MS v rychlosti a obtížnosti Gijon

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 12. 09. 2014

MS 2014 Gijónkvalifikace

Včera začalo ve španělském Gijonu Mistrovství světa v lezení na rychlost a na obtížnost. V obou disciplínách máme žhavé kandidáty. Podívejme se jak se jim dařilo v kvalifikaci: Ondra i Hroza postupují. Kvalifikace obtížnosti žen je skončena, Vejmolová v semifinále!

Kvalifikace obtížnosti žen. Šest závodnic topovalo obě kvalifikační cesty: Jain Kim, Maja Vidmar, Anak Verhoeven, Magdalena Röck, Mina Markovič a Helene Janicot. Z našich odlezla kvalifikaci nejlépe Iva Vejmolová s výsledkem 44+ na první cestě a 28+ vybojovala 22. místo z celkem 49 závodnic a postoupila do 26členného semifinále.  Příliš se nevedlo Editě Vopatové, výsledek 16 na druhé cestě je pod očekáváním. Lépe zalezla na první cestě, 31+. Celkem 34. místo. O dvě místa dál se umístila Eliška Vlčková, 34 na první cestě a 14+ na druhé. Postup Vejmolové do semifinále je v obtížnosti už pár let neviděným úspěchem. Naposledy se v obtížmosti dostala do semifinále Nelly Kudrová v roce 2007 18. v Brně, v témže závodě skončila Lucie Hrozová na 24. místě. Dvě 26. místa získala v roce 2011 Tereza Svobodová.

První se do bojů o postup do poslední šestnáctky zapojili rychlolezci. Světový rekordman a mistr Evropy Libor Hroza postoupil na druhém místě časem 6,10 sekundy. Nejrychlejší byl v kvalifikaci Ukrajinec Danylo Boldyrev za 5,99 sekundy. Ze známých jmen nepostoupil do šestnáctky Ukrajinec Gontaryk a pozoruhodné je zlepšování výsledků univerzálních lezců. Sean McColl se dostal na 8,38, boulderista Thomas Tauporn na 8,58, boulderový vicemistr světa Jan Hojer 8,98 ještě stále porazil našeho druhého závodníka Petra Buriana (9,18 s). Ve startovním poli najdeme další jména známá z boulderingu a obtížnosti, jako je Magnus Mitdboe, nebo Domen Škofic

Ve výsledkové listině najdeme závodníky z netradičních zemí, jako je Indie, Peru, Kazachstán, Irán nebo Indonésie.

V ženské kvalifikaci rychlosti dominují Rusky Maria Krasavina, Julija Kaplina, mezi které se vklínila Franouzka Anouck Jaubertová a Ukrajinka Alla Marenyčová. Naše Andrea Pokorná se časem 16:59, téměř dvojnásobným oproti vítězce pochopitelně nekvalifikovala, obsadile 33. místo. I v ženském startovním poli najdeme zájemkyně o umístění v kombinaci. Na rozdíl od mužů však proti specialistkám na rychlost zaostávají výrazněji. Charlotte Durif z Fracie zasostala za vítězkou o pouhé dvě sekundy, Švýcarka Petra Klingler už skoro o tři, Dinara Fachritdinova téměř o čtyři. Slovince Mině Markovičové a Rakušance Barbaře Bacherové nejde rychlost skoro vůbec. Obsadily poslední dvě místa časy 18,41 a 19,40, to už s rychlostí nemá mnoho společného.

Kvalifikace na obtížnost mužů skončila. Adam Ondra topnul obě kvalifikační cesty, stejně jako Romain Desgranges, Ramón Julian Pugblanque, Sean McColl a jakob Schubert, a postup má zajištěn. Tomáš Binter dal na první cestě 23, na druhé cestě 26+ a skončil na 46. místě. Martin Jech na první cestě 14+, na druhé 24+, 57. místo. Jan Jeliga má na první kvalifikační cestě 14+, na druhé 22+, 58. místo. Celkem startovalo 74 závodníků. 

Kvalifikace obtížnosti žen proběhne v pátek. ČR reprezemtují Edita Vopatová, nedávno ozdobená výstupem 8c ve Frankenjuře, Iva Vejmolová a Eliška Vlčková.

 

 

MS 2014 Gijón
MS 2014 Gijón

 

 

 Přímé přenosy jsou plánovány z finále a semifinále na stránkách IFSC.

Program:

Pátek 18-20 hodin finále rychlosti

Sobota: 10:30 - 13_30 semifinále obtížnost muži, ženy

17-21 finále paraclimbingu

Neděle 18:30 a 20:30 finále obtížnosti muži, ženy

21-22 závěrečný ceremoniál