KISHTWAR TRIO

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Stefan Siegrist, Vydáno dne: 23. 10. 2014


Tři himálajské prvovýstupy

Stefan Sigrist, Thomas Senf a Ores Abegglen udělali prvovýstup vrcholu Shiepra 5885 m a Kharagosa 5840 m v oblasti Kishtwar indického Himálaje. Trojice dále vylezla prvovýstup na Kishtwar Shiving 5895 m a udělala tak pravděpodobně druhý výstup na horu.

 Na začátku října jsme se Thomas Senf, Andreas "Dres" Abegglen a já vrátili domů po úžasné a úspěšné cestě do regionu Kishtwar v severní Indii. V Magickém a odlehlém regionu, který jsem poprvé navštívil v roce 2011, jsme měli tu čest udělat prvovýstupy na dva dosud panenské pětitisícovky a prvovýstup a druhý výstup celkem na impozantní Kishtwar Shivling. 

 

Shiepra (5885 M.n.m.)., Kishtwar, Himalaya, Indie. 
Shiepra (5885 M.n.m.)., Kishtwar, Himalaya, Indie., foto: Thomas Senf

 

Opustili jsme Švýcarsko na začátku září a byli uvítáni v Kašmíru pozdními těžkými monzunovými dešti. S velkým štěstím a odhodláním jsme 13, září dosáhli našeho prvního základního tábora a to navzdory velké povodní a hroznému stavu cest. V touze dohnat ztracený čas jsme vylezli cestu v  jižní stěně disud panenského vrcholu Shiepra s bivakem v 5100m. 

 

Stephan Siegrist při prvovýstupu Shiepra (5885 M.n.m.) 
Stephan Siegrist při prvovýstupu Shiepra (5885 M.n.m.), foto: Thomas Senf

 

Na 5885m vysoký vrchol jsme dorazili 16. září a cestu ohodnotili takto: obtížnost  do WI3, IV, 75° led. Sestup vedl exponovaným západním hřebenem s řadou slanění, po kterých následuje 50° ledový svah. Nová trasa se ​​nazývá Maaji, což v hindštině znamená matku. Čest pojmenovat vrchol jsme přenechali našemu styčnému důstojníkovi Ran Janovi, který pojmenoval horu Shiepra po manželce Hindského boha Šivy.

Počasí bylo od této chvíle ideální a podmínky vypadaly slibně, takže jsme vyrazili pokusit se o dolší nezlezený vrchol v okolí. 

Pod hřebenem vedoucím k vrcholu, je velmi výrazná skalní struktura, která vypadá jako proslulé uši "zajíčků Playboye". Přijít na dobré jméno vrcholu bylo docela snadné, pojmenovali jsme jej Kharagosa, v hindštině Králík. Thomas, Dres a já jsme bivakovali ve 4800 metrech pod severovýchodnístěnou, pak jsme pokračovali přes ledovec k patě východní stěny. Hásledovalo 1000m komplikovaným mixovým terénem. Tři náročné délky V stupně UIAA vedly do jihovýchodní stěny do lehčího terénu a na 5840m vysoký vrchol, na který jsme dorazili 21. září novou cestou. Pojmenovali jsme ji Pinky podle nejkrásnější ženy v nedaleké obci Sumcham. 

 
Kharagosa (5840 m.n.m.), 
Kharagosa (5840 m.n.m.),, foto: Thomas Senf

 

Po výstupu na Kharagosa jsme měli ještě čas, tak jsme se sbalili a přestěhovali základní tábor na úpatí Kishtwar Shivling, které jsme dosáhli na 29. září.  

 

Stephan Siegrist a Dres Abegglen v základním táboře 
Stephan Siegrist a Dres Abegglen v základním táboře, foto: Thomas Senf

 

Severní stěna této technicky náročné impozantní hory byla poprvé vylezena v roce 1983 brity. Stephen Venables a Dick Renshaw ji lezli sed dnů. Politické napětí mezi Pákistánem a Indií znamenalo v této oblasti více či méně nemožnost vstupu po dvě desetiletí. Zahraniční horolezci se začali vracet a prozkoumávat oblast teprve nedávno.  

 

Kishtwar Shivling (ca. 5935 m.n.m.) 
Kishtwar Shivling (ca. 5935 m.n.m.), foto: Thomas Senf

 

Druhý výstup na tento velkolepý vrchol jsme vedli podél východního pilíře, cíle předchozí expedice. První bivakjsme měli na ledovci v 4700 m před 50° rampou na sedlo v 5400 metrech. Druhý bivakbyl zde. Poté jsme lezli 10 náročných délek 90 ° ledem WI5 skrytým kuloárem, který nám připomínal slavnou Super Canaletu na Patagonský FitzRoy, pak složitým mixovým terénem, který vedl k úpatí obrovských vrcholových říms. 
 
Stefan Siegrist 
Stefan Siegrist, foto: Thomas Senf

 

Dne 1. října se na nás bohové usmáli. Dres, Tomáš a já jsme byli neuvěřitelně šťastní, že jsme narazili v římse na díru, která byla dost velká, aby šla prolézt, a dovedla nás na východní vrchol vrchol 5895 m. 

Na vrcholu: Dres Abegglen, Stephan Siegrist, Thomas Senf (zleva). 
Na vrcholu: Dres Abegglen, Stephan Siegrist, Thomas Senf (zleva)., foto: Thomas Senf

 

 

 

Po 14 slaněních jsme dorazili zpátky do sedla sedla, kde na nás čekaly naše stany. Následující ráno jsme sestoupili zpět do základního tábora. Nová cesta se ​​nazývá Challo, t znamená v Hindštině pojďme. 

Úspěšný výstup na složitou a krásnou horu jako Kistwar Shivling byl pro mě skutečná odměna. 

Kašmír je místo, kde mohu volně lézt pro čistou čisté radost z hor a region, kterého si vážím s hlubokou vděčností a úctou. Všichni jsme se bezpečně vrátili domů s batohy plnými skvělých vzpomínek, nezapomenutelných výstupů. Tahle expedice jen posílila mé pouto k tomuto neuvěřitelnému a dech beroucímu regionu. 

fakta 

Shiepra 5885 m: 

- prvovýstup, vrchol 16. září 2014 
- cesta Maaji v jižní stěně 
- WI3 IV 700 výškových metrů

Kharagosa 5840 m: 

- prvovýstup, vrchol 21. září 2014 
- cesta Pinky východní stěnou 
- M4 6a 1000 výškových metrů

Kishtwar Shivling východní vrchol 5895 m: 

- prvovýstup, druhý výstup na Khistwar Shivling. 
- vrchol 1. října 2014 
- cesta Challo v severovýchodní stěně 
- WI5 M6 600 výškových metrů 
- První výstup na vrchjol v roce 1983 britové Stephen Venables a Dick Renshaw v sedmi dnech severní stěnou na hlavní vrchol. Od té doby na Kishtwar Shivling nikdo úspěšně nevystoupil. 

tým: 

Stephan Siegrist I www.stephan-siegrist.ch 
Thomas poslal jsem www.thomassenf.ch 
Dres (Andreas) Abegglen I www.eigerguide.ch