Další lezecký úraz v Ostrově

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 09. 07. 2014

V Ostrově vyžaduje odvahu nejen lezeníŽlutý vrtulník létal v neděli.

V Ostrově to vypadalo jako každý sváteční den, když je pěkně. Parkoviště před kempem Pod Císařem narvané, chumly lidí ve skalách. Nás vedro přimělo jít do Himmelrajchu, kde jsou i severní stěny a dá se schovat do stínu. Brzy odpoledne prořízl štěbetání ptáků, povely lezců a štěkot psů rachot vrtulníku. Aktualizováno.

 

Panoráma Ostrova
Panoráma Ostrova, uprostřed Velká ostrovská stěna, foto: Petr Jandík

 

A sakra, to není dobré znamení, říkal jsem si, když mi žlutý vrtulník letěl na hlavou. Co se komu stalo? Weby Horské služby zatím nic, ale kamarád mluvil s hasičem, co u nehody asistoval. Posléze se nám ozvala osoba z okolí zraněného, takže můžeme celou záležitost nyní upřesnit. Zlkušený lezec z Liberce nastupoval do jedné Bělinovy pětky na Netopýří stěnu, vedle Západní hrany. Byl asi dva metry nohama nad záčátkem cesty a právě meditoval, kam si dá smyčku, když se mu vyvalil balvan. Padal po zádech, udělal dva kotrmelce a skončil v šutrech. Horská služba předvedla výborný, profesionální výkon, byli na místě 10 minut po nahlášení nehody. Zranění jsou vážná, ale podle dnešní zprávy je stav lezce stabilizovaný a vylíže se z toho, což mu samozřejmě přeji. 

 
V Ostrově vyžaduje odvahu nejen lezení
V Ostrově vyžaduje odvahu nejen lezení, foto: Petr Jandík

 

Zranění by bylo o něco méně, kdyby byla helma, ale bohužel nebyla, jak je na písku dnes převážně (a bohužel) zvykem. Postiženému přeju rychlé uzdravení a nám ostatním co nejméně setkání s nestabilními balvany kdekoliv.

 

Vrtulník Záchranné služby
Vrtulník Záchranné služby, foto: Petr Jandík