Kalymnos - rock climbing guidebok

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 06. 09. 2015

Titulní stránkaHorolezecký průvodce

Přinášíme recenci abyste mohli popřemýšlet o návštěvě této skvělé destinace, kde nemáte na starosti nic jiného, než cvakat expresky a pak se válet na pláži a popíjet skvělé víno. Možná je to i jinak, ale jsou lidi, kteří bez každoročního lezení na Kalymnosu prostě nemohou být a prohlídka průvodce napoví proč asi.

Legendární řecký ostrov blízko pobřeží Turecka, na kterém není skoro nic jiného, než skály. Ale jaké skály! Všichni, kdo tam byli básní o nádherném lezení a přívětivé klasifikaci, takže vylezená čísla jsou lepší, než kde jinde. O tom, jak je Kalymnos populární svědčí i to, že průvodce od Arise Theodoropulose má za sebou již pátý dotisk, který vyšel letos v květnu. Podívejme se na něj blíže. Plnobarevná knížka o 360 stranách obsahuje kromě popisu 64 sektorů kolem 1700 cest základní informace o možnostch příjezdu a ubytování, plánovač sektorů, fotografická topa a nákresy. Celkově je styl průvodce inspirován průvodci od britského Rockfaxu, i když má vlastní pojetí.

Na vnitřku přední záložky je mapa ostrova s vyznačením všech sektorů. Část sektorů je na menším ostrově Telendos nejvíc jich je na západním pobřeží Kalymnosu. Seznam s čísly všech sektorů najdeme na vnitřku složené obálkové záložky.
 

 

mapa s vyznačením sektorů
mapa s vyznačením sektorů, foto: repro horyinfo

 

Crag Planner
Šikovná pomůcka pro rychlé nalezení lezeckého cíle. Správný sektor nám pomůže najít přehled počtu cest v jednotlivých rozmezích obtížností, délka přístupu, orientace ke světové straně a důležitý je údaj kdy do stěny svítí slunce. Doplňující informace je doporučená sezóna k návštěvě, intenzita návštěvnosti a charakteristika v jedné větě.

Jak se tam dostat
Protože je Kalymnos malý ostrov v Egejském moři, je obtížnější a dražší se tam dostat ve srovnání s jinými oblastmi. Průvodce nabízí podrobné informace a
tipy jak ušetřit, nebo dopravu zrychlit. Najdete tu také praktické rady na co si dát pozor při sjednávání taxi a jak se nejlíp dopravovat mezi letištěm, přístavy a nádražími po cestě. Je pět možností jak se dostat na ostrov:

  1. čártrový let na ostrov Kos, odtud lodí na Kalymnos. Asi nejlevnější a nejrychlejší způsob.
  2. Let do Atén, daším letadlem na Kos a lodí na Kalymnos.
  3. Let do Atén a přímý let na Kalymnos. Příliš se nedoporučuje kvůli vyšší ceně a riziku zrušení letu kvůli počasí. Na Kalymnos létají jen menší letadla, která mají menší možnosti létání v horším počasí
  4. Let do Atén a z přístavu Pireus trajektem na Kos. Trajekt jezdívá jednou za dva dny, jízdní řád se mění každý měsíc.
  5. Čártrový let na Rhodos a trajekt na Kalymnos. Méně používaná ale možná alternativa.

Při pohledu na mapu se zdá, že by bylo jednodušší se dostat na Kalymnos z Turecka, protože je vlastně skoro přilepen k tureckému pobřeží. Strejda Google našel, že jede trajekt z města Turgutreis, jen osobní bez aut, a cena za člověka je 48 EUR za zpáteční lístek a jen v sobotu. Turgutreis je cca 50 km od letiště Milas - Bodrum, kam se dá doletět z Prahy. Turecko ale zatím není součástí Schengenského prostoru a tak jednodušší bude tam cestovat přes Řecko.


Kalymnos patří k Dodekanským ostrovům v Egejském moři a je blízko ostrova Kos a tureckého pobřeží. Dnes je téměř zcela beze stromů a nejvíce skal je podél západního pobřeží. Původně byl ostrov znám jako zdroj mořských hub, které zde dobývali z moře místní potápěči. To pominulo náhradou mořských hub za syntetické výrobky. Objevením skalního lezení někdy v roce 1998 se dostal opět “na mapu”. Při cestě za lezením je nejvhodnější se ubytovat ve vesnicích Armeos, Masouri nebo Myrties, ze kterých jsou hlavní sektory dostupné pěšky. Také se do obchodů dostanete bez skútru, máte tam v blízkosti několik pláží a potkáte tam nejvíc známých. Na druhou stranu je v lezeckých sektorech víc lidí.
Na dopravu po ostrově si můžete půjčit skútr tak od 10 EUR za den, nebo auto od 30 EUR za den. Můžete použít autobus (do 2 EUR), ale jezdí málo. Taky se dá půjčit kolo za cca 5 EUR za den.

 

Seznam sektorů na předsádce pátého dotisku 
Seznam sektorů na předsádce pátého dotisku, foto: repro horyinfo

 

Jak začalo lezení
V roce 1996 navštívil Kalymnos na své letní dovolené italský lezec Andrea di Bari a všiml si potenciálu místních skal a jejich kvality. Rok na to se vrátil s dalšími lezci a tato skupina navrtala prvních 43 cest. Na podzim se vrátil s domovníkem z Finale Andreou Gallo, který pracoval jako fotograf pro magazín Alp. Poté, co vyšly články v Alpu a Rotpunktu v roce 1999, otevřela se cesta pro vrtače všech zemí. Začala mezinárodní propagace, byly založeny vícejazyčné webové stránky a začaly lezecké festivaly. První průvodce vyšel v roce 2000. Třetí lezecký festival v roce 2004 sponzoroval Petzl a přijelo tak kolem 1000 lezců.
V roce 2009 se konal již čtvrtý festival, kam byl pozván tehdy 16letý Adam Ondra, slovinská lezkyně Maja Vidmar a bratři Rémyovi, kteří na Kalymnosu udělali kolem 250 nových cest. Adam Ondra tam tehdy udělal pořádný průvan. Vylezl spoustu cest od 8a do 8c+, na mnohých z nich se rozlézal a završil to prvopřelezem cesty Los Revolucionarios 9a, která je dodnes nejtěžší cestou na ostrově. Nedávno se jejím rychlým přelezem pyšnil letošní vítěz Salewa Rock Award Alex Megos.
 

 

Ve znamení Adama Ondry
Ve znamení Adama Ondry, foto: repro horyinfo

 

Nejlepší čas pro návštěvu ostrova je jaro a podzim. Na podzim je ideální říjen. V listopadu už je větší šance na déšť, i když obvykle netrvá dlouho a skály rychle schnou. Na jaře jsou dobré měsíce duben a květen, ale pokud si vyberete cesty ve stínu, dá se docela dobře lézt díky svěžímu větru i v létě a dost lezců přijíždí na Kalymnos strávit Vánoce. Pro představu, průměrná teplota v lednu je kolem 13 stupňů a v červnu 29 stupňů.

Charakter lezení

Super kvalitní vápenec, místy ostrý, ale skoro vždycky pevný. V zásadě jsou na Kalymnosu tři hlavní druhy skal. Jednak brutálně převislé skály s krápníky a vyteklými sintry s obtížností startující u 7a, jednak poněkud převislé a kolmé skály s hladkými bílými a oranžovými stěnami s kapsami a malými nateklými útvary a nakonec šedé položené plotny tvarované deštěm. Cesty často kombinují všechny tyhle charaktery skály. Většina cest na Kalymnosu jsou jednodélky vysoké 20 až 30 metrů, ale je určité množství vícedélek s 3 až 5 délkami.  Na lezení potřebujete prakticky jen 15 expresek a lano šedesátku nebo delší.

 

Průvodce obsahuje instrukce pro tvůrce nových cest. První věc je, že chtějí, aby byly všechny cesty jištěny výhradně borháky. Žádné hodiny, žádné vklíněnce. Nic tradičního. Vrtat a jen vrtat, takový je kategorický imperativ. Taky se doporučuje příliš ostré chyty lehce oťukat kladívkem. 

 

Tím se dostáváme k popisu sektorů, které jsou v knize řazeny přibližně od severu k jihu. V záhlaví jsou počty cest v jednotlivých pásmech obtížnosti, název sektoru a podsektoru. Všeobecný popis obsahující obvyklou frekventovanost, vhodné období a podmínky k lezení, popis přístupu a celkovou fotku sektoru se zákresem podsektorů.

 

 

Sektor Odysey
Sektor Odysey, foto: repro horyinfo

 

 

 

Fotograficé topo
Fotograficé topo, foto: repro horyinfo

Svůj popis má i každý podsektor. U cest je uvedeno číslo, název, obtížnost, délka, charakteristika a co u sportovek nebývá tak časté - autor a datum vytvoření (navrtání) cesty. Je tu také nechané místo pro zapsání data vašeho přelezu. Seznam je doplněn fotografickým topem.
 

 

nejtěžší cesta
Nejtěžší cesta, foto: repro horyinfo

 

 

Více se už ke knížce říct asi nedá, než že má 360 stran, stojí na climbkalymnoc.com 35 EUR + poštovné 3 EUR a lze ji v Čechách koupit u obvyklých prodejců horolezeckých průvodců nebo objednat se slevou za 790 Kč přímo zde. Nabídka platí do vyprodání zásob. Jedná se o letošní dotisk průvodce z roku 2010, ke každé knize dodáme zároveň vytištěné doplňky, které doplní stav cest do roku 2014. 

 

Titulní stránka
Titulní stránka, foto: repro horyinfo