Alexander Megos ve Fly (8c, 550m)

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle planetmountain.com, Vydáno dne: 01. 07. 2014

Copyright:Frank KretschmannMezi 4. a 8. červnem 2014 přelezl německý lezec Alexander Megos spolu s Rogerem Schälim, Frankem Kretschmannem a Davidem Heftim poprvé volně cestu Fly (8c, 550m) na Staldeflue v Lauterbrunnentalu ve Švýcarsku.

Alexander Megos strávil 4 dni v pro něj dosud novém terénu, dlouhé vícedélkové cestě.Topo
Topo, foto: Frank Kretschmann


Staldeflue je známá především basejumperům. Mezi roky 2006 a 2009 zde Švýcar Roger Schäli spolu s Michelem Pitelkou, Markusem Iffem, Berndem Rathmayrem, Mäxem Grossmanem a Stephanem Ederem prvovystoupili extrémě obtížnou cestu Fly. Jedná se o 550 metrů, kdy po dlouhé sérii 7b a 7c přichází klíčové zakončení 8b, 8b+ a 8c. Přesto že se Schäli pokoušel o volný přelez, neuspěl.Copyright:Frank Kretschmann
Copyright:Frank Kretschmann, foto: Frank Kretschmann


Byl to právě jeho nápad pozvat mladého Megose. Kretschmann a Hefti se rychle přidružili. Čtveřice vyrazila 4. června a trvalo jim čtyři dny (a tři noci na portaledgi), aby volně přelezli všechny délky. Megos vytáhl všechny délky buď onsight nebo flash s vyuzitím info od Schäliho, kromě 8. délky (7c), 17. (8b), 19. (8c) a 20. (8b+), které potřebovaly před druhým pokusem vyčistit. Stojí za podotknutí, že Schäli a Hefti vytáhli volně všechny délky kromě tří nejtěžších 7. a 8., které byly ze začátku mokré a proto je čtvrtého dne vylezli redpoint. To znamená, že zbývá pouze vylézt všechny délky ve správném pořadí a pak samozřejmě první jednodenní výstup, je-li možný.


Copyright:Frank Kretschmann
Copyright:Frank Kretschmann, foto: Frank Kretschmann


Fly je jednou z nejtěžších vícedélkových cest na světě ve společnosti Wogü v masivu Rätikon nebo Solo per vecchi guerrieri v Dolomitech. Schäli nicméně věří, že jeho cesta je nejjednoduší linií v této stěně s pouhým desetiminutovám nástupem. uvidíme co přinese budoucnost.


Copyright:Frank Kretschmann
Copyright:Frank Kretschmann, foto: Frank Kretschmann