Vltavská žula - horolezecký průvodce

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 29. 05. 2015

Vltavská žula- titulní stránkaJ. Sika

Po letech samizdatových průvodců množených na kopírce se spotřebitelům vltavské žuly dostává do ruky z hlediska horolezeckých informací kvalitní a kompletní průvodce, zahrnující všechny tradiční i nové oblasti vltavské žuly, který se svou úrovní posnunul od samizdatu k normální knize.

Plnobarevná kniha o 240 stránkách plus obálka má solidní šitou vazbu V4, takže se asi nezařadí do kategorie trhacích kalendářů, které nejsou mezi průvodci ojedinělé.  Obálka na lesklé křídě s matným laminem má vepředu i vzadu chlopně, které se dají použít jako záložka. Zevnitř jsou na obálce vepředu vysvětlivky zkratek a schématická  mapka oblastí vltavské žuly, na zadní chlopni je na obou půlkách roztažená mapka skalních oblastí v celé ČR. Třeba bude taky někomu platná, ale je spíš pro lidi co to tu neznají a tak nemá logiku, že není vícejazyčná. Přední záložka je udělaná tak, že necháte-li ji otevřenou, můžete při listování knihou stále vidět zkratky, ale přemýšlím, jestli by nebylo bývalo užitečnější dát na toto místo mapku oblastí, protože zkratky se naučíte za chvíli a mapka stále po ruce by byla možná praktičtější.

 

Přední chlopeň s mapou
Přední chlopeň s mapou, foto: repro horyinfo

 

Vnitřek knihy je tištěný na matné křídě, také celobarevně. Nezbytný úvod mimo jiné vysvětluje, proč se některé sektory jmenují jinak než v předchozích průvodcích, opakuje se mapka z obálkové chlopně, následují základní informace o ubytování, pravidlech a podmínkách udržitelného lezení. Dvě stránky jsou věnované historii, další čtyři stránky sumáři v němčině a angličtině a jsme u toho, co dělá horolezeckého průvodce průvodcem, u popisů skal.

 

Roviště - úvod
Roviště - úvod, foto: repro horyinfo

 

Popis oblasti začíná pěknou akční fotkou přes celou stránku, která na rozdíl od ostatních i menších fotek nemá popisku kdo to je a co leze. Následuje stránka praktických informací - popis oblasti, schématická mapka, GPS souřadnice parkoviště jsou jak v hlavičce číselně, tak formou QR kódu, který se dá sejmout mobilem a nechat si polohu bez opisování souřadnic ukázat na mapě.
Uveden je soupis sektorů s počtem cest v každém z nich, příjezd, parkování, popis přístupu, druh jištění a někdy i zajímavost. Stránku oblasti doplňuje graf ukazující počet cest, styl grafu je stejný, jaký používá lezec.cz na lezecké mapě.

 

Roviště - informace
Roviště - informace, foto: repro horyinfo

 

Popis sektoru uvozuje název včetně hvězdičkového hodnocení, GPS souřadnice, výška sektoru a převažující orientace cest ke světové straně. Pokud je sektor orientován na více stran, je popis rozdělen na stejně orientované části stěn, například Borový lom je na tři části.

 

Jurský park
Jurský park, foto: repro horyinfo

 

Pod hlavičkou je precizně nakreslené topo stěny, včetně všech nýtů a borháků, dokonce s označením o jaké jištění se jedná. Autor na začátku knihy vysvětluje, že to je kvůli orientaci ve stěnách, kde se cesty všelijak proplétají a autoři používají různé jisticí prostředky. Cesty jsou označené na topu pouze číslem, na klasifikaci se musíte podívat do popisu. Vždycky je tu napsán směr k vedlejším sektorům a jejich vzdálenost.
 

 

Roviště - cesty
Roviště - cesty, foto: repro horyinfo

 

 

Pod topem je seznam cest. Dobrý nápad je zaškrtávací čtvereček před názvem, kde si můžeme vyznačit co jsme lezli. Kdo si píše i datum a třeba spolulezce, musí už někam vedle. Máme tu tedy číslo cesty, název, hvězdičkové hodnocení, obtížnost UIAA, popis, počet jištění a délku cesty.
Případné volné místo je vyplněno vloženými zajímavostmi, nebo metodickými upozorněními, která vzhledem k tomu jaké publikum se na vltavské žule občas vyskytuje, rozhodně neuškodí.
 
Tak to jde u všech 14 popsaných oblastí. U nejnavštěvovanější z nich, Roviště, najdeme rozhovor s otcem zakladetelem Algenou.
 
Na konci průvodce je seznam 50 nejtěžších cest, abecední seznam cest v jednotlivých oblastech se zaškrtávacími čtverečky, 9 stránek turistických informací a  seznam všech 94 fotek, z nichž některé jsou opravdu pozoruhodné. Poslední stránky vyplnil autor převodní tabulkou klasifikací včetně bodů do žebříčku Lezce, což nějak nevím k čemu tu je. Poslední, co zde najdeme je anglicko-český lezecký slovník, nicméně větší logiku by měl česko-anglický a česko-německý. To by mělo význam pro cizince. Našinec nebude na vltavské žule anglicko český slovník většinou potřebovat, tak je to spíš na zaplácnutí místa, protože holt kniha s vazbou V4 musí mít počet stránek dělitelný nejlépe osmi. Proto také došlo na prázdnou stránku na poznámky.
V knížce najdeme občasné vtípky, třeba na fotce Roviště jsou kromě jednotlivých skal zakroužkovaní a popsaní i cyklisti ve zpětném zrcátku auta, ze kterého se fotilo a tak podobně. Nebudu to prozrazovat, ať máte radost z objevování.

 

Turistické informace
Turistické informace, foto: repro horyinfo

 

Na rozdíl od schémat, fotek a celkové struktury informací nelze pochválit typografii a sazbu. Dá se to brát třeba jako jistý druh pokračování samizdatové tradice u průvodců vltavské žuly, ve které je tato kniha mocným skokem vpřed i přes všechny výhrady.

 

Vltavská žula- titulní stránka
Vltavská žula- titulní stránka, foto: repro horyinfo

 

Resumé
Dobrý horolezecký průvodce, s kvalitními topy, dobře zvoleným obsahem a fotkami, leč amatérskou typografií a mnohdy zbytečně do krajů stránky naplácanou a ucpanou grafikou. Průvodce doporučuji koupit. Na vltavskou žulu nic jiného stejně není k dostání a lezení zde stojí za to. Cenově je průvodce přijatelný, s cenou 1,583 Kč za stránku je poněkud dražší, než počtem stránek srovnatelný také celobarevný francouzský Drôme Provencale a levnější než řada průvodců od Panica, kromě Frakenjury, ale ta je v jiné objemové kategorii.
 

+

• schémata
• informační obsah
• laminovaná obálka s dvěma chlopněmi
 

-

• typografie a grafika
 
 
Informace:
Název: Vltavská žula, Horolezecký průvodce 2015
Oblasti: Kozárovice, Bohostice, Solenice, Skály u Pakosty, Kamýk, Lomy nad Velkou, Roviště, Skály u Velké,  Lom u hotelu Mana, Nečín, Hříměždice, Zvírotice město, Zvírotice, Županovice, Čertovo kopyto.
Autor: Jiří Sika
Počet stran:  240
Cena: 380 Kč včetně poštovného
e-shop: vltava@lezec.cz
Jazyk: česky, sumář anglicky a německy
ISBN : není
rozměry: 149 x 185 mm
Cena za stránku: 1,583 Kč 
 
Pro srovnání:
Průvodce Dubských skal - cena za 1 stranu 0,71 Kč/str. (černobílé s barevnou vložkou).
Rosolův průvodce Tisé první vydání - cena za 1 stranu 0,85 Kč/str. (černobílé s barevnou vložkou).
Moravské skály (Skýpala, Wolf a kol.) Cena za 1 stranu 1,15 Kč (černobílé s barevnou obálkou 
Escalade en Drôme Provençale (FFME+CAF), cena za 1 stranu 1,32 Kč (celobarevné)
Frankenjura Band 1 + 2, celobarevné, (Panico, Německo), 1,33 Kč/str.
Vltavská žula (Obst, černobílé s barevnou přední stranou obálky, na kopírce, vazba plastovým hřebenem) 1,35 Kč/str.
Černobílý Der Elbsandsteinführer (Panico) s barevnou předmluvou a obálkou 1,54 Kč/str.
Celobarevná Vltavská žula (Lezec) 1,583 Kč za stránku
Celobarevná Frankenjura Süd (Panico, Německo), 1,73 Kč za stránku
Celobarevný Best of extrem (Panico, Německo) 1,88 Kč/str. za stránku
Celobarevný Eiskletterführer Bregenz bis Garmisch (Panico) 2,21 Kč za stránku (počítáno z ceny v cizině)
Celobarevný Scialpinismo in Dolomiti (Versante Sud) 2,38 Kč za stránku  (počítáno z ceny v cizině)
Silvretta Skitouren & Skibergsteigen (Panico) 2,66 Kč za stránku
Berchtesgaden Ost (Panico), celobarevné, 2,83 Kč za stránku
Wetterstein Nord (Panico), celobarevné, 2,997 Kč za stránku, zatím nejdražší