Srbsko prožívá upgrade: nové supercesty

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle informací ČHS, Vydáno dne: 12. 10. 2015

Adam Ondra a Martin Stráník

Díky Petru Reschovi, který Srbsko velmi dobře zná, vznikl filmový a lezecký projekt pod křídly Českého horolezeckého svazu. V nedávno povolených Červených stěnách připravil několik velmi hodnotných projektů, navrtal a vyčistil.


foto: Pavel Zvěřina, archiv ČHS

 

Sám Petr Resch přelezl jeden z projektů, Mimikry (8c), na další přizval Adama Ondru a Martina Stráníka a kromě nich také filmaře pod vedením Ondry Smrže.

Adam vylezl cestu Mimikry od Petra Resche na OS. Bez zaváhání přelezl spodní vytrvalostní sérii kroků v převisu i těžký boulder ve výlezu z něj. Martin šel po Adamovi na flash, protože Adamův pokus sledoval a Adam ho potom jistil a při postupu mu radil.

Martin Stráník v cestě Mimikry
Martin Stráník v cestě Mimikry, foto: Pavel Zvíře Zvěřina, archiv ČHS

 

Pak zkoušeli na RP projekt, který Petr Resch odhadl 9a+/9b, ale podle Adama může být ještě těžší. Tento projekt ještě ani nezkrokoval. Na projektu pracoval v sobotu, kdy byla skála ještě dost vlhká. V neděli byly podmínky podstatně lepší. Nakonec Adam odpoledne zkoušel variantu nového projektu s lehčím nástupem přes cestu Mimikry, kterou ohodnotil na 9a+. Cestu celou zkrokoval, ale  na spojení do RP přelezu již nezbývalo sil. Do oblasti se chce v nejbližší době vrátit a cestu dolézt. Srbsko tak získá nové nejtěžší cesty.

Jak už bylo uvedeno, akci natáčely dvě kamery a dva drony, počasí bylo skvělé, záběrů je spousta. Celý sektor Mimikry, kde se lezlo, má skvělý profil, převislý skoro o 8 m na cca 17m výšky a je zde potenciál pro řadu dalších projektů v nejvyšší obtížnostní kategorii.

 

 

Adam Ondra v projektu
Adam Ondra v projektu, foto: Pavel Zvíře Zvěřina, archiv ČHS
 
Další informace najdete v databázi Skály ČR na Facebooku ČHS