Slunečný Briançon, aneb kam za lezením, když všude prší

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jirka Vodsloň, Vydáno dne: 13. 05. 2015


Několik tipů na záchranu dovolené v mokrém létě, tak jak tomu bylo loni a předloni.

 

Již dva roky za sebou se opakuje stejný průběh léta. Hezky teplo a letně je v dubnu či na přelomu května a června, v červnu a srpnu je pak chladno a v Alpách a Dolomitech v lepším případně prší. Naplánovaná dovolená se pak odloží, jednou, dvakrát a pak nezbude, než někam vyrazit, kde je pokud možno slušně. Loni to bylo žalostné a jedině jihozápadní Alpy a předalpí slibovaly částečnou možnost lezení.

Tête de Gaulent, foto Lenka K.

K Briançonu jsme vyrazili s tím, že až se na severu vylepší počasí, tak se vrátíme na pevnou žulu, neb z dřívějších prohlídek průvodců a lezeckých možností v okolí Briançonu jsme nabyli nepřesvědčivý dojem a většinu materiálu jsme ohodnotili trochu neprávem za šrot. Oblasti, které se nám zamlouvaly v okolí Col du Lautaret jsem navštívili již dříve, jako rozcvičku na Écrins, viz články Žula - Oisans, Dauphiné a Žula - Ailefroide, La Bérarde aneb jak jsme potkali JMC a tak jsme neočekávali žádný skvost, i když povídání známých a články v Klettern nebo Vertical švitořily o bezvadném vápně a kvarcitu.

Kulturní vápno, foto Lenka K.

K našemu překvapení jsme si většinou velmi dobře zalezli na povětšinou pevném vápně či kvarcitu a mohli říci, že líčení JMC byla pravdivá.
Za dva týdny jsme navštívili deset oblastí a pouze jednou odešli s tím, že to byl hnus.
Podobně se odehrával podzim, kdy jsme naplánovali Corno Stella, ale počasí nevyšlo, opět jsme zavítali k Briançonu a hledali rychle schnoucí vápno v jižních expozicích s nástupem pro lenochy. Týden se vydařil a když přišla zima, bylo jednoduché se posunout na jih do Céüse a následně do Châteauvert.

Tête de Gaulent, Gaulent-tement, 5. délka, foto Lenka K.

Doporučené cesty

Okolí Col du Lautaret

Jižní strana údolí La Guisane vedoucí na sedlo Lautaret je lemována vápencovými stěnami, na kterých se téměř všude leze. Kvalita materiálu je však proměnlivá a je třeba vybírat. Proto neuvádím vše, co zde je a čtenář si po zakoupení průvodce může vyzkoušet i jiné oblasti. Skalkařské oblasti většinou přeskakujeme, neb nás to v létě táhne do vícedélkových cest. Spaní je možné v kempíku Camping Les 2 Glaciers, o který se staral východoněmecký pár oplakávájící komunismus. Další možnosti jsou v okolí sedla na parkovišti v autě.
Některá stáda koz či ovcí jsou hlídána ostrými psy, kteří je mají ochránit proti vlkům. Někdy si však myslí, že lidi jsou vlci. Určité problémy byly například publikovány na internetu pro oblast Tour de la Moulette.

Tour Termier, stádečka ve Feu sacré, foto Jirka V.

Tour Termier, 3 070
Pěkná a lehce dostupná oblast ze silnice na Col du Galibier, na chuť si zde přijde každý: lehké cesty v pravé části stěny vedou přes četné police, kde hrozí pád kamení od ostatních lezců. Centrální stěnou a pilířem vedou těžší cesty nad 7a. Přístup je traverzovou pěšinou ze serpentiny silnice na Col du Galibier, pro orientaci poslouží sloupy elektrického vedení.
Sestup pěšinou, nejprve na sever do údolí, sněhová pole, údolím sestupovat do úrovně sedla Termier. Ze sedla značenou ferratou pod stěnu. Některé cesty se dají slanit v případě, že neleze mnoho jiných.
Upozornění: Cesta Feu sacré je oblíbena u horských vůdců a honimírů, kteří si chtějí do deníčku zapsat 7a vícedélku. Většinou na to nemají, a tak vznikají zácpy a při nestabilním počasí vyhrocené situace, či lanový propletenec při slaňovaní. My jsme raději lezli vedlejší cestu a před deštěm seběhli pod nástup a rychle k autu, vše bylo rychlejší a bez stresu a nadávání.

Boucs en stock (Terminée) **, 340 m, 6b+, 8 délek: 5c+, 6b+, 5c, 6b, 6a, 6a, 5c, 6a+. Velmi pěkná cesta s vyrovnanou obtížností, s grandiózním převislým finále ve vzestupném traverzu.

Boucs en stock, 4. délka, foto Lenka K.

Chemin du Roy, 2 100
Pěkná a lehce dostupná oblast ze silnice na Col du Lautaret. Zaparkujeme na parkovišti za osadou Le Pont de l'Alpe, 1710 m

Che Gevaroux *, 180 m, 6a, 6 délek: 5b, 5c, 6a, 3, 5c, 5a. Lehká cesta na odpoledne. Potřeba jsou pouze expresky. Sestup přes vrchol a pěšinkou.

Tête de Cuvée *, 180 m, 6b/A0, 5 délek: 6b, 6b/A0, 6a+, 6a, 6b. Pěkná cesta do nestabilního počasí, čtvrtá délka je nádherná plotna. Potřeba jsou pouze expresky. Sestup přes vrchol a pěšinkou.

Du miel et des abeilles *, 120 m, 5c+, 4 délky, 5c+, 5c+, 5c, 5c. Lehká cesta na odpoledne. Potřeba jsou pouze expresky. Sestup přes vrchol a pěšinkou.

Chemin du Roy, foto Lenka K.

Contreforts de Roche Robert, 2 217
Oblast vedle Chemin du Roy s obtížnějšími cestami, výška stěny asi 200 metrů. V pravé častí stěny je množství obtížnějších cest, které camp-to-camp neuvádí, některé najdete v TopoGuide

Contreforts de Roche Robert, vlevo lehčí cesty, vpravo těžší, foto Jirka V.

Hélène et les garçons * 180 m, 6a, 6 délek: 6b, 6a, 6a, 6a, 6a, 5c. Trochu nehomogenní cesta na odpoledne, nebo do špatného počasí. Potřeba jsou pouze expresky. Sestup slaněním slaňovací dráhou, která je vlevo, asi 50 metrů, od výstupu na polici za malým kuloárem s ujíždějící šotolinou. Není vhodné uklouznout.

Hélène et les garçons, 4. délka, foto Jirka V.

Údolí Névache

Velmi malebné údolí stranou lezeckého zájmu s pěknými cestami na hřebenu Queyrellin. Spaní v kempíku Camping de Fontcouverte nebo v Refuge du Chardonnet. V okolí chaty je mnoho dalších cest spíše klasického rázu.

Aiguillette du Queyrellin, cesty vedou po levé hraně , foto Lenka K.

Aiguillette du Queyrellin (1ère Tour de Queyrellin), 2 600
Pěkná oblast, která se netěší zájmu vůdců a lezeckých mas. Nedostanete se sem od hlavní silnice, ale je nutné navštívit malebné údolí Nevache.

Nulle part ailleurs, 4. délka, foto Lenka K.

Pour le plaisir ** 150 m, 6b, 4 délky: 6b, 6a, 5c, 5c

Embarquement pour Cythère ***, 40 m 6b+ (lezena pouze první délka)

Nulle part ailleurs ** 150 m, 6b+, 5 délek: 5c, 6b+, 6a, 6a, 5c

Pour le plaisir, foto Jirka V.

Údolí Durance

Údolí pod Briançonem vypadá na první pohled trochu industriálně, jeho boční údolí jsou však typicky horská se zapadlými vesničkami, kde najdete vše potřebné Bar, Café, Restaurant, kemp a hlavně skály, a v zimě i ledy. Auto se bude plazit serpentinami vzhůru a je třeba dávat pozor na stav šotolinek. Nocleh je buď v hlavním údolí, vhodné na jaro a podzim, kdy je nahoře zima a kemp je stejně zavřen, nebo v kempu u Freissinières. Doporučit lze Les 5 Saisons u Freissinières nejen na spaní ale i na jídlo a občerstvení po horkém dni.

Le Ponteil, foto Jirka V.

Les Traverses ***, 1 200
Skalky do špatného počasí, více jak 50 cest od 4b do 8b. Jsou vhodně položené při cestě do hor nebo z nich a ne moc daleko od kempu. Horní sektory mají neuvěřitelnou silexovou strukturu.

Freissinières **, 1 750
Skalky, ale i sportovní vícedélky do 150 metrů, více jak 100 cest od 5a do 8c.
My jsme lezli v sektorech Clématites, Vaudois a Paroi du Plan. První dva sektory se nám líbily více.

Freissinières, foto Jirka V.

Tête de Gaulent, 2 700
Pěkná špička nad Le Ponteil, delší nástup se vyplatí díky bezvadné skále, kterou kapky rozežraly do ostrých struktur a mešík a sraženiny zbarvily do červena. Pro pohodáře je zde cesta Gaulent-tement (VII-) a pro sportovce Gouttes d’eau en alpage (IX-), které je jedna z nejhezčích v širokém okolí.
Příjezd pod stěny je po lesní cestě, která muže uškodit nízkému podvozku.

Gaulent-tement ** 210 m 6a, 8 délek: 5c, 5a, 5b, 5b, 6a+, 5c, 5b, (4a). Poslední délka je šrot a tak je lépe nedolézat až na vrchol a slanit dráhou. Pokud dolezete na vrchol, je lepší slaňovat cestou Gouttes d'eau en alpage

Gaulent-tement, první délka, foto Lenka K.

Paroi de Lys, 2 100
Jihozápadní strana údolí Tramouillon je lemována útesy skal, které jsou přirozeně rozděleny na několik sektorů. Horní je Paroi de Lys s převážně vícedélkami o přibližně pěti délkách. Výška stěn je od 150 do 200 metrů.
Příjezd pod stěny je po lesní cestě, která může uškodit nízkému podvozku.

La troisième Génération * 200 m, 6b, 9 délek: 6a+ 5c 6b 5c 6b+ 6a 6a 6a+ 6a+, cesta s velkou pověstí a jménem. Bohužel ne tak pěkná, jak by jeden čekal.

La troisième Génération, 2 délka, foto Lenka K.

Le Ponteil, 1 700
Na počátku údolí Tramouillon je stěna Le Ponteil s přibližně 20 vícedélkovými cestami. Vzhledem ke snadnějšímu příjezdu je zde více lidí než v Paroi de Lys. Najdete zde také skalky, především ve spodní části sektoru nad vesnicí.

L'Affaire r'tourne au sol ** 150 m 6b 4 délky: 6b, 6b, 5c, 6b, homogenní cesta, kde se plotny střídají s kouty a převísky, leze se občas mimo logickou linii.

Le Ponteil, foto Jirka V.

Rocher Baron **, 1 400
Pěkné kvarcitové skalky, kde se o nezvyklé lezení postará zajímavá struktura kvarcitu.Vhodné do nestálého počasí: parkoviště přímo u skal a vše rychle schne. Příjezd nejlépe z vesnice Le Villaret, alternativa je parkovat v Mairie de Saint Martin a dojít pěšky, šotolinka je spíše pro 4x4.
Oblast nabídne více jak 50 cest od 4c do 7c. Délka cest je v průměru 20 metrů, ojediněle 30.

Le Ponteil, foto Lenka K.

Praktické informace

Tip

Příjemné posezení na verandě Les 5 Saisons
Cukrárna v Rue de la République v Argentière la Bessée

Le Ponteil, foto Jirka V.

Nocleh

Col du Lautaret: za vesnicí Le Monêtier-les-Bains směrem na Col du Lautaret je Camping Les 2 Glaciers.
Névache: Camping de Fontcouverte nebo v Refuge du Chardonnet.
Freissinières: před vesnicí Freissinières v plochém údolí je Camping des Allouviers, odkud je možné ke skalám vyrazit i pěšky. Vhodné na léto.
Freissinières: Hotel / Gîte Les 5 Saisons, příjemný hotýlek pro občerstvení po parném dni ve skalách.
Údolí Durance: Camping Le Verger u vesnice La Roche-de-Rame. Na podzim je zde příjemně teplo a do skal Le Ponteil, Rocher Baron či Freissinières je to co by kamenem dohodil. Pro ty, co neradi vaří je zde každý večer nějaký kiosek, jednou přijede pizza, jindy tajine (kuskus) nebo asijské nudle, ráno pak pekař. Ve společenské místnosti je zadarmo Wi-Fi. 

Výbava

Lano: 2x50 m, 1x60 m
Materiál: 16 expresek, pár friendů a stopperů pro případ nouze.

Gaulent-tement, 5. délka, foto Lenka K.

Období

Nejlepším obdobím je konec léta a podzim, vzhledem jihovýchodní expozici je zde pěkně teplo. Na jaře, včetně května, může ležet ve vyšších polohách ještě sníh.

Le Ponteil, L'Affaire r'tourne au sol, foto Lenka K.

Průvodce

Grimper dans le Haut Val Durance; Jean Jacques, Martine et Yann Rolland, 2002
Topoguide; bohužel neseděla vždy klasifikace, zato výrazně podrobnější nákresy než ve francouzském průvodci
Schweiz plaisir Süd; Jürg von Känel; Filidor www.filidor.ch

Všechny francouzské průvodce lze zakoupit v Briançonu v Twinneru (nákupní zóna u silnice na Gap), nebo v knihkupectví u citadele.

Web
http://www.camptocamp.org
http://escalade-Oisans.com/
http://www.topoguide.de
http://climbingaway.fr

Přehled oblastí

Paroi de Lys, La troisième Génération vede středem, foto Jirka V.