Promítání v Cross clubu: Madagaskar

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Filip Hebelka, Vydáno dne: 27. 04. 2015

Masiv Tsaranoro23. 4. ve 20 hodin

Špičkový lezec a ortopéd Filip Hebelka se podělí o své zážitky z Madagaskaru, kde se svými parťáky vytvořil bigwallový prvovýstup, oceněný Výstupem roku ČHS. Aktualizace: záznam přednášky k přehrání.

V roce 2012 jsme ve složení Jiří Lautner, Cyril Kratochvíl, Miloš Otáhal a Filip Hebelka podnikli horolezeckou výpravu na africký Yosemit, který se nachází na krásném ostrově Madagascar v oblasti horského masívu nazvaného Tsara Noro.

 

 

Masiv Tsaranoro
Masiv Tsara Noro, foto: Filip Hebelka

Během dvou týdnů se nám podařilo prostoupit novou cestou stěnou cca 400m vysoké věže Mitsinsuarivo, kterou jsme nazvali Maiinty sy Futsy ( v místním nářečí, anglicky Black and white), kterou jsme ohodnotili obtížností 8a fr. klasifikace). Dále jsme zopakovali několik již provedených výstupů na okolní až 1000metrů vysoké věže.

Místní krasavice 

Místní děvče, foto: Filip Hebelka

 

Tento africký ráj biwallového lezení je i přes svojí krásu a velkolepost značně opomíjený lezecký terén a nyní již trochu víme proč. Jedním z důvodů je náročné cestování, které běžnými prostředky po Madagascaru je neuvěřitelně časově náročné a ještě o kousek úmornější pro celoročně vysoké teploty a taky lezení na africkém slunci lezení příliš nepřeje.

O tom a jak se provádí prvovýstup hladkou žulovou stěnou bych vás rád seznámil v přednáčce Bigwall na Madagaskaru.

Těším se na viděnou 
Filip Hebelka 

 

 

Madagaskar, Jirka Lautner ve stěně
Madagaskar, Jirka Lautner ve stěně, foto: Picasa

 

 

 

Čtveřice na vrcholu
Čtveřice na vrcholu, foto: Picasa

 

Přehrajte si přednášku on-line