Zlaté cepíny 2015

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 13. 04. 2015

Piolets d\' orPiolet d' Or

V letošní soutěži nejlepších horolezeckých výkonů v horách celého světa byly včera oznámeny výsledky. Hlavní cenu si odnesli Tommy Caldwell a Alex Honnold za traverz masivu Fitz Roy, Rusové Alexander Gukov a Alexej Lončinskij za prvovýstup JZ stěnou Thamserku v Nepálu a slovinský prvovýstup na Hangshu - Aleš Česen, Luka Lindič a Marko Prezelj. Aktualizace: prezentační videa

Traverz skupiny Fitz Roy

Absolvovali ho od 12. do 16února 2014, Tommy Caldwell a Alex Honnold. Kompletní plný traverz skupiny Fitz Rory ze severu na jih. Přešli sedm vrcholů: Aguja Guillaumet, Aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy (3,405m), Aguja Poincenot, Aguja Rafael Juarez, Aguja Saint-Exupery and Aguja de l'S, celkem  4,000m lezení o maximální obtížnosti 7a s ledovými úseky 65°. Takový traverz mohou zvládnout jen velmi rychlí lezci. Více zde.

 

 

Tommy Caldwell a Alex Honnold v Patagonii 
Tommy Caldwell a Alex Honnold v Patagonii

 

Fitz Roy Traverse - Piolets d'or 2015 Winner from Planetmountain.com on Vimeo.

 

THAMSERKU -NEPÁL, KHUMBU

Alexander Gukov Alexej Lončinskij (Rusko) za prvovýstup 1,620m vysoké  JZ stěny. Cestu s názvem Shy Girl absolvovali se šesti bivaky. Obtížnost odhadli na ruských 6A/6B s pasážemi kolmého ledu, mixy M4-M5, a čtyřmi délkami A2. Sestoupili jižním hřebenem s 22 slaněními. Alexander Gukov pochází z Rostova na Donu a žije v Novosibirsku, Alexej Lončinskij začal s lezením v roce 2007, žije v Petrohradě.Více zde.

 

Thamserku - Piolets d'or 2015 Winner from Planetmountain.com on Vimeo.

 

HAGSHU - INDIA, KISTHWAR (6,657 m)

Slovinci Aleš Česen, Luka Lindič Marko Prezelj  za prvovýstup 1,350m vysoké  severní stěny s obtížností ED, 90°led. Strmost a obtížnost ledu je první donutila lézt až do dvou ráno. Na vrchol vystoupili další den 30 září v 17 hodin odpoledne. Traverzovali hlavní vrchol a sestoupili Polskou cestou z roku 1989. Více zde.

 

Hagshu - Piolets d'or 2015 Winner from Planetmountain.com on Vimeo.

 

Naši v Piolet d' or: Do letošního širšího výběru se dostal tabé bačův a Stračesův prvovýstup Vol du dragon a v roce 2014 se mezi šest nejlepších dostal také Talung Máry Holečka a Zdeňka Hrubého.