Zadní skály Držková mění "vzhled"

Autor: Josef Douša <info(zavináč)kamennimuzici.cz>, Zdroj: Josef Douša, Vydáno dne: 03. 12. 2014

Těžba dřeva odhalila skály

Přední a Zadní skály na Držkové jsou jedny z nejoblíbenějších lezeckých oblastí Hostýnských vrchů. Zatímco Přední skály jsou rozsáhlejší a z této oblasti známější, viditelné na hřebenu z hlavní cesty, tak Zadní skály jsou v jejich stínu, schované v lesích. Lesy ČR však provedly minulý rok těžbu dřeva na úpatí Zadních skal a jejich dosud skrytá dominanta krásně vystoupila do krajiny. Přinášíme fotografie a krátkou reportáž o Zadních skalách Držková.

Skály jsou na hřebenu. Těžba zhruba 110 letého smíšeného lesa, kde převažoval smrk, byla provedena na jižní straně hřebenu (skal). Severní svah pod skalami je stále ukrytý rovněž v převážně smrkovém lese stejného stáří. Paseka pod skalami má rozlohu zhruba 1,5 ha a je opět osázena malými sazeničkami smrku v kombinaci s menším množstvím náletových dřevin buku. Díky pasece je od skal větší výhled a na západní straně se otevírá pohled na Kuželek (638 m). Samotné skály jsou nyní celé viditelné již z dálky a působí masivněji.
 
 


 

Zadní skály se nacházejí na okraji chráněného území - Holíkově rezervaci na hřebenu pod vrcholem Horní lázek (566 m). V okolí Zadních skal se nachází množství dalších skalních útvarů. Zmíněné Přední skály, dále Stěna v Lamaniskách, Dřevnická skalka, Vrzavé skály, Skály u Juránků, Viklan Za Humny a Skalky na Grúni na Pasekách. Holíkova rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a představuje zbytek původního karpatského lesa v jihozápadní části Hostýnských vrchů. Po celé rezervaci nalezneme nesčetně větších kamenů a balvanů. V severozápadní části rezervace vystupují na povrch pískovcové skalní výchozy, výrazné skalní útvary jsou situovány i v jihovýchodní části lokality „U zabitého“. Právě zde došlo v roce 1907 k tragickému střetnutí pytláka Josefa Šarmana s hajnými a samotným hrabětem lukovského panství Seilernem. Po přestřelce zůstali dva mrtví, a to právě Šarman a revírník Holík, po kterém je dnes pojmenovaná rezervace. Místo tragédie se dodnes jmenuje U zabitého a značí jej velký dřevěný kříž.

 

 
 
 


 

Přestože Zadní skály nejsou tak rozsáhlé než Přední skaly, tak poskytují podstatně náročnější lezecký terén a asi 30 horolezeckých cest. V mohutném impozantním trojvěží dominuje především téměř dvacetimetrová převislá severní strana Západní věže. První známé zakreslené a skobami upravené horolezecké trasy byly vytvořeny v roce 1950 (dále se trasy budovaly v letech 1956, 1975 a jindy).

 

 

 


Seznam lezeckých cest Zadních skal (Držková, Holíkova rezervace, Hostýnské vrchy):


 

1) Hodinková (3)
2) Východní stěna (3)
3) Sokolík (3+)
3a) Varianta (4)
4) Cesta gorilek (6+)
5) Skočná (7+)
6) Bondova cesta 
7) Komín (3)
8) Nadějné vyhlídky (5+)
9) Milanova cesta (5)
10) Jižní spára (3)
11) Sólová (8-)
12) Rudá spára (4+)
13) Bílá spára (4+)
14) Opičí cesta (7)
15) Převisová (8)
16) Generační problém (7)
17) Trhlina (4)
18) Varianta římsička (3)
19) Zalomená spárka (5)
20) Severní záře (5+)
21) Přímá (5)

 

 


 


 

Josef Douša, 
převzato ze serveru Kamenní mužíci