Závodili na betóně

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle Minihor 3/90, Vydáno dne: 04. 11. 2014

Přebor na pilíři po Němcích

Je to už 24 let a víc, co k nám přišlo závodění na uměle postavených cestách. V květnu 1990 proběhly závody na betonovém pilíři dálnice, plánované za války Němci u Brna. Zkusme si zavzpomínat a porovnat s dnešním závoděním.

 V Minihorách číslo 3 roku 1990 vyšel článek Bóži Vlčka, kde se píše: "... Poprvé se závody uskutečnily mimo přírodní oblast Moravského krasu. Využít byl dálniční pilíř, který měl tvořit součást mostu přes údolí pod brněnskou přehradou. Několik týdnů před vlastními závody připravoval Pavel Štulpa se členy pořádajícího oddílu cesty po umělých chytech...." 

Celkový pohled na pilíř
Celkový pohled na pilíř, foto: P. Čech
 

67 mužů a 15 žen z Maďarska, Polska, Uzbecké, Kazašské a Ruské republiky, Čech, Moravy a Slovenska soutěžilo o ceny v celkové částce 90 000 Kčs (to jsme byli ještě Československo). Měření výšky vylezené cesty se dělalo teodolitem a závodníkům hrál diskžokej. 

 

Kvalifikační cesta (8)
Kvalifikační cesta (8), foto: P. Čech
 

 Do semifinále klasifikace 8 bylo nasazeno 25 lezců a 12 postoupilo z kvalifikace obtížnosti 8-. Ženy lezly semifinálovou cestou za 7. 12 mužů a 10 žen postoupi,lo do finále. Muži měli cestu obtížnosti 9, se šestimetrovým vodorovným převìsem. Topovali ji Tomáš Čada a Rudolf Mihál. Superfinále během hodiny připravili Tomáš Pilka a Pavel Stulpa. Na cestě obtížnosti 10 se o 69 cm výše dostal Rudolf Mihál. Finále žen (8+) vyhrála Martina Poláčková, která o 45cm předstihla sovětskou závodníci Elenu Roljadu. Na třetím místě se umístila Barbara Stránská. 

 

Tomáš Čada ve finále
Tomáš Čada ve finále, foto: P. Čech
 

 

 Celkové výsledky:

Muži

1. Mìhál Rudolf, DAC Dunajská Streda
2. Čada Tomáš, Start Vamberk 
3. Novotný Jan, Start Vamberk 
4. Tiboldi András, HSC Budapest 
5. Sizincev Alexandr, Edelweis Moskva 
6. Pilka Tomáš, Baník Ratíškovice 
7. Zauška Pavol, Baník Prievidza 
8. Packo Pavol, TJ Predjarná 
9. Morávek Aleš, Start Vamberk 
10. Ravadits Kornel, FTSK Budapest 
11. Štěrba Tomáš, VP Frýdek Místek 
12. Kreìsìnger Jan, Banka Praha

Ženy

1. Poláčková Martina, Slovan Patrónka Bratislava 
2. Koljada Elena, AC Krasnojarsk 
3. Stránská Barbara, Start Vamberk 
4. .Iurenková Jana, Unit Košice
5. Žuravljová Julia, AC Krasnojarsk 
6. Archipova Irina, Edelweis Moskva

 

 

 

Tomáš Čada ve finále
Tomáš Čada ve finále, foto: V. Ždímal
 

Tolik Bóža Vlček před 24 lety. Tomáš Čada má dneska prodejnu v Teplicích, běhá a jezdí na kole. Tomáš Pilka staví stěny a Honza Kreisinger dělá Lezeckou revui a věří na spiklenecké teorie v ČHS. Krásná bloncka Maťa Poláčková žila s legendárním francouzským lezcem 80. let Patrickem Edlingerem, který zemřel před dvěma roky, a i ve zralém věku jí to sakra dobře lezlo. Bára Stránská byla dlouho ikonou našeho ženského závodního lezení. A jestli víte co dělá dneska někdo z těch ostatních, dejte vědět v komentáři. Zajímavé je taky měření výsledků. Teodolitem to muselo být dost nepřesné, nehledě na to, že nebylo určeno kterou část těla měřit, a jestli se mohlo skákat.

Dneska je systém jednodušší. Očíslujou se chyty a počítá se držený chyt svým číslem, a pluskem, pokud se zahájil pohyb k dalšímu chytu. Jednoduché a účinné. Teodolitu netřeba.