Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jirka V., Vydáno dne: 09. 12. 2015


Kitzbühel asi nemá cenu nikomu moc představovat, z Čech je to sem co by kamenen dohodil a nezřídka se najde na parkovišti české auto. Pro nás jsou to domovské hory, kam vyrážíme na půl dne či na den za prašanem, když čerstvě nasněží.

Nebudu zde popisovat to, co najdete v každém průvodci, ale prozradím pár domácích tipů na prašanové radovánky, neboť prašan je hlavní rajc Kitzbühelu. Často se jedná o spojení dvou kopců, tak, aby si člověk užil po ránu v severovýchodních expozicích a odpoledne v severozápadních se sluníčkem nad hlavou. Tím dostanou nohy taky svůj potřebný díl okolo 1800 m a Kaiser se dá lépe vychutnat. Není třeba uvádět, že Rakouská instituce Konditorei pamatuje na vše a mimo sladkostí nabízí i chmelový mok. 


Alpbach v listopadu, foto Jirka V.

Obliba Kitzbühelu nepřišla hned a dodnes je mi předhazováno, že jedeme zase na ty čudly, že zase budu muset přetrpět tu kulatou vrchovinu, a … . To vše pochází z doby, kdy jsme se přestěhovali do Mnichova a hory byly spojovány s minimální výškou 3000, kdy hlavním zážitkem byl výkon, dřina, riskování a hrdinství a lyže byly prostředkem k rychlému nástupu. Dnes si však rád vychutnám ten jedinečný pocit vykrojení stopy v panenském prašanu, a rád si vyběhnu na ten samý kopec i třikrát za sebou, místo toho abych strouhal ofoukané pláně alpské hlavního hřebene.


Gamskopf, foto Jirka V.

Mimo krásné jízdy prašanem oplývá Kitzbühel také pohodou. Najdou se zde zapomenutá místa, která jsou stranou turistického ruchu, prosycena teplem domova, kde se potkávají místňáci, kde se zpívá, popíjí, vypráví, kde místnost je jak nafukovací, kde paní domácí lomí rukama, že je vše snědeno, ale přesto ještě zbude i na toho posledního a kde obstl je rozdáván za dýško. Co dodat, snad jen, aby už nasněžilo.

Túry

Alpbach: Gamskopf + Kleiner Galtenberg

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 090 m.n.m.
2 205 /  2 318 m.n.m
1 115 / 818 m
 705 / 1 228 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD- / S4
30-40°
4-5 h
Inneralpbach - Greitergraben

Jen těžko se vybírá ta nejhezčí prašanová túra z Greitergraben, svahy Gamskopfu a Galtenbergů jsou jako stvořené pro zimní dovádění v prašanu.

Gamskopf leží v samém závěru doliny a jeho severovýchodní svahy se hodí na ráno. Po dojetí na cestu je vhodné nalepit pásy a vyběhnout na Kleiner Galtenberg, pokud dovolí lavinovka, nebo trochu více na sever pod Grosser Galtenberg. Kleiner Galtenberg není tak vysoký jako jeho jmenovec, ale nabízí krásný severní svah. Sníh je zde dlouho panenský, neboť sklon nad 35° odradí sváteční jezdce.


Gamskopf, foto Lenka K.

Popis:
Zaparkujeme na placeném parkovišti za Inneralpbachem, cestou dále údolím k Greitalmu. Zde doleva směr Niederalm, před kterým odbočíme vpravo. Vhodně bočními svahy za lesem stoupáme na první muldu, zde traverz na jih a opět svahy na jihozápad do kotle pod vrcholem. Z kotle na východní hřeben a jím na vrchol.
Sjezd podél výstupové trasy, nebo více na sever podél nevýrazného hřebene a následně loukami k nástupové stopě.


Kleiner Galtenberg, foto Lenka K.

U mostku nalepíme pásy a vydáme se více na východ, zprvu příkrým svahem. Následně na jih podél lesa příkře vzhůru do sedla na západním hřebeni. Po jižní straně hřebene na vrchol.
Sjezd z vrcholu na sever a severním svahem k nástupovým stopám, podél nich k autu


Gamskopf, foto Jirka V.

Tip

Nejlepší pohoda je v Dorfcafe v Alpbachu, kde z terasy jsou vidět kopečky.


Dorfcafe, foto: Jirka V.

Alpbach: Mareitkopf + Grosser Galtenberg

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 130 m.n.m.
2 004 /  2 424 m.n.m
 974 /  800 m
 400 / 1 196 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S4
30-35°
4-5 h
Inneralpbach - Luegergraben

Severozápadní svah Mareitkopfu je dlouho utajovaná lahůdka místních znalců.


Mareitkopf , foto Jirka V.

Popis:
Zaparkujeme na placeném parkovišti Luegergraben Graben, (v Inneralpbachu doleva). Cestou dále údolím a následně doprava směrem Außermareitalm (1470). Stále lehce doprava směřujeme na vrchol.
Sjezd: z vrcholu po hřebenu na sever obejdeme nesjízdný terén a následně na západ průsekem na louky, zprvu příkré, pozor na laviny. Dojedeme do údolí a nalepíme pásy.
Loukami západním směrem se dostaneme na hřeben vedoucím k Grosser Galtenbergu. Po hřebeni vystoupíme podle podmínek na lyžích a dále pěšky na vrchol.
Sjezd: z depa podél stop na hřeben, podél hřebenu až na výraznou paseku a tou na severozápad dolů, až na cestu vedoucí do  Inneralpbach. Z vesnice vyvolený či vyvolená 2 kilometry pěšky k autu.
Další možnost je slyžovat podél hřebene na východ do údolí mezi Galtenberg a Mareitkopf a jim zpět k autu.


Mareitkopf, foto Lenka K.

Tip

Nejlepší pohoda je v Dorfcafe v Alpbachu, kde z terasy jsou vidět kopečky.


Gamskopf nebo Sagtalerspitze nebo Galtenberg, foto: Jirka V.

Krátké video zde.

Wildschönau: Lämpersberg + Wildkarspitze

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 100 m.n.m.
2 202 /  2 318 m.n.m
1 102 /  961 m
1 050 /  850 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S4
30-35°
4-5 h
Wildschönau - Gasthaus Schönangeralm

Pěkná prašanová túra bez dlouhých nástupů na dobré lavinové podmínky.


Schweigberghorn, Breiteggern a Wildkarspitze z Lämpersbergu, foto Lenka K.

Z parkoviště seběhneme podél silnice a vydáme se za mostkem na severozápad, podél lesní cesty stoupáme na západ loukami a řídkým lesem k Baumgartenalmu. Zde se údolí pokládá, stoupáme dále do Kreuzlacke a vhodně na severní hřeben  Lämpersbergu. Po hřebeni na vrchol.
Sjezd: Podél východního hřebene a následně příkrými muldami přímo k silnice a mostku.
U mostku nalepíme pásy a vydáme se přes louku východním směrem k okraji lesa. Zde letní značenou cestou k Breiteggalm a dále na jih k Breitegg-Hochalm, zde na východ k Wildkarspitze.
Sjezd: přímo na západ před lesem doprava na sever a průsekem přímo k hospodě.


Lämpersberg z Kleiner Beil, foto Lenka K.

Tip

Posezení po túře na terase Gasthaus Schönangeralm.


Lämpersberg, foto: Lenka K.

Krátké video zde.

Kelchsau: Geierkopf + Kleefeldsharte

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 213 m.n.m.
2 350 /  2 310 m.n.m
1 137 /  735 m
775 / 1 100 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD- / S4
35-40°
4-5 h
Kelchsau - Parkoviště před Erla Hütte

Dva příkré severozápadní svahy, které jsme si vyhlédli z protějšího Bärentalkopfu. Dnes je tento tip již trochu profláknutý, ale svahy jsou parádní. Je třeba dost sněhu aby přikryl velké kameny. Lavinovka musí sedět.


Westliche Salzachgeier a Geierkopf  z Bärentalkopf, foto Jirka V.

Z parkoviště v Langer Grund do Frommgrund, nejdeme však daleko, asi 2 km a na louce pod Moltererfeldalm odbočíme doleva. Příkrými svahy vystoupáme na cestu vedoucí k almu. Mineme alm a pokračujeme na jih nevýrazným údolím. Z údolí výstoupáme na ostrý hřbet ke kamenné pyramidě. Po hřbetu na východ do údolí mezi Geierkopf  a Salzachgeier. Z údolí doprava ostrým kuloárem na vrchol.


Frommalm, foto Jirka V.

Sjezd: podle výstupové trasy až do vyústění údolí, zde nikoli po hřebenu, ale doleva na západ do příkrých svahů, které vedou nad Frommalm.
U almu nalepíme pásy a popojdeme  asi půl kilometru po cestě na jih, zde odbočíme doleva do příkrých svahů, nejprve na východ, posléze na jihovýchod přes muldy směřujeme na Kleefeldkopf, resp. na severní nevýrazné sedlo Kleefeldsharte.
Sjezd: podél výstupové stopy, kde poslední svah se dá napřímit.

Tip

Posezení v nejlepší boudě Kitzbühelu Erla-Brennhütte.


Erla, foto: Jirka V.

Kelchsau: Pallspitze + Bärentalkopf

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 213 m.n.m.
2 389 /  2 186 m.n.m
1 176 /  619 m
820 / 976 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD- / S4
35-40°
4-5 h
Kelchsau - Parkoviště před Erla Hütte

Dva příkré severně exponované svahy s parádním prašanem, které jsou naším častým a velmi oblíbeným cílem.


Cestou na Bärentalkopf, foto Jirka V.

Z parkoviště v Langer Grund okolo Erly dále do údolí. Asi po 2 km doleva letní cestou lesem k Hocheggalmu. Pokračujeme stále na jihovýchod průseky lesa a posléze loukami směr Jagglfeldalm a dále pod Pallspitze do sedla. Pallspitze obejdeme traverzem a vystoupáme na ní jihovýchodním hřebenem.


Bärentalkopf, foto Jirka V.

Sjezd: Z předvrcholu na severovýchod do závěru údolí Frommgrund. Údolím k Frommalmu (bezva lavička na slunci) a kousek pod něj k mostku, kde odbočuje lesní cesta doleva.
Zde nalepit pásy a po lesní cestě asi půl kilometru, až narazíme na výstupovou stopu na Bärentalkopf. Doleva pasekami a loukami na severní hřeben vedoucí na Bärentalkopf. Podél hřebene na vrchol.


Stále vyhlíží a usmívá se

Sjezd: podél hřebenu a po asi 300 m ďolíkem na severozápad (odpolední slunce) na lesní cestu. Tu překřížit a strmými svahy, průsekem lesa a pasekou na louku, tou na cestu a do hospody.
Alternativa je severovýchodními svahy přímo k Frommalmu a Frommgrund na parkoviště.


Pallspitze a Bärentalkopf, foto Jirka V.

Tip

Posezení v nejlepší boudě Kitzbühelu Erla-Brennhütte.


FB Erla

Kelchsau: Schneegrubenspitze + Steinbergstein

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 144 m.n.m.
2 237 /  2 215 m.n.m
1 093 /  765 m
 789 / 1 071 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S4
30-35°
4-5 h
Kelchsau - Parkoviště před Gasthof Wegscheid

Dva pěkné svahy ve schovaném údolí, ležícím stranou zájmu mas, které pospíchají na Neue Bamberger Hütte.

Z parkoviště v Kurzer Grund podél lesní cesty a zkratkami směrem na Trattenbachalm. Ten mineme a pokračujeme jihovýchodním směrem na Schneegrubenalm. Jedním z kuloárů na východní hřeben Schnegrubenspitze. Po hřebenu na vrchol.
Sjezd: z vrcholu severovýchodním žlabem přímo k Schneegrubenalm a dále k cestě u Trattenbachalm.
Zde nalepíme pásy, přejdeme potok a stoupáme západními svahy na vrchol. Případně volíme cestu přes Schneegrubenscharte kde bývá za slunečných dní lepší sníh.
Sjezd podél výstupové trasy.


Steinberg, foto Jirka V.

Tip

Posezení v Gasthofu Wegscheid.


Grosser Rettenstein, foto: Jirka V.

Krátké video zde.

Spertental: Grosser Rettenstein + Spiessnägel

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 006 m.n.m.
2 362 /  1 880 m.n.m
1 356 /  300 m
  782 / 874 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S4
30-35°
4-5 h
Aschau - Parkoviště za Oberlandhütte

Nejvýraznější vrchol Kitzbühelu je i parádním skialpovým cílem, jeho severovýchodní kuloár je pravým požitkem, aby cesta zpět nevedla po lesní cestě je vhodné si odskočit na Spiessnägel a vychutnat si jeho východní svah.


Kuloár Grosser Rettensteinu, foto Jirka V.

Od parkoviště asi 2,5 km po cestě údolím, pak mýtinou doleva na lesní cestu. Po lesní cestě serpentinami k Schöntalalmu. Stále údolím a následně doprava do vrcholového žlabu Rettenstein. Žlabem až na vrchol.
Sjezd podél výstupové trasy kousek pod alm.
Zde nalepíme pásy a vystoupáme jihozápadními svahy na hřeben.
Sjezd podél hřebene a následně na východ k Hirzeggalm a průsekem do údolí a zpět na parkoviště.


Grosser Rettenstein, foto Jirka V.

Tip

Příjemné posezení v Cafe Hochland u odbočky k Oberlandhütte. Nedoporučujeme Oberlandhütte do té doby než se tam změní chatař, prefabrikovaný dortík nemusím.


Spiessnägel, v pozadí Schwarzkogel, foto: Jirka V.

Spertental: Grosser Tanzkogel + Gerstinger Joch

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 006 m.n.m.
2 097 / 2 035 m.n.m
1 901 /  709 m
  771 / 1 096 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S4
30-35°
4-5 h
Aschau - Parkoviště za Oberlandhütte

Dva severovýchodní svahy s prašanem, které kompenzují delší nástup údolím. Oba sjezdy jsou lahůdkou.


Gerstinger Joch, foto Lenka K.

Od parkoviště asi 3,5 km po cestě údolím, okolo Lapalmu po lesní cestě stoupáme k Angereralmu. Stále traverzujeme a ve výšce asi 1500 m.n.m, nad Stockeralmem překřížíme příkop potoka. Pokračuje dále na jih a na východní hřbet Grosser Tanzkogel. Po hřbetu na vrchol.
Sjezd: podél hřbetu na východ a přímo do údolí průsekem na cestu.


Tanzkogel a Gerstinger Joch, foto Jirka V.

Zde nalepíme pásy a pokračuje severozápadním směrem k Stockeralmu. Ten mineme a pokračujeme dále řídkým lesem a loukami na vrchol Gerstinger Joch.
Sjezd: podél severovýchodního hřebene, posléze přes příkrou muldu na louku k lesu. Pak asi 100 m lesem na louky nad Lapalmem. Ten necháme vpravo a zamíříme přímo na cestu.

Tip

Příjemné posezení v Cafe Hochland u odbočky k Oberlandhütte. Nedoporučujeme Oberlandhütte do té doby než se tam změní chatař, prefabrikovaný dortík nemusím.


Gerstinger Joch, foto Jirka V.

Krátké video zde.

Průvodce a mapy

Panico: Kitzbühler Alpen

Weiss: Skitouren Kitzbühler Alpen


Sněžný ďábel vyhlíží .....