Adam Ondra vicemistrem Evropy

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 13. 07. 2015

Adam se chystá ke skoku do topuRamónova odplata za Gijon

První závod Světového poháru v obtížnosti se stal odplatou Ramóna Juliana Puigblanqua Adamu Ondrovi za loňskou porážku na Mistrovství světa v Gijonu. Adam Ondra se stal vicemistrem Evropy. Aktualizováno.

Večení finále postavené Adamem Pustelnikem a jeho francouzskými kolegy bylo trochu ve stylu Kalymnosu. Černé struktury ve stylu krápníků se stisky na hranách přinášely pozoruhodné kroky. Finálová cesta o délce 54 chytů šla po pravé straně stěny a jak je u SP zvykem byla převislá a ještě převislejší. Cesta do topu byla přes řadu traverzů.

 

Sebastian Halenke
Sebastian Halenke, foto: IFSC.tv

 

První nastoupil Němec Sebastian Halenke s pěkně červeně vybarveným pankáčským kohoutem na hlavě. (záznam, čas 23:37) Výkonem nevídaným u posledního finalisty překvapil publikum, ale asi i sám sebe. Ulezl 52 chytů a skončil dva chyty pod topem. Kardinální otázka: Je v takové formě, nebo je cesta lehká a budou padat topy na běžícím pásu?

 

Ramón Julian Puigblanque
Ramón Julian Puigblanque, foto: IFSC.tv

 

Odpověď přinesl hned další finalista. (záznam 31:33) Španěl Ramón Julian Puigblanque postoupil do finále na předposledním místě. Zkušený třiatřicetiltý vicemistr světa z loňského Gijonu by měl být podle papírových předpokladů výrazněji lepší, než Halenke. Na cestě uplatnil všechny své silové přepoklady, zvláště když mu v polovině cesty dvakrát upadly nohy.. Dolezl k černé dvouchytové struktuře pod topem, kde skončil Halenke, ale vzal ji oběma rukama a pak už jen skokem tečoval top. Výsledek 53+, průběžné vedení a odpověď na předchozí otázku jasná. Cesta je těžká a Halenke má super formu.

 

 

Ramón drží poslední dvojchyt oběma rukama a z něj skáče k topu
Ramón drží poslední dvojchyt oběma rukama a z něj skáče k topu, foto: IFSC.tv

 

 

Tohle potvrdili i dva následující, Ital Stefano Ghisolfi a Rakušan Jakob Schubert, fenomén minulých ročníků Světového poháru. Ghisolfimu sklouzla noha nad polovinou trati, 38+ a Jakob Schubert už od počátku nevypadal v cestě dobře. Zastavoval, vracel se a nakonec dolezl jen o jeden chyt nad Ghisolfiho.

 

Adam Ondra na tomhle odpočívá
Adam Ondra na tomhle odpočívá, foto: IFSC.tv

A teď je to tady, co s tím udělá Adam Ondra? (čas 52:23). Fascinující výkon, na závěr skok na top, ale na rozdíl od Ramóna nevzal černou strukturu oběma rukama, takže z hlediska pravidel jakoby skočil z nižšího chytu a zařadil se na druhé místo před Halenkeho, který odtud jen spadl a nezahájil pohyb k dalšímu chytu. 52+ .

 

Adam se chystá ke skoku do topu
Adam se chystá ke skoku do topu, černou strukturu drží jen levou rukou.
Kdyby tam měl obě, vyhrál by, protože měl lepší semifinále než Ramón, foto: IFSC.tv

 

Gautier Supper se nedostal daleko, spadl z přehupu na oranžový velký sloper, na kterém většina těch lepších vyklepávala, ještě před závěrečným trvaerzem do topové části. Nosatý Romain Desgranges se ještě snažil zamíchat pořadím, ale o jeden pohyb nepřekonal Halenkeho (1:05:00). 

 

Topo, dole leze Romain Desgranges
Topo, dole leze Romain Desgranges, foto: IFSC.tv

 

 

Vítěz semifinále Rus Dmitrij Fakirjanov (1:12:16) potvrdil starou skutečnost, že poslední startující je pod největším psychickým tlakem. Závodník v izolaci dost dobře tuší kam asi dolezli jeho předchůdci a co musí udělat aby je překonal. fakirjanov se zamkl v sekci a vypadl při přeshu z jednoho hranového stiskáče do dalšího - třicátého chytu, takže výsledek 29+ a poslední místo ve finále.

Nevynechte půvabný rozhovor s Ramónem, který tlumočí ze španělštiny do angličtiny a zpátky do španělštiny Adam Ondra :-) (3:15:00)

 

 

Celkové výsledky mužů:

1. Ramón Julian Puigblanque (ESP) 53+
2. Adam Ondra (CZE) 52+
3. Sebastian Halenke (GER) 52

62. Tomáš Binter (CZE)

77. Martin Jech (CZE)

81. Jan Zima (CZE)

Kompletní výsledky jsou zde