Jak jsme dobyli ráj | Conquest of Paradise (6a+)

Autor: Ondra Vacek <(at)>, Zdroj: Ondra Vacek, Vydáno dne: 25. 08. 2015


Furka pass

Byla to naše povinnost, už od doby, co jsme se o skalní žulové věži jménem Hanibalturm dozvěděli. Ovšem až letos to vyšlo – cesta do Furkapassu ve Švýcarsku seděla do širšího plánu a tak už jsme nemohli déle odolávat. Vybrali jsme asi nejpopulárnější cestu, která na žulovou věž vede – Conquest Of Paradise za 6a+. A ta dostála svému jménu – dobytí žulového ráje stálo rozhodně za to!

Furkapass je kouzelným místem, a to nejen pro horolezce. Alpské sedlo, které je bránou k Bernským i Walliským alpám učaruje kdekomu. Ovšem pro horololezce je zajímavější z mnoha důvodů:
Noc byla klidná, počasí nám přeje a tak už kousek po sedmé ráno šlapeme směr chata Sidelen hütte. Po necelé hodině z pěšiny odbočujeme na suťovou morénu a stoupáme po ní až na úpatí věže, která se zatím z našeho pohledu jako věž netváří – spíše jako část galerie vrcholu Galenstock, který se tyčí nad celým údolím.
Conquest Of Paradise (6a+)
Od začátku je nám jasné, že na věži, potažmo v naší cestě nebudeme sami. A protože na to máme celý den a nikam nespěcháme, nastupujeme do cesty v podstatě skoro poslední. Cesta je velmi dobře zajištěná, postačí na ni 1é expresek, 2 delší smyce, pár HMS karabin a dvojčata lana. Bázlivější si mohou vzít i pár friendů, ale v podstatě nejsou potřeba.
 
Oblékáme sedáky, přilby, navazujeme se a jde se na to. Jízdní řád pro následující 3 hodiny je jasný:
První délka (5c) Koutem a později zářezem a plotnou přímo k výrazné polici, po ní asi 5m doprava k prvnímu stanovišti. 
Druhá délka (5c+)Namáhavě spárkou vlevo od stanovište, později přes dva křemenné pásy až pod koutový přvísek. Přes něj a zářezem ke druhému stanovišti. 
Třetí délka (5a) Nejprve vlevo ubíhajícím zářezem a později doprava výrazným koutem s koutovou spárou. Nad ní plotnou ke stanovišti.
Čtvrtá délka (5c) Za roh doleva a středem madlovitého převisu do výrazného kouta se dvojspárkou. Jí stále přímo nahoru přes stupně ke stanovišti pod převislou plotnou se spárami. 
Pátá délka (6a+) Velkým sokolíkem vlevo na hranu. Za ní obtížnou plotnou po velmi malách chytech mírně vlevo a pak zpět doprava a přímo nahoru. Později přes stupně ke stanovišti. 
Šestá délka (4c) Stěnou mírně doprava na vrchol, kde Vás překvapí přítomnost autobusové zastávky Hanibank!
                 

Lezení bylo doopravdy skvostné. Parádně pevná žula s hodně zajímavou strukturou, hodně lezení po malých chytech, sokolících a spárkách. Úžasná expozice, umocněná dostatečným zajištěním nýty. Na vrcholku se kocháme, fotíme a svačíme. Slanění cestou je bez obtíží, zvládne se na 4× a cesta na chatu Sidelen hütte zabere asi dalších 30 minut. Na chatě si můžete dát jedno z nejdražších piv v životě, a pak hurá za dalším dobrodružstvím – třeba do Maloja Passu, Grimselpassu, nebo na nějakou vypečenou čtyřtisícovku!