SP Chamonix, obtížnost a rychlost

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 18. 07. 2014

Smůla Adama Ondry

Ve čtvrtek začal v Chamonix Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost. Tentokráte početná česká výprava je tvořena třemi juniorkami - Veronikou Scheuerovou, Janou Vincourkovou a Eliškou Vlčkovou. Mužskou část tvoří Adam Ondra, Tomáš Binter a Martin Jech. V rychlosti nás reprezentuje Libor Hroza, Petr Burian a Andrea Pokorná. Aktuálně: Sestřih videa i s Adamovou chyboiu

Adam Ondra nám napsal k chybám v kvalifikaci:

" V Chamonix jsem ve druhé cestě necvakl první expresku. Ne že bych na to zapomněl, ale cvakal jsem v jednom pohybu první a druhou expresku, cvakl tu první (a pravděpodobně jsem ji nějak nedovřel) a hned tu druhou, a jak jsem docvakl tu druhou, tak z té první vypadlo lano. Bohužel jsem pokazil i tu první cestu, kde jsem oblinu chytil z druhé strany, než jsem měl a bylo to.

Snad to nějaké stopy na další závody nezanechá, spravil jsem si náladu onsightem 9a hned den po závodech, tak snad forma je :-) ."

Držíme palce, aby se tyhle lapálie už neopakovaly. Pro doplnění, to 9a OS byla cesta TNT, Tribute to Tito Traversa od Stefano Ghisolfiho a nebýt vylomeného chytu již nad klíčovým místem, dal by Adam hned dvě 9a na OS za jeden den. Takže forma opravdu je.

 

Finále rychlosti

V poslední šestnáctce Libor celkem snadno vyklepl Franzouce Yannicka le Custera. V poslední osmičce ale netrefil stup a prohrál s Iráncem Reza Alipourshenou. Takže sedmé místo. Škoda. V Chamonix nemají naši lezci letos štěstí. Libor k tomu napsal: "Po úžasné kvalifikaci, kdy jsem překonal světový rekord (neoficiálně, stěna není homologovaná), jsem se nedostal na stupně vítězů! Musím se zase najít a nastavit svou mysl na Mistrovství světa. Nevzdávám to!"

Kvalifikace rychlost

Kvalifikace rychlosti měla standardní průběh. Nejrychlejší časy měl Libor Hroza 5:99 a 5:80. První místo v kvalifikaci, dá se říct jako obvykle. Pod 6 sekund se jedním pokusem dostal ještě Marci Dzienski na druhém místě. Náš druhý zástupce, Petr Burian, se časy 8:99 a 9:59 dostal na 29 místo z jednatřicetičlenného starovního pole, které uzavírá specialista na bouldering a obtížnost Sean McColl.  Časy 9:11 a 13:09 jsou na nespcialistu na rychlost docela dobré.

Kvalifikace obtížnost

Na závodě Světového poháru v Chamonix proběhla kvalifikace mužů i žen v obtížnosti. Mužskou kvalifikaci vyhrál na cestách, které stavěl Honza Zbranek pod vedením šéfstavěče Dama Pustelnika, Japonec Sači Amma. S překvapením lze zjistit, že se na předních pozicích výsledkové listiny oproti obvyklému stavu nenachází jméno Adama Ondry. 27. místo v kvalifikaci je snad nejhorší výsledek v dějinách jeho účasti na Světových pohárech. Při bližším pohledu zjistíme, že na 2. kvalifikační cestě se dostal na 27. chyt (nejlepší byl Sean McColl s 37 chyty), což mu zajistilo celkem slušné 10. místo, na první kvalifikační cestě se však "skví" výsledek 3 chyty! Co se stalo? Lakonická zpráva Honzy Zbranka zní jasně: "Cvakl namísto první expresky hned druhou a bylo posekáno."  Asi hodně chtěl ale zapracovaly nervy.

Tomáš Binter se odpoutal od dna a 46. místo může považovat za svůj osobní úspěch. Osmnáctiletý Martin Jech dosáhl 75. místo, je předposlední. Při prvním startu na něj nelze klást nějaké větší požadavky.

Naše tři juniorky mají za sebou kvalifikaci. Nejlépe zalezla nejmladší  15letá Eliška Vlčková, 50. místo z 56. Na první cestě udělala 20 chytů, na druhé 18+. Hned za ní skončila 16letá Jana Vincourková téměř stejným výkonem - 19+ na obou cestách. Poslední juniorka, Veronika Scheuerová, dosáhla na první cestě 10+ a na druhé jen 4 , poslední, 56. místo.

Přímý přenos začíná dnes večer, kdy je finále rychlosti, kam se dostal Libor Hroza, kerý má jako poslední v tomto závodě příležitost vybojovat nějakou medaili. V Chamonix už vyhrál. Teď má tradičně nejlepší čas v kvalifikaci, vede časem 5.99. Klíčové bude jak udrží ve finále nervy a přesnost pohybů.

Onlice přenos: IFSC