SP v Saas Fee: Dvořáček třináctý

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 01. 2015

Garáž v Saas FeeZávod v garážích

V podzemních garážích ve švýcarském Saas Fee se konal tradiční závod Světového poháru v lezení na obtížnost a na rychlosti. Zlatem se ozdobili Angelika Rainer a Maxim Tomilov. Milan Dvořáček získal v rychlosti 13. místo.

 

 

Na Světovém poháru v Saas Fee
Na Světovém poháru v Saas Fee, foto: archiv Lucie Hrozové

 

 

Závodní pole mužů v obtížnosti zaznamenává ruskou hegemonii. Do finále se dostalo pět Rusů, dva Ukrajinci a jeden Švýcar. Zvítězil o čtyři zapnuté expresky Maxim Tomilov před Alexejem Děnginem, který má letos lepší formu, než v minulých letech. Bronz si připsal o jednu expresku zaostavší Rus Mikolaj Primerov. Nejúžasnějším výkonem je čtvrté místo veterána Jevgenije Krivošejceva a to mu ještě bronz unikl o fous. Na páté místo se vklínil Švýcar Yannick Glatthard a překvapením negativního rázu je až šesté místo Alexeje Tomilova. Poslední dva finalisté nepřekonali nástrahy úvodního betonového překladu s výlezem na ledový špalek a shodně vypadli jeden chyt za cvaknutím druhé expresky. Favorit minulých let, Korejec  Hee Yong Park nepostoupil ani do semifinále a mezi devětapadesáti závodníky zůstal na 25. příčce. Ještě hůře si vedl v Koreji ještě úspěšný Slovinec Janez Svolšak, 30. místo. Tentokrát se nevedlo ani Slovákům. Dlouhán Jozef Leško zůstal tři místa od konce, Ďuro Švingál vybojoval 31. místo.

Obtížnost žen vyhrála o jednu zapnutou expresku navíc Italka Angelika Rainer, před nově vycházející korejskou hvězdou HanNaRai Song. Bronz patří Švýcarce Petře Klingler, když zaostala o jeden krok. Přes 17 jištění se dostala ještě Ruska Naďa Galljamova. Následující Rusky ulezly jen o něco víc než polovinu trati a poslední finalistka Marianne Van der Steen s Holandska nezaznamenala ve finále žádný výsledek. Podobně jako v mužském případě se pole závodnic oproti minulosti značně proměnilo, Lucka Hrozová ani Maria Tolokonina nezávodí a korejská hvězda minulosti WoonSeon Shin získala jen 18. místo. Polka Olga Kosek, která závodila také vloni v Brně obsadila 23. místo ze třiceti a jen dvě zapnuté expresky v kvalifikaci ji nejspíš nepotěšily.

 

 

Garáž v Saas Fee 
Garáž v Saas Fee, foto: internet

 

 

Poněkud příznivější zprávy jsou pro nás v rychlost. Lezlo se na jediné trati na čas. Mistr republiky z Víru Milan Dvořáček si vedl lépe než v předchozím ročníku. Nejprve postoupil mezi 40 závodníky do 18místného finále a tam časem 12.81 obsadil 13. místo. Ve výsledcích má i lepší časy kolem 10:62, tyhle pokusy mu ale nebyly uznány. Prvních 10 míst paří Rusům a Dvořáček je třetí mezi zbytkem světa. Dostal se před něj kromě Rusů Korejec MyungWook Yang a známý Holanďan Dennis van Hoek. Slováci Švingál a Leško skončili na 16. a 17. místě.

Ženskou rychlost vyhrála Ruska Koščejeva, první neruská závodnice je na 8. místě Američanka Kendra Stritch, závodilo celkem 22 závodnic.