Mistrovství světa v boulderingu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 08. 2014

Logo MS v boulderinguMnichov 2014

každé dva roky se scházejí nejlepší boulderisté světa, aby bojovali o titul mistra a mistryně světa. Letošní scéna je velmi vyrovnaná a šance na titul jsou vyrovnané. Leošní závod bude dramatický a napínavý a budeme moci fandit i našim, hlavně Adamu Ondrovi.

Do Mnichova směřují jak osvědčení špičkoví závodníci, tak nové tváře. Mezi ženami se o celkové vítězce Světového poháru rozhodlo už při posledním závodě v Lavalu. Na titul světové šampionky si mohou sáhnout hvězdy letošní sezóny Japonka Akijo Noguči, Britka Shauna Coxsey, Němka Juliane Wurm, Japonka Miho Nonaka a Američanka Alex Puccio, která se posledních dvou závodů nezúčastnila. Do toho se mohou zamíchat i nové tváře, jako Francouzka Fanny Gilbert. V závodě bude chybět mnohonásobná šampionka Rakušanka Anna Stöhr, která si zranila prostředníček.

V mužském poli bude velký boj. Mistr světa z roku 2012 a vítěz Světového poháru 2013 Dmitrij Šarafutdinov přišel letos o celkové prvenství ve Světovém poháru na posledním závodě v Laval. Momentálně vedoucí závodník rankingu, Němec Jan Hojer bude chtít získat titul ve svém domácím prostředí a budeme zvědavi, jak se podařil letní trénink mnohonásobnému šampionovi Kilianu Fischhuberovi. Můžeme doufat, ža kartami taky zamíchá Adam Ondra, který se letos zúčastnil jediného závodu, ale jen chybka postavení nohou v jednom z finálových boulderů ho stála zlato.

 

Logo MS v boulderingu

Tématem je solidarita

Účast závodníků, kteří by se jinak nemohli závodu zúčastnit, podporuje IFSC programem solidarity, ze kterého poskytuje stipendia na cestovní náklady a bezplatné ubytování. Díky tomu mohou závodit bouderisté z Jižní Afriky, Taiwanu, Indie, Iránu, Austrálie, Kolumbie, Hondurasu a Peru.

Charitativní organizace Climbers Against Cancer, podporované IFSC bude prodávat limitovanou edici triček na podporu německého výzkumného střediska rakoviny.

Také proběhnou volby do komise závodníků. Na čtyři roky budou zvoleni členové a předseda komise, která úzce spolupracuje s vedením IFSC.

Naši

Vzhledem k blízkosti Mnichova bude česká účast poměrně silná. Startuje celý reprezantční tým žen, Dominika Dupalová, Nelly Kudrová, Silvie. Rajfová a Petra. Růžičková. Mužský reprezentační tým Jan Chvála, Martin Stráník, Štěpán Stráník, Adam Ondra doplňuje na vlastní náklady startující P. Handlíř. Podle předchozích výsledků se dá předpokládat, že většina našich závodníků si zaleze jen v kvalifikaci. O titul se bude prát Adam Ondra, šanci na postup do semifinále má Martin Stráník a možná i jeho bratr Štěpán. Martin Stráník momentálně figuruje na 6. místě boulderového žebříčku IFSC.

 

Adam Ondra
Adam Ondra, foto: IFSC.tv
 
Buďte u toho

Více informací a přímé přenosy budou na IFSC a aktuální informace najdete na Twitteru pod hashtagem #IFSCwc.

Program:

čtvrtek 21. 8.:

10.00 - 16.00 kvalifikace muži

pátek 22. 8.

14.00 - 19.00 kvalifikace žen
20.00 - 22.00 večer lezeckých filmů

sobota 23. 8.

11.00 - 13.30 semifinále muži, ženy (přímý přenos)

18.30 - 21.00 finále muži, ženy (přímý přenos)