SP v obtížnosti Imst: Zlato pro Adama Ondru.

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 03. 08. 2014

Adam Ondra vítěz v ImstuAdamovi se daří

Za účasti pěti našich se koná v rakouském Imstu závod Světového poháru v lezení na obtížnost. Aktuálně: Ondra zvítězil!

V kvalifikaci žen topovalo první cestu 6 závodnic, druhou je vítězka Jain Kim z Koreje. Z našich si lépe vedla naše nejmladší na 33. místě Iva Vejmolová. Na první cestě podala pěkný výkon (31+, 20 místo na cestě), ale na druhé se jí nedařilo a s 12+ a 40 místem v cestě zůstala od semifinále daleko. Juniorka Eliška Vlčková se z celkem 46 startujících se dostala na 39. příčku, když na 1 kvalifikační cestě ulezla 26 chytů z cca čtyřiceti a na druhé zahájila pohyb z 19. chytu. Druhá cesta měla také kolem 40 chytů. Kvalifikace se nepovedla Veronice Scheuerové. Na první cestě ulezla 20 chytů, na druhé jen pět a jak v obou cestách, tak v součtu se dostala na poslední místo.

V mužské kvalifikaci topoval obě cesty jen Jakob Schubert, první kvalifikační cestu topovalo 9 borců včetně Adama Ondry, na druhé cestě byly jen dva topy, kromě již zmíněného Jakoba Schuberta topoval Ital Ghisolfi. Adam Ondra skončil celkově šestý a bezpečně postoupil do semifinále. Z celkově 56 startujících se naši další dva zástupci nacházení hlubiko v dolní části startovního pole. Tomáš Binter skončil s výkony 16+ a 20+ na 47. místě, junior Martin Jech s 16+ a 17+ na 49. místě.

Topy padaly i v semifinále zásluhou Jakoba Schuberta a Ramóna Juliana Puigblanqueho. Na cestě, která měla cca 60 chytů skončili shodným výkonem 59+ Romain Desgranges a Slovinec Domen Škofic, za nimi s 54+ na 5. místě Adam Ondra.

Dramatické finále začal, ale také nepředpokládaně rychle skončil Ital Stefano Ghisolfi. V koutku u čtvrtého chytu se rozhodl na pátý skočit, a to bylo špatně. Pohyb ho vynesl a skončil výsledkem 4+ poslední. Podstatně dál se dostal Francouz Gautier Supper. Stavěči udělali ve stropě dva žluté kvádry, které byly hodně technicky náročné. Supper se dostal na začátek druhého, 38+. O chyt a zahájený pohyb k dalšímu měl lepší výsledek Kanaďan Sean McColl, 39+. Další lezl Adam Ondra, kterého letos pronásledují nejrůzněšjí patálie, jako nezapnutá expreska, nebo bouřkou zrušené finále. Tentokrát se nic takového nestalo, Adam přelezl oba kvádry a spadl při skoku na hranu střechy, protože netrefil chyt schovaný na odvrácené straně struktury. Při spouštění nevypadal příliš spokojeně, rezignovaně máchal rukama, přece jen chtěl z padesátichytové cesty asi ulézt víc.

 

Vítězný Adamův krok 
Vítězný Adamův krok, foto: IFSC

 

Po něm následující Domen Škofic už od začátku nevypadal, že by mohl Adama překonat, což se potvrdilo, spadl ještě před stropem s oběma kvádry. Adam zůstává ve vedení. Teď už je to napínavé. Třetí ze semifinále, nosatý Romain Desgranges, leze pěkně, ale padá na začátku druhého kvádru a výkonem 39 se zařazuje mezi svého krajana Suppera a Kanaďana Mc Colla. Adam stále vede a na rozdíl od ostatních se Desgranges a Adamem na židlích pro absolvované finalisty nebaví.

Teď už jsou jen dva nejlepší. Přichází vytrvalý a svalnatý Ramón Julian Puigblanque, za Adamam druhý ve skalním žebříčku serveru 8a.nu. Síla není všespasitelná, možná nervy haprují, padá na začátku prvního kvádru ve stropě. Má 33+ a zařazuje se mezi Suppera a Škofice. Adam vede dál a čeká se už jen na domácího zrzavce Jakoba Schuberta s pressleyovským účesem evokujícím padesátá léta minulého století. Letos už vyhrál v Haijangu, třetí v Brianconu a druhý v Chamonix. Kroky kolem 30. chytu řeší zbytečně silově. Možná to ho nakonec stojí vítězství. Padá ze stejného chytu jako Romain Desgranges, výsledkem 39 a lepším semifinále se zařazuje na třetí místo a ponechává Adama na tom prvním. Velké drama a velká gratulace Adamovi! 

To se lezlo takhle....
To se lezlo takhle.... vysvětluje Schubertovi, foto: IFSC

 

 

Adam
Adam, když ještě nevěděl, že vyhraje, foto: IFSC

 

Adam Ondra vítěz v Imstu
Adam Ondra vítěz v Imstu, foto: IFSC.tv

Momentální stav Světového poháru: Adam je s 1., 8., 9. a 27 místem na 6. příčce. V konečné bilanci se ale nejhorší výsledek nepočítá, takže se to ještě změní předpokládejme že k lepšímu.

Rank NAME Nation Points
1 SCHUBERT Jakob AUT 310.00
2 MCCOLL Sean CAN 244.00
3 DESGRANGES Romain FRA 241.00
4 AMMA Sachi JPN 200.00
5 SUPPER Gautier FRA 183.00
6 ONDRA Adam CZE 181.00

 

Podívejte se na záznam finále: