Adam Ondra: Stovka 9a a víc

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 06. 12. 2014

Sté Adamovo 9aDovršeno v Polsku

Petr Pavlíček ohlásil na svém Facebooku dovršení dalšího milníku v kariéře Adama Ondry. V polské oblasti Podzamcze vylezl "Made in Poland" 9a a tím byla stovka dovršena.

Adam Ondra se tím stal rekordmanem v počtu vylezených těžkých cest. Ze stovky je to 68x9a, 20x9a+, 9x9b a 3x9b+,Druhý za ním je patrně Alex Megos, který jich má kolem čyřiceti. První Adamovou devítkou byl Martin Krpan v Mišja Peči ve Slovinsku ve 13 letech. Adam leze všechno a všude, od boulderů, kde dosáhl 8C+, absolutní maximum, po sportovní vícedélky a v jeho posledním filmu se po počátečním pádu na zadek popasoval i s tradiční cestou s vlastním jištěním. Dělá vlastní prvovýstupy a je jediný, kdo má přelezená všchny tři existující 9b+, ostatně dvě z toho jsou jeho. Jediný rekord, který se mu nepodařil, bylo první 9a na OnSight, ale mohl si za to sám. Přelezl na OS více než  patnáct 8c+ z nich řadu původně 9a-ček, jenže je všechny shodil na 8c+ nebo 8c a tím pádem ho předběhl Alex Megos. Adam ale kontroval tím, že i v oboru 9a na OS má těch kousků nejvíc.

 

 

Sté Adamovo 9a
Sté Adamovo 9a, foto: Petr Pavlíček

 

 

V jeho portfoliu se najdou i vícedélkové sportovní alpské perly, jako Silbergaier poprvé za jeden den, první přelezení jedné z nejtěžších vícedélek Tough enough na Madagaskaru, Hotel Supramonte na Sardini, nebo WoGüi. Taky jako první vyhrál Světový pohár v boulderingu i obtížnosti a letos dokonce dvojitý titul Mistra světa v obou disciplínách a neuvěřitelným způsobem deklasoval všehcny své soupeře na závodě elitních boulderistů Legends only.

Hezký rozhovor o tom všem najdete na Planetmountain.com

Mimochodem, Adam je i docela dobrý mim, co říkáte? Jak pěkně umí pantomimicky vystihnout lezení :-)