slaňáku uprostřed vrcholu pilíře. Za osmičkovým boulderem Pravá ruka netleská a dvěma variantami Jindrovy cesty (7 a 6+) je poslední cesta na Hlásce, Tanec s vlkem 5-, která má svoje samostatné slaňáky.
 

 

Bašta
Bašta

 

Bašta
Kratší téměř kolmá stěna vpravo od Hlásky. Nejlezenější tu jsou tenký sokolík Plavecký mariáš 5+ a plotnovitý Kocour v botách 7+, osmičku mezi nimi je málokdy vidět někoho lézt. Bašta je přístupná sestupovou roklí za jakéhokoliv stavu vody.

 

Tomáš Rakovič v cestě Kocour v botách
Tomáš Rakovič v cestě Kocour v botách, foto: Petr Jandík

Jak vidíte na fotce, existuje i jeden docela příjemný způsob nastupu ke skalám, a sice lodička.

 

 
Hradby 
Hradby

 

Hradby
Navazují na prvý okraj Bašty, výška pod 20 metrů. Úzká boční stěna zleva má markantní dvojspáru Koleje s jedním nýtem, kterou jde dobře dojistit menšími friendy, na pravé straně je Dubová hrana. V čelní stěně je řada cest, z nichž asi nejhezčí jsou Kapky deště (6-) v prostředním koutě. Morál trochu potrápí Šípková Marjánka (6).

 

koutek
Kapky deště, foto: Milan Doubner

 

 
Zvěd (Komín)
Kuriózní věž ze zvětrávajících nakupených balvanů. I přes upozornění v průvodci na nebezpečnost výstupu a slanění, se občas najde hrdina, který to chce mít vylezené dřív, než to spadne. Zatím ještě drží.

 

Tenhle to přežil, ale jásání je trochu předčasné. Ještě je třeba slanit za slaňák na té rozpadající se hlavě.
Tenhle to přežil, ale jásání je trochu předčasné. Ještě je třeba slanit za slaňák na té rozpadající se hlavě., foto: Petr Jandík

 

 
Bastila
Je ve svahu nad Zvědem mírně vlevo.
 
Hrad a Cimbuří 
Hrad a Cimbuří

 

Hrad 
První skála dole vpravo od sestupové rokle. Hezká je Údolní cesta (6) a Zatracený vedro 7+.
 
Cimbuří
Stěna táhnoucí se svahem doprava vzhůru od Hradu. Na konci má výraznější věž s převisem v údolní stěně, na kterou vede moc hezká cesta Královská cesta (6+)
 
Pevnost 
Pevnost

 

 

Pevnost

Kolmá stěna s převahou těžších cest. Má porostlé předskalí a aby šlo projít pod ním, musí být stav vody hodně nízký. Zprava je od Hlásky na předskalí řetěz.

 

Nový svět, Zvonice a Španělská bota 
Nový svět, Zvonice (žlutočerné orámování) a Španělská bota

 

Zvonice
Skála vpravo pod Cimbuřím přímo u vody. Nástupy některých cest jsou za normální výšky hladiny zatopené. V takovém případě lze z vrcholu slanit do rokle mezi Zvonicí a Novým světem a lézt cesty, které začínají na suchu. Je to kuriózní Bim bam, kde si můžete zacinkat na zvonec připevněný k převisu. V pravé stěně rokle vedou pěkné cesty Pozitiv (7-), dlouhá stěna přes 4 kruhy, oblíbený je Sedativ (8-) vedle vpravo.

Positiv se za překonání komína odmění pěknou stěnou, ale morál s sebou!
Positiv se za překonání komína odmění pěknou stěnou, ale morál s sebou!, foto: Petr Jandík

 
Nový svět
Začíná na hraně Zvonice. Levá polovina má za normální hladiny nástupy zatopené, od A je to po Lufthansu. Od Jackova smíchu (včetně) dál doprava se dá lézt kdykoliv. Cesty v Novém světě jsou spíše silovější. Za nízkého stavu vody lze doporučit Aeroflot (6+) a Lufthansu, Jackův smích (5) se dá lézt kdykoliv. Podrobněji v tomto článku

Převislý kout Aeroflotu
Převislý kout Aeroflotu, foto: Petr Jandík


 
Vltavská žula, Velká, Nový svět. Jackův smích 5+digitální snímek 5 Mpix
Vltavská žula, Velká, Nový svět, Jackův smích 5+, foto: (c) Petr Jandík

 
Vyhlídka
je nad Zvonicí a Novým světem.
 
 
Letohrádek 
Letohrádek

 

Letohrádek

je menší skála na levém kraji oblasti. Přístupná je bez ohledu na stav vody pěšinou z obce Velká, jen za hodně vysoké hladiny by mohl být problém s přístupem. V takovém případě lze přijít shora roklí, kterou ale půjde špatně trefit. Když přijdete podél vody, první narazíte na Ježkovu (5+), která potrápí těžkým nástupem. Hezčí, vyrovnanější a dokonce i lehčí je Modroočko (6) od Algeny. Vpravo za rohem je pěkná plotnová Křížem Krážem, akorát při odlezu z police je fajn si něco založit vlastního.

 

do stěny
Křížem krážem, foto: Eva Jandíková

Ještě dál doprava do kopce je nejvyšší stěna, která zaujme obrovským zubem vyčuhujícím ze spáry, že se člověku ani moc nehce se kolem něj motat. Když jsem pod ním lezl cestu Přes nos, radši jsem ani nedýchal. Jenže Algena pak večer v hospodě tvrdil, že to drží a že na tom dělali shyby. Moc to na to ale nevypadá. V pravé stěně téhle ústřední stěny je pěkná cesta Nos (6), její průběh v dolní části je nejasný, nejspíš vede zpočátku společně se Zahradní slavností, i když to v průvodci vypadá jinak. Realitě blíž je nákres ve starším Algenově samizdatu, než v novějším Obstově, zase tam ale nejsou některé novější cesty. Oba je třeba brát s rezervou.

 

Závěrečná plotna
Závěrečná plotna s vyčuhujícím zubem, foto: Petr Jandík

 

Ani se ho nedotknout
Ani se ho nedotknout, foto: Petr Jandík

 

Příjezd a příchod

Nejlépe to ukáže mapa. Standardní přístup nezávislý na stavu vody je lesem z jednoho ze dvou parkovišť na silnici vedoucí z Obor do Velké. Klíčové je trefit louku uprostřed lesa, s GPS se to povede lépe. K Letohrádku, Dubovému masivu kdykoliv a za nízkého stavu i k Pevnosti se dá dojít z Velké po břehu. Je-li hodně málo vody, dá se obejít předskalí Pevnosti a dostat se zleva i k ostatním sektorům. O něco delší, ale pohodlný přístup je zprava od mostu přes přehradní nádrž na silnici Příbram - Sedlčany. Zaparkujeme na rozšíření silnice, neboť pozemky kolem dál vedoucí polňačky jsou soukromé. Pak jdeme po cestě až dojdeme přímo ke břehu a po obnaŽeném dně dojdeme kolem Kouzelného lomu a Kouzelné stěny k Novému světu a dál minimálně pod Hlásku. Za hodně nízkého stavu vody bývá nad hladinou i bývalá navigace a to se pak dá obejít i předskalí Pevnosti až k Letohrádku.


Zobrazit místo Roviště - lezení na vltavské žule na větší mapě

Hospody

Ve Velké je hospoda U Heroldů, kde dostanete vždycky pivo a i nějaká ta méně náročná jídla, jako smažák a guláš. Oblíbená hospoda bývala v Oborách U Vandasů, ale už to není co to bývalo v dobách objevitelských, kdy tam byla kniha výstupů. Místní znalci tvrdí, že na jídlo jsou dobré tři hospody v Kamýku.

Průvodce

Budete-li mít štěstí, seženete ručně kreslený samizdat od Algeny, nebo novější od Obsta s více idealizovanými nákresy, který je úplnější. Taky jsou různé průvodce online.

Omluva

Omlouvám se všem, kdo si nemohou prohlédnout panorama, protože nemají flash. V HTML5 to neumím udělat, tak sorry. U důležitých sektorů jsou výřezy z panorámatu tak zase o tolik nepřijdete.