Vašek Širl slaví sedmdesátiny

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 18. 08. 2014

Vašek Širl<br />Rozloučení se Standou Šilhánem - Symbolický  památník ve Skaláku 16. 11. 2008Legenda má kulatiny

jeden z významných českých horolezců sedmdesátých let, Václav Širl se dnes dožívá kulatých sedmdesátých narozenin, k čemuž mu srdečně gratulujeme. Včera podnikl se synem Markem oslavný výstup nejdelší cestou Saska, Westkante s Keinfervartiante (VIIa) na Lilienstein a to je úctyhodný výkon.

Vyrazili jsme ráno z Prahy, stavili se v Děčíně pro Vaškova dlouholetého kamaráda Míru Cacha, dojeli pod Lilienstein a došli pod stěnu.

 

Před výstupem
Před výstupem, foto: Petr Jandík

 

Míra Cach je mladý (66) a nerozvážný a tak si kromě lezeček nevzal ani sedák.

 

Míra Cach si nevzal boty ani sedák.... taky to šlo
Míra Cach si nevzal boty ani sedák.... taky to šlo, foto: Petr Jandík

 

To se dalo napravit konstrukcí na obrázku, nad kterou jistě metodik zajásá. Takto připraveni jsme se vydali do cest. Vašek se synem Markem do traverzu Westkante, já s Mírou na Südkante, klasickou to šestku. V její horní půlce mne potrápil převisek u kruhu a Míra na druhém to i v botaskách celkem přeběhl.

 

Vašek v traverzu na Kneifervariante
Vašek v traverzu na Kneifervariante, foto: Petr Jandík

 

Zanedlouho se objevil na hraně Kneifervarianty Marek a Vašek též zdolal klíčový traverz.

 

Vašek s markem
Vašek s Markem, foto: Petr Jandík

 

Tak oslavenče, krásný kulatiny! 

A je to
A je to, foto: Petr Jandík

 

Tuhle jsem před Schnáblovic knihkupectvím potkal jednoho výkonného lezce, loviče číslel a v rozhovoru vyplynulo, že neví kdo je Vašek Širl. Možná bude takových víc a tak jsem opět nahlédl do knihy Horolezectvo - encyklopédia z roku 1989, jejímž  hlavním autorem je vedle Ivana Diešky právě Vašek Širl:

 

Horolezectvo, encyklopédia
Horolezectvo, encyklopédia

 

Václav Širl, mistr sportu, narozen 1944. Přední československý horolezec a pískovcový lezec 70. let, trenér, funkcionář a publicista, jeden z největších znalců pískovcového horolezectví v ČSSR. Na pískovci vylezl více než 1200 cest těžších, než VII, 33 prvovýstupů. Ve Vysokých Tatrách zimní prvovýstup ve V stěně Rysů (1973), v Alpách 29 výstupů, např. klasická cesta v S stěně Eigeru (1971), 3. výstup S stěnou Aiguille du Triolet (1972), Švýcarská cesta S stěnou Les Courtes (1972) 1. zimní matematický přechod hřebene Fagaraše v Rumunsku, v Norsku v Romsdalu 1. zimní výstupy pilíři Breitindu a Semletindu (1974), anglická cesta ve stěně Trollů (Trollvegen, 1976). Na Kavkaze 1. traverz masivu Elbrusu a výstup na Kjukjurtjlu Žižinovou cestou (1973). prvovýstup V stěnou Čančachi Choch, 1. letní opakování Černoslivinovy cesty na Ullutau (1981), prvovýstup v S stěně Džajlyku (1981) a další.

Reprezentant ČSSR (1973 - 1974) člen Trenérské rady (1980-1983). Rozpracoval vlastní horolezeckou tréninkovou školu. Autor mnoha odborných článků a reportáží hlavní spoluautor Horolezecké encyklopedie a spoluautor Horolezectví zblízka..

 

Toliko Encyklopedie z roku 1989. Dnes je ve Skalních oblastech Vašek napsán u více než 40 prvovýstupů. Ze Slovenštiny přeložil a doplnil knihu Horolezectví zblízka.

 

Horolezectví zblízka
Horolezectví zblízka

 

Vašek Širl v dobách reprezentačních

 

vašek Širl v dobách sportovního vrcholení
Vašek Širl v dobách svého sportovního vrcholení

Vaškových článků v Horách, Minihorách, Hotejlu a později v Montaně si nešlo nevšimnout. Jeho humorný styl je nezaměnitelný a historky skvělé. Třeba ta o slavném dvojkopu v Rathenu u Aliho ve speciálu Montany věnovaném ženskému horolezectví. Vašek měl svůj podíl na objevení talentu Zuzky Hofmannové i na horolezeckém růstu Aleny Čepelkové, našich dvou historicky nejlepších horolezkyň. 

 

Kavkaz 1981, zleva vepředu Luděk Šlechta, Alena Stehlíková, Václav Širl, Václav Vodička. Stojící zleva Josef Nežerka, Zuzana Hofmanová, Honza Ďoubal, Jiří Beneš,Miroslav Šmíd a Jiří Novák 
Kavkaz 1981, zleva vepředu Luděk Šlechta, Alena Stehlíková, Václav Širl, Václav Vodička. Stojící zleva Josef Nežerka, Zuzana Hofmanová, Honza Ďoubal, Jiří Beneš,Miroslav Šmíd a Jiří Novák, foto: archiv Aleny Čepelkové

 

 

Osobně jsem se s Vaškem potkal v 80. letech na kurzu trenérů horolezectví. Pak jsme se po letech potkali v Šárce a domluvili se na nějakém tom společném lezení. To už bylo Vaškovi přes 60, ale stejně vyrazil každé ráno před úřadováním do Šárky oblézt si tam sólo své kolečko cest na Žabáku. Zajeli jsme i do Schmilky nebo Labáku.

 

Stavění na Talseite. Otec a syn Širlovi
Stavění na Talseite. Otec a syn Širlovi, foto: Petr Jandík
 
Katedrála-Rumunská ambasáda. Václav Širl, jedna z velkých postav Labáku 
Katedrála-Rumunská ambasáda. Václav Širl, jedna z velkých postav Labáku, foto: Petr Jandík

  

I přes svůj hendikep, ztvrdlou krční páteř, která mu nedovoluje zvednout hlavu a podívat se nad sebe a chyty musí hledat jen pohmatem, tahal Vašek do svých 64 let v Sasku cesty VIIb.

 

Geschützte Verschneidung
Geschützte Verschneidung, foto: Petr Jandík

 

Jezdili jsme do Alp - do Kaiseru, na Kalbling do Gesäuse

Dobééér!!! 6. délka v direktu
Wilder Kaiser, Christaturm, Direkte Christakante VI+, foto: Petr Jandík
 

Vážný pád na Bloßstocku v roce 2008 znamenal pro něj konec pravidelného lezení. Od té doby se potkáváme na funusech a valných hromadách ČHS.

 

 

Vašek Širl
Rozloučení se Standou Šilhánem - Symbolický památník ve Skaláku 16. 11. 2008
Vašek Širl Rozloučení se Standou Šilhánem - Symbolický památník ve Skaláku 16. 11. 2008, foto: Jan Polák

 

Na letošní Valné hromadě ČHS byl vyznamenán četným uznáním České unie sportu.

 

Česné uznání České unie sportu i pro Vaška Širla
Česné uznání České unie sportu i pro Vaška Širla, foto: Petr Jandík

 

 

Legendy českého, slovenského a československého horolezectví

 

Pepek Rybička, Vašek Širl, Igor Koller a Sylva Talla
Pepek Rybička, Vašek Širl, Igor Koller a Sylva Talla, foto: Petr Jandík
 
Tak Václave, všechno nejlepší a hodně zdraví do dalších let. Protože mají Širlovi v rodině i devadesátiletého dědečka, bude těch let určitě ještě hodně.
 
Vašek Širl na horyinfo:
Nástěnný Néstor
Nehoda na Bloßstocku
Šárka v 7:00