Pět lezců zmizelo v lavině

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 20. 10. 2014

Dhaulagirineštěstí na Dhaulágiri

Podle serveru myrepublica.com, se 15. října ztratilo po pádu laviny v základním táboře pod Dhaulágiri pět osob, z toho dva Slováci a tři Nepálci. AKTUALIZACE

Aktualizace 20.10.: Zpráva o lavině na stránkách expedice hovoří o neudržitelných podmínkách za stavu, kdy za dva dny napadlo dva metry sněhu a lavina zasypala základní tábor.

Aktualizace 16.10.: V základním táboře byla nalezena těla dvou dosud pohřešovaných Slováků Jána Matláka a Vladimíra Švancára a tří nepálských pomocníků. Ostatní členové expedic, kterí lavinu přežili byli evakuování vrtulníkem. R.I.P

Více podrobností expeditioin.sk


Policejní inspektor Bimal Kumar Upadhyay informoval, že pohřešovaní Slováci jsou vedoucí expedice a dobrovolný člen Záchranné horské služby Ján Matlák a jeho zástupoce Vladimír Švancár. Kromě toho zmizeli tři Nepálci, Bhoj Kumar Rai z Okhaldhungy, Dorje Sherpa a Gopal Rai ze Solokhumbu.

Členy expedice, která si dala za cíl vystoupit na Dhaulágiri a poprvé ji celou slyžovat jsou i Jiří Švihálek a bratři Miro a Rasťo Peťové. Webové stránky expedice jsou zde. Podle dalších zpráv, které přišly spadla lavina přímo na základní tábor a postihla ty, kteří byli ve vlastních stanech a chystali se spát. Ti, co byli ve společenském stanu, přežili bez úhony, ale z prostředka sněhových závalů je musel vyprostit vrtulník. Jednalo se o 7 Slováků a jednoho Čecha, kterým je Jiří Švihálek. Podle sdělení jeho bratra je v pořádku.

Počasí v oblasti je extrémní. Podle údajů BBC je 70 nezvěstných trekařů a 30 mrtvých.